سفر هیات فرانسوی به تایوان هم‌زمان با تشدید تنش‌ها با چین

مهر 14, 1400
59 بازدید

هیاتی از سناتورهای فرانسوی امروز (چهارشنبه) هم‌زمان با تشدید تنش‌ها میان چین و تایوان که با پرواز چندین جنگنده چینی در نزدیکی تایوان در روزهای گذشته به بالاترین حد خود در دهه‌های اخیر رسیده، برای سفری پنج روزه، وارد تایوان شدند.  به نقل از آسوشیتدپرس، این هیئت که سناتور آلن ریچارد رهبری آن را برعهده […]

سفر هیات فرانسوی به تایوان هم‌زمان با تشدید تنش‌ها با چین

هیاتی از سناتورهای فرانسوی امروز (چهارشنبه) هم‌زمان با تشدید تنش‌ها میان چین و تایوان که با پرواز چندین جنگنده چینی در نزدیکی تایوان در روزهای گذشته به بالاترین حد خود در دهه‌های اخیر رسیده، برای سفری پنج روزه، وارد تایوان شدند.

 به نقل از آسوشیتدپرس، این هیئت که سناتور آلن ریچارد رهبری آن را برعهده دارد، در این سفر با تسای اینگ-ون، رییس جمهور تایوان، مقامات اقتصادی و بهداشت و شورای امور “سرزمین اصلی” دیدار خواهند کرد. به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی تایوان، ریچارد، وزیر دفاع سابق فرانسه، پیش از این در سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ به تایوان سفر کرده و رئیس گروه “دوستی تایوان” در سنای فرانسه است.
سفارت چین در فرانسه، در آستانه این سفر و با هدف جلوگیری از انجام آن، گفته بود: این سفر نه تنها به منافع اصلی چین آسیب زده و روابط چین و فرانسه را تضعیف می‌کند، بلکه به منافع و شهرت فرانسه نیز آسیب خواهد زد.
چین، جزیره خودمختار تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و نتیجتا با هرگونه تعاملات بین‌المللی از جمله سفر مقامات کشورهای خارجی به تایوان مخالفت می‌کند. چین همچنین سعی کرده چندین متحد دیپلماتیک باقی‌مانده تایوان را از ادامه روابط با تایپه بازدارد.
چین در جدیدترین قسمت از سری قدرت‌نمایی‌های نظامی خود، ۱۴۹ فروند هواپیمای جنگی را در ۴ روز به سمت تایوان فرستاد. اقدامی که آمریکا آن را پر خطر و برهم زننده ثبات منطقه خواند؛ چین اما، در جواب، فروش اسلحه از سوی آمریکا به تایوان و حضور ناوهای آمریکایی در تنگه تایوان را تحریک آمیز خواند.
چیو کو-چنگ، وزیر دفاع تایوان در استماعی در مجلس این کشور خطاب به قانون‌گذاران گفت:«شرایط امروز، از زمانی که من آغاز به خدمت کرده‌ام، در بدترین وضع خود قرار دارد.» مجلس تایوان در حال بررسی طرحی در خصوص اختصاص بودجه ویژه برای خرید پدافند هوایی و دریایی است.
منبع: ايسنا