روستای وَش نطنز ثبت ملی می‌شود

مهر 7, 1400
22 بازدید

 سرپرست اداره میراث فرهنگی نطنز گفت: روستای وَش نطنز واقع در بخش مرکزی این شهرستان، ثبت ملی می‌شود. حسین یزدان مهر اظهار کرد: با پیگیری های اداره میراث فرهنگی نطنز روستای وَش با پیشینه‌ای متعلق به دوران ساسانیان و با ویژگی‌های منحصر به فرد، ثبت ملی می‌شود. وی افزود: بر اساس مستندات موجود و بقایای […]

روستای وَش نطنز ثبت ملی می‌شود

 سرپرست اداره میراث فرهنگی نطنز گفت: روستای وَش نطنز واقع در بخش مرکزی این شهرستان، ثبت ملی می‌شود.

حسین یزدان مهر اظهار کرد: با پیگیری های اداره میراث فرهنگی نطنز روستای وَش با پیشینه‌ای متعلق به دوران ساسانیان و با ویژگی‌های منحصر به فرد، ثبت ملی می‌شود.

وی افزود: بر اساس مستندات موجود و بقایای تاریخی این روستا متعلق به اواخر دوران ساسانیان بوده و با مطالعات انجام گرفته، دارای شاخصه های فرهنگی، طبیعی و تاریخی است که به همین دلایل ثبت ملی خواهد شد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نطنز گفت: عمده بناهای این روستا متعلق به دوره قاجار با دورنمای پلکانی و همچنین طبیعت بسیار زیبا و آداب و رسوم سنتی است.

وی تصریح کرد: گویش مردم این روستا گویش رایج وشی که ریشه در پهلوی ساسانی دارد بوده و این امر یکی دیگر از معیارهای مهم برای ثبت این روستا در آثار ملی است.

یزدانمهر خاطرنشان کرد: در مرحله اول فاز مطالعات، برداشت میدانی بافت روستا و منظر طبیعی و فرهنگی آن انجام شده و پس از تدوین و تکمیل پرونده، به شورای ثبت استان ارسال خواهد شد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نطنز گفت: روستای وش در دامنه رشته کوه کرکس و در مجاورت کوه زیبای هیمند یا همان جبار در بخش مرکزی شهرستان نطنز قرار دارد.

منبع: ايسنا