رکورد گرمای قطب شمال شبیه مدیترانه شده است

آذر 26, 1400
107 بازدید

ثبت بالاترین دمای قطب شمال تاکنون که ۳۸ درجه سانتیگراد بوده، به طور رسمی تایید شد و زنگ هشدار تغییرات اقلیمی را به صدا درآورد. به گزارش ایسنا، سازمان جهانی هواشناسی (WMO) روز سه شنبه رکورد دمای ۳۸ درجه سانتیگراد را که ۲۰ ژوئن سال گذشته در شهر “ورخویانسک” سیبری گزارش شده بود، تایید کرد. […]

رکورد گرمای قطب شمال شبیه مدیترانه شده است

ثبت بالاترین دمای قطب شمال تاکنون که ۳۸ درجه سانتیگراد بوده، به طور رسمی تایید شد و زنگ هشدار تغییرات اقلیمی را به صدا درآورد.

به گزارش ایسنا، سازمان جهانی هواشناسی (WMO) روز سه شنبه رکورد دمای ۳۸ درجه سانتیگراد را که ۲۰ ژوئن سال گذشته در شهر “ورخویانسک” سیبری گزارش شده بود، تایید کرد.

این دمای ثبت شده، ۱۸ درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین حداکثر دمای روزانه برای این منطقه در ماه ژوئن بوده است.

سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرد که این گرمای شدید، بیشتر متناسب با آب و هوای مدیترانه‌ای (در حاشیه دریای مدیترانه با اقلیم نیمه گرمسیری) است تا قطب شمال.

این اولین بار است که سازمان جهانی هواشناسی، منطقه مدار قطب شمال را در آرشیو گزارش های آب و هوایی شدید خود قرار می دهد.

بنابر اعلام این سازمان، دمای ۳۸ درجه سانتیگراد در یک ایستگاه هواشناسی و در موج استثنایی و طولانی گرما در سیبری اندازه گیری شد.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری بی بی سی، سال گذشته گرمای شدید در این منطقه به گسترش آتش‌سوزی‌ها و آزادسازی مقادیر بی‌سابقه کربن کمک کرد. در حالیکه در ماه های تابستان وقوع چنین حوادثی نسبتا رایج است، دمای بالا و وزش باد شدید موجب تشدید آتش سوزی شده است.

انتهای پیام

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , ,