سیستان و بلوچستان می تواند محل تامین کالاهای اساسی کشور باشد

مهر 7, 1400
27 بازدید

 مدیر بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان گفت: با استقرار دولت جدید، سیستان و بلوچستان می تواند محل تامین کالاهای اساسی از جلمه برنج، گوشت و میوه های گرمسیری مورد نیاز کشور باشد.  مبین علی میر در نشست با خبرنگاران افزود: در ۶ ماهه نخست امسال ۶۵۲ هزار تن کالا از بازارچه های مرزی سیستان […]

سیستان و بلوچستان می تواند محل تامین کالاهای اساسی کشور باشد

 مدیر بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان گفت: با استقرار دولت جدید، سیستان و بلوچستان می تواند محل تامین کالاهای اساسی از جلمه برنج، گوشت و میوه های گرمسیری مورد نیاز کشور باشد.

 مبین علی میر در نشست با خبرنگاران افزود: در ۶ ماهه نخست امسال ۶۵۲ هزار تن کالا از بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی ۴۱ درصد افزایش را نشان می دهد.

وی تصریح کرد: در این مدت ۲۹۵۴ راس گاو، گوساله و شتر از بازارچه های مرزی استان وارد کشور شده است.

مدیر بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان عنوان کرد: در این مدت ۸۶ هزار تن میوه گرمسیری نظیر آناناس، موز، نارنگی و انبه چتایی هم با استفاده از ارز پیله وران وارد سیستان و بلوچستان و کشور شده که نقش بسزایی در کاهش قیمت این محصولات داشته است.

میر افزود: در جلساتی که در خصوص تامین برنج و گوشت کشور برگزار می شود اعلام کردیم سیستان و بلوچستان می تواند برنچ و گوشت مورد نیاز کشور را از طریق بازارچه های مرزی تامین کند و قیمت آن هم پایین تر از نرخی است که تاکنون از طریق ارز نیمایی وارد کشور شده است و می توانیم سبب کاهش قیمت این کالاهای اساسی در کشور شویم.

وی ادامه داد: حتی اعلام شده است پیله وران و تجار سیستان و بلوچستان نیازی به ارز نیمایی بانک مرکزی برای واردات کالاهای اساسی ندارند و ارز مورد نیاز آن از طریق ارز صادرات تامین می شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: از این طریق بازارچه های مرزی به دوران رونق گذشته خود بازمی گردد و خریداران گوشت هم می توانند از طریق سیستان و بلوچستان، گوشت مورد نیاز کشور را تامین کنند.

منبع: ايسنا