سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر کشتار فعالان کلمبیایی گزارش داد

آذر 22, 1400
11 بازدید

سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد، قتل رهبران حقوق بشر و کشتار گسترده غیرنظامیان در کلمبیا به طرز نگران‌کننده‌ای رو به افزایش است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در گزارش سالانه سازمان ملل درخصوص وضعیت حقوق بشری در کلمبیا آمده است که خشونت‌ها در برخی مناطق روستایی یعنی نقاطی که حضور دولت […]

سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر کشتار فعالان کلمبیایی گزارش داد

سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد، قتل رهبران حقوق بشر و کشتار گسترده غیرنظامیان در کلمبیا به طرز نگران‌کننده‌ای رو به افزایش است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در گزارش سالانه سازمان ملل درخصوص وضعیت حقوق بشری در کلمبیا آمده است که خشونت‌ها در برخی مناطق روستایی یعنی نقاطی که حضور دولت در آنجاها ضعیف است و گروه‌های مسلح به دنبال خلع سلاح گروه شورشی “نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا” موسوم به (فارک) برای کنترل قلمرویی مبارزه می‌کنند، به شدت رو به افزایش است.

براساس این گزارش سازمان ملل، دست‌کم ۱۳۳ مدافع حقوق بشر در سال ۲۰۲۰ در کلمبیا به قتل رسیده‌اند؛ آماری که نسبت به سال ۲۰۱۹ میلادی ۲۳ درصد افزایش داشته است.

سازمان ملل همچنین سال گذشته ۷۶ فقره قتل در سراسر کلمبیا را ثبت کرد که به عنوان رویدادهایی که در آن سه یا چند غیرنظامی به طور همزمان کشته می‌شوند، تعریف شده است.

“ژولیت د ریورو”، نماینده کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در کلمبیا گفت: تعداد این قتل‌ها همچنین نسبت به سال ۲۰۱۹ میلادی دو برابر شده و بالاترین آمار از سال ۲۰۱۶ میلادی محسوب می‌شود.

این گزارش فردا (پنجشنبه) توسط “میچل باچله”، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل به شورای حقوق بشر در ژنو تقدیم خواهد شد.

این گزارش در حالی منتشر شد که دولت کلمبیا به سختی تلاش می‌کند تا خشونت‌ها در مناطق روستایی را که زمانی تحت کنترل گروه شورشی فارک بودند و در آن فعالیت‌های غیرقانونی همچون قاچاق کوکائین صورت می‌گرفت، سرکوب کند.

در حال حاضر گروه‌های مسلح از جمله ارتش ملی آزادی‌بخش و شورشیان سابق فارک که از پیوستن به توافق صلح ۲۰۱۶ با دولت کلمبیا امتناع کردند، برای به دست گرفتن کنترل این مناطق می‌جنگند.

سازمان ملل از دولت کلمبیا خواسته تا حضور خود در این مناطق را افزایش دهد تا از غیرنظامیان محافظت و خشونت‌ها را سرکوب کند.

ژولیت د ریورو در کنفرانسی خبری گفت: یکی از راه‌های انجام این کار این است که توافق صلح ۲۰۱۶ میلادی را در مرکز واکنش دولت قرار دهیم.

“ایوان دوکو”، رئیس جمهور کلمبیا منتقد برخی از بندهای این توافق صلح است از جمله یک سیستم عدالت گذار که دوکو آن را به رویکرد نرم داشتن در برابر فرماندهان شورشی سابق متهم می‌کند.

سازمان ملل تاکید کرده که دولت کلمبیا با برقراری یک سیستم نظارتی که درباره تهدیدات علیه مدافعان حقوق بشر هشدار زودهنگام می‌دهد، در سرکوب خشونت‌ها علیه فعالان پیشرفت‌هایی داشته است.

با این حال این گزارش از کلمبیا می‌خواهد تا تلاش‌ها برای اجرای توافق صلح ۲۰۱۶ میلادی را افزایش دهد.

ژولیت د ریورو تاکید کرد: افزایش شمار قتل‌ها و کشتارها نگران‌کننده است. دولت کلمبیا می‌تواند سیاست‌های خود را مطابق با جلوگیری از خشونت‌ها تعیین کند.

منبع:ایسنا