ساخت پارچه ضدویروس با استفاده از پوشش فلز مایع

مهر 7, 1400
79 بازدید

یک گروه بین‌المللی از محققان با استفاده از گالیم مایع، پوششی ضد ویروسی و ضد میکروبی ایجاد کردند و آن را روی پارچه‌های مختلف از جمله پارچه ماسک صورت آزمایش کردند.  به نقل از فیز، این پوشش جدید نسبت به سایر پوشش‌های فلزی با قدرت بیشتری به پارچه چسبیده و با دقت ۹۹ درصدی چندین […]

ساخت پارچه ضدویروس با استفاده از پوشش فلز مایع

یک گروه بین‌المللی از محققان با استفاده از گالیم مایع، پوششی ضد ویروسی و ضد میکروبی ایجاد کردند و آن را روی پارچه‌های مختلف از جمله پارچه ماسک صورت آزمایش کردند.

 به نقل از فیز، این پوشش جدید نسبت به سایر پوشش‌های فلزی با قدرت بیشتری به پارچه چسبیده و با دقت ۹۹ درصدی چندین عامل بیماری‌زای معمول را در عرض پنج دقیقه از بین برد.
“مایکل دیکی”(Michael Dickey)، نویسنده‌ی این مقاله و استاد مهندسی شیمی و زیست‌شناسی مولکولی از دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی می‌گوید: میکروب‌ها می‌توانند بر روی ملافه، لباس و ماسک‌های بیمارستانی برای مدت طولانی باقی بمانند. پوشش‌های فلزی مانند مس یا نقره در از بین بردن این عوامل بیماری‌زا موثر هستند اما فناوری به کار برده شده در بیشتر این پوشش‌های فلزی با معایبی مانند عدم یکدستی و چسبندگی کم همراه هستند.
“دیکی” و همکارانش از دانشگاه کالیفرنیا شمالی، دانشگاه “SKKU” در کره جنوبی و مؤسسه سلطنتی فناوری ملبورن در استرالیا به دنبال راهی مقرون به صرفه و آسان برای قرار دادن پوشش فلزی بر روی پارچه بودند.
محققان ابتدا گالیم مایع را درون محلول اتانول قرار دادند و با استفاده از امواج صوتی در فرآیندی به نام “همگن‌ساز فراصوتی” نانوذرات گالیم را ایجاد کردند. سپس این محلول حاوی نانوذرات را بر روی پارچه اسپری کردند. با تبخیر اتانول ذرات گالیم روی پارچه چسبیدند.
پس از آن محققان پارچه‌ی پوشانده شده با گالیم را درون محلول سولفات مس فرو بردند تا در یک واکنش جایگزینی خودبه‌خودی گالوانیک، ذرات مس بر روی پارچه رسوب کند و پوششی از نانوذرات آلیاژ مس مایع بر روی پارچه ایجاد شود.
محققان برای آزمایش خاصیت ضد میکروبی این پوشش، پارچه را در معرض سه میکروب رایج یعنی “استافیلوکوکوس اورئوس”(Staphylococcus aureus)، “اشریشیا کلی”(Escherichia coli) و “کاندیدا آلبیکانس” (Candida albicans) قرار دادند.
این میکروب‌ها بر روی پارچه‌ی بدون پوشش به سرعت رشد می‌کنند اما پارچه پوشیده شده با آلیاژ مس مایع توانست بیش از ۹۹ درصد آن‌ها را در عرض پنج دقیقه نابود کند. این پوشش بسیار موثرتر از پوشش‌های پیشین که در آن‌ها تنها از مس استفاده می‌شد، عمل کرد.
محققان برای نشان دادن اثربخشی این پوشش در ویروس‌ها به همکاری با “الیسا کریسی”(Elisa Crisci)، استادیار ویروس‌شناسی و “فرانک شول”(Frank Scholle) استادیار علوم زیستی در دانشگاه کالیفرنیا شمالی پرداختند و این پوشش را در برابر ویروس آنفلوانزا انسانی(H۱N۱) و کروناویروس(HCoV ۲۲۹E) که هم خانواده‌ی ویروس سارس-کوو-۲ است آزمایش کردند. این پوشش در عرض پنج دقیقه ویروس‌ها را از بین برد.
“وی کان ترانگ”(Vi Khanh Truong)، از مؤسسه سلطنتی فناوری ملبورن می‌گوید: آزمایش‌های ما نشان می‌دهد که این پوشش مسی عملکرد ضد میکروبی بهتری نسبت به سایر موارد مشابه دارد.
“کی یون”(Ki Yoon)، نویسنده اصلی این مقاله می‌گوید: این روش برای ایجاد پوششی فلزی بر روی پارچه بسیار مناسب‌تر عمل می‌کند و از آن می‌توان برای ایجاد سایر پوشش‌های فلزی مانند پوشش نقره استفاده کرد. از این روش ساده می‌توان در تولید انبوه محصولات نیز بهره برد.
منبع: ايسنا