“روز سنه” فرصت معرفی مشاهیر و مفاخر کُرد

آذر 23, 1400
6 بازدید

ایسنا/کردستان شهردار سنندج با بیان این‌که نام گذاری روزی در تقویم بنام “روز سنه ” یکی از اقدامات مهم فرهنگی و اجتماعی است، گفت: “روز سنه ” – 6 اردیبهشت‌ماه – فرصت مناسبی برای احیاء آداب و رسوم گذشتگان و معرفی مشاهیر و مفاخر کُرد به نسل های امروزی است. به گزارش ایسنا، حشمت الله صیدی […]

"روز سنه" فرصت معرفی مشاهیر و مفاخر کُرد

ایسنا/کردستان شهردار سنندج با بیان این‌که نام گذاری روزی در تقویم بنام “روز سنه ” یکی از اقدامات مهم فرهنگی و اجتماعی است، گفت: “روز سنه ” – 6 اردیبهشت‌ماه – فرصت مناسبی برای احیاء آداب و رسوم گذشتگان و معرفی مشاهیر و مفاخر کُرد به نسل های امروزی است.

به گزارش ایسنا، حشمت الله صیدی اظهار کرد: استان کردستان دارای پیشینه تاریخی و فرهنگی بسیار غنی است که شاید بهترین توصیف از استان را مقام معظم رهبری در سفر به این استان تحت عنوان استان کردستان یک استان فرهنگی است؛ بیان کردند.

وی بیان کرد: در استان کردستان هنر و هنرمندان از جایگاه ویژه ای برخوردارند و غنای فرهنگی و هنری و آداب و رسوم بسیار زیبا همواره از جمله مواردی است که مورد استقبال بسیاری از مسافران و گردشگران خارجی است.

شهردار سنندج گفت: سنندج به عنوان مرکز استان کردستان همواره خاستگاه هنرمندان، مفاخر و مشاهیر برجسته ای  است که نام و آوازه آنها نه تنها در کشور بلکه در خارج از مرزهای ایران اسلامی درخشیده است.

صیدی افزود: سنندج علاوه بر مفاخر و مشاهیر برجسته از لحاظ‌ موقعیت‌ جغرافیایی‌ و به خاطر فعالیت‌های‌ شهرسازی‌ عصر صفوی و قاجار بناهایی نظیر حمام، بازار و مساجد از بافت سنتی بسیار با ارزشی برخوردار است.

وی بیان کرد: آنچه سنندج را در میان شهر های کرد نشین به شهر فرهنگی تبدیل کرده جایگاه ویژه هنرمندان و فعالیت تعداد زیادی از آنان در رشته‌های مختلف فرهنگی و هنری نظیر موسیقی، تئاتر، صنایع دستی و تصوف و عرفان در تکایا و خانقاها است.

صیدی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات ارزنده شهرداری و شورای اسلامی شهر در این دوره که با پیگیری فراوان محقق شده نامگذاری روزی در تقویم محلی تحت عنوان ” روز سنه ” پس از تصویب شورای فرهنگ عمومی استان بود.

صیدی تاکید کرد: بسیاری از آداب و رسوم گذشتگان ما به دلایل مختلف کم کم در حال فراموش شدن است که در اینچنین مناسبتی هایی می توان با برگزاری مراسمات مختلف نسبت به احیاء آن و انتقال آن به نسل های امروزی اقدام نمود.

وی ضمن تبریک فرا رسیدن روز سنه از تمامی  شهروندان، هنرمندان، مفاخر و محققان دعوت نمود با حضور در برنامه های تدوین شده به مناسبت روز سنه، ما را در اجرای بهتر این مراسمات یاری نمایند.

به مناسبت ” روزسنه” همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی در سنندج برگزار می‌شود

 

مدیر امور ورزشی شهرداری سنندج، از برگزاری همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی در سنندج خبر داد و اعلام کرد: این همایش از ساعت 8 صبح روز جمعه ششم اردیبهشت ماه از میدان هفت آسیاب (میدان گاز ) به سمت پارک کودک برگزار می شود .

گرامیداشت روز سنه با محوریت برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی

 

رییس شورای شهر سنندج، با اشاره به اینکه اولین دور برنامه های گرامیداشت روز سنه، ممکن است با کاستی ها و انتقادهایی روبرو شود، گفت: محوریت اجرای برنامه های این روز، مباحث تخصصی فرهنگی و اجتماعی است و به همین خاطر مخاطب خاص خود را دارد.

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، سیدغریب سجادی، ظهر امروز (پنج شنبه 5 اردیبهشت) در نشست با اصحاب رسانه، با موضوع نامگذاری روز سنندج، اظهار کرد: ثبت “روز سنه” در تقویم رویداد مهمی برای تاریخ و فرهنگ کردستان است که باید با برگزاری برنامه های متنوع و در خور شان تکریم شود.

وی افزود: بر اساس بررسی های به عمل آمده شهر جدید سنندج با دستور شاه صفی الدین صفوی و توسط سلیمان خان اردلان در 30 ذی القعده 1046 هجری قمری مصادف با 6 اردیبهشت 1016 هجری شمسی بنیانگذاری شد.

رئیس شورای اسلامی شهر سنندج با اشاره به اینکه با توجه به مستندات تاریخی روز شش اردیبهشت به نام روز سنه نامگذاری شد، تصریح کرد: علاوه بر مسائل تاریخی، کردستان در اردیبهشت ماه زیباترین و بکرترین مناظر را به لحاظ گردشگری دارد.

وی در پایان یادآور شد: نورافشانی و اکران فیلم در سینما روباز پارک جنگلی آبیدر، برگزاری همایش پیاده روی خانوادگی، افتتاح نمایشگاه های عکس و صنایع دستی، برگزاری همایش علمی تحت عنوان بررسی رویکرد معماری و شهرسازی در سنندج، برگزاری نشست شعر و ادبیات کردی و برگزاری جشن های آیینی از مهمترین برنامه های پیش رو جهت برگزاری روز سنه است که در طول یک هفته از پنجم لغایت 13 اردیبهشت در سنندج برگزار می شوند.

انتهای پیام