سازمان ملل: طالبان ۷۲ تن را در افغانستان بدون محاکمه اعدام کرده است

آذر 26, 1400
153 بازدید

سازمان ملل امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد، گزارش‌های موثقی درباره کشته شدن بیش از ۱۰۰ تن در افغانستان از زمان روی کار آمدن مجدد طالبان در این کشور در اوت سال جاری میلادی دریافت کرده که دست‌کم ۷۲ مورد آن توسط طالبان صورت گرفته است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، “نادا النشیف” معاون […]

سازمان ملل: طالبان ۷۲ تن را در افغانستان بدون محاکمه اعدام کرده است

سازمان ملل امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد، گزارش‌های موثقی درباره کشته شدن بیش از ۱۰۰ تن در افغانستان از زمان روی کار آمدن مجدد طالبان در این کشور در اوت سال جاری میلادی دریافت کرده که دست‌کم ۷۲ مورد آن توسط طالبان صورت گرفته است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، “نادا النشیف” معاون رئیس حقوق بشر سازمان ملل گفت، به شدت نگران ادامه گزارش‌هایی نظیر کشتارها با وجود عفو عمومی اعلام شده از سوی طالبان پس از روی کار آمدنشان است.

وی به شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت: “در بازه زمانی اوت و نوامبر ۲۰۲۱،‌ ما گزارش‌هایی معتبر درباره بیش از ۱۰۰ فقره قتل نیروهای سابق امنیت ملی افغان و سایر افراد مرتبط و نزدیک به دولت سابق افغانستان دریافت کرده‌ایم.”

این مقام سازمان ملل همچنین گفت: “دست‌کم ۷۲ مورد قتل توسط طالبان صورت گرفته است. در چندین مورد، اجساد قربانیان را در ملاءعام قرار دادند. این امر باعث گسترش و اشاعه ترس و واهمه در میان مردم افغانستان شده است.”

این اظهارات در جریان جلسه‌ای مربوط به اوضاع کنونی حقوق بشر افغانستان و درست پس از آن مطرح شده که آمریکا و دیگر کشورها طالبان را در پی گزارش دیده‌بان حقوق بشر در ماه جاری میلادی بابت اعدام‌های بدون فرایند دادگاهی ۴۷ تن به شدت محکوم کرد.

در این گزارش آمده است: “کشتن اعضای سابق نیروهای امنیت ملی افغانستان، پرسنل نظامی، افسران پلیس و عاملان اطلاعاتی که خود را به طالبان تسلیم کرده یا دستگیر شده‌اند از اواسط اوت ۲۰۲۱ تا اکتبر صورت گرفته است.”

“قاری سید خستی”، سخنگوی طالبان اما این گزارش و سایر ادعاها درباره کشتارهای فراقضایی را رد کرده و آنها را فاقد شواهد معتبر دانست. وی گفت، برخی از موارد مربوط به کشته شدن اعضای سابق دفاع ملی و نیروهای امنیتی افغانستان است اما علت آن به دلایل یا خصومت‌های شخصی هستند.

منبع: ايسنا

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , ,