دولت مردان جوابگوی کمبود ارزاق عمومی مردم باشند

مهر 12, 1400
23 بازدید

ایسنا/خراسان شمالی امام جمعه بجنورد با اشاره به برخی مشکلات در تأمین ارزاق عمومی مردم ازجمله کمبود مرغ و روغن، گفت: مردم انتظار دارند رئیس‌جمهور و مسؤولان درباره چرایی کمبود این ارزاق، جواب قانع‌کننده و قابل‌پذیرشی داشته باشند. حجت الاسلام والمسلمین نوری در نماز عبادی و سیاسی جمعه با اشاره به برخی مشکلات در تأمین ارزاق […]

دولت مردان جوابگوی کمبود ارزاق عمومی مردم باشند

ایسنا/خراسان شمالی امام جمعه بجنورد با اشاره به برخی مشکلات در تأمین ارزاق عمومی مردم ازجمله کمبود مرغ و روغن، گفت: مردم انتظار دارند رئیس‌جمهور و مسؤولان درباره چرایی کمبود این ارزاق، جواب قانع‌کننده و قابل‌پذیرشی داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین نوری در نماز عبادی و سیاسی جمعه با اشاره به برخی مشکلات در تأمین ارزاق عمومی مردم ازجمله کمبود مرغ و روغن، گفت: مردم انتظار دارند رئیس‌جمهور و مسؤولان درباره چرایی کمبود این ارزاق، جواب قانع‌کننده و قابل‌پذیرشی داشته باشند.

وی درباره مباحث مربوط به حقوق خانواده به تبیین حقوق والدین پرداخت و اظهار کرد: یکی از مصادیق تقوا رعایت حقوق افراد ازجمله حق والدین است.

وی نیکی نسبت به والدین را از جمله این حقوق دانست و افزود: رسول گرامی اسلام (ص) در این زمینه می‌فرماید: «منَ بَرَّ والِدَیهِ طُوبی لَهُ زادَ اللّه فی عُمرِهِ» و تأکید می‌کند هر که به پدر و مادرش نیکی کند، خوشا به حالش، خداوند عمرش را زیاد کرده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری تصریح کرد: بر اساس آموزه‌های اسلامی و انسانی همه مکلف به نیکی نسبت به والدین هستیم چه مؤمن باشند چه نباشند؛ زیرا بِر به والدین مطلق بوده و اصلی است که استثنا ندارد.

امام‌جمعه بجنورد در خطبه دوم نماز جمعه این هفته با اشاره به وجود برخی مشکلات در تأمین ارزاق عمومی مردم ازجمله کمبود مرغ و روغن، با بیان اینکه بخشی از رفع این مشکل به مردم و بخشی به مسؤولان بازمی‌گردد، اظهار کرد: بخشی که به مردم بازمی‌گردد این است که در چنین مواقعی رعایت حال همدیگر را داشته باشند و به‌اندازه نیاز خود خرید کنند.

وی تصریح کرد: اما از سوی دیگر مردم انتظار دارند رئیس‌جمهور و مسؤولان درباره چرایی کمبود این ارزاق، جواب قانع‌کننده و قابل‌پذیرشی داشته باشند؛ زیرا هنوز قصه کمبود مرغ و روغن و نهاده‌های دامی برای ملت ما روشن نشده است که آیا درزمینهٔ توزیع آن‌ها نظارت درستی صورت نمی‌گیرد یا واردات به اندازه نیاز انجام نمی‌شود و درنهایت مشکل کجاست؟

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری خاطرنشان کرد: بیشتر ناراحتی ملت ما از مواجهه با چنین مواردی ناشی از آن است که احساس می‌کنند مشکل از درون است نه از بیرون؛ ازاین‌رو باید دولتمردان جوابگوی مردم باشند.

مشارکت حداکثری در انتخابات زمینه‌ساز ناامیدی دشمنان است

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه این هفته مرکز استان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در جمع مسئولان یادواره چهار هزار شهید یزد، اظهار کرد: دانش‌آموزان و نوجوانان و جوانان سهم زیادی در عرصه جنگ داشتند؛ به‌گونه‌ای که ۷۵ درصد شهدای ما در زمان شهادت بین ۱۵ تا ۲۵ ساله بودند.

وی ادامه داد: جوانان و نوجوانان ما هم جنگ تحمیلی را اداره و مدیریت کرده و به پیروزی رساندند و هم در قصه دفاع از حرم و حریم پیشتاز شده و در جنگی که داعش در آن قدم‌های پایانی پیروزی بر عراق و سوریه را برمی‌داشت، جلوی داعش را گرفته و پیروزی را به جبهه مقاومت برگرداندند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری همچنین با اشاره به فعالیت جوانان و نوجوانان در اردوهای جهادی، اظهار کرد: در این ایام تعطیل، بسیاری از جوانان از راحتی و آسایش خود گذشته و در قالب اردوهای جهادی به مناطق محروم و کم برخوردار رفته‌اند و اقدامات آموزشی، درمانی و پزشکی، عمرانی و … را به رایگان انجام می‌دهند.

وی در ادامه با بیان اینکه جوان می‌تواند در جامعه تحول‌آفرین باشد، افزود: جوانان پرکار و پرانرژی بوده و می‌توانند منشأ آثار مثبت فراوانی باشند؛ ازاین‌رو تکلیف داریم از جوانان در همه بخش‌های مربوط به این نظام ازجمله در عرصه‌های مختلف مدیریتی مانند انتخابات، هیئت‌های اجرایی و نظارت، هیئت‌امنای مساجد و … استفاده کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری گفت: البته جوان‌گرایی در این زمینه‌ها به معنای پیر زدایی نیست؛ بلکه هر دو باید در کنار هم تلاش کرده و کار کنند.

وی با اشاره به اینکه رسول گرامی اسلام تحول بزرگ جامعه را از همین مساجد آغاز کرد، تصریح کرد: اگر در مساجد فقط به بزرگان اجازه و مجال مدیریت دهیم، نمی‌توانیم به اهداف خود برسیم؛ ازاین‌رو باید عرصه را برای حضور و فعالیت جوانان در مساجد آماده کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی افزود: در عرصه انتخابات پیش رو نیز باید در پی تشکیل دولت جوان حزب‌اللهی باشیم و به جوانان میدان دهیم تا در کنار بزرگ‌ترها با انرژی و شفافیت و اخلاص فعالیت کنند.

وی در ادامه با تأکید بر زمینه‌سازی برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات، خاطرنشان کرد: هر دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا مهم بوده و اهمیت دارند؛ به همین دلیل باید تلاش کنیم مشارکت در هر دو انتخابات افزایش یابد؛ زیرا وقتی مشارکت بالا رود سلامت نظام تضمین می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری افزود: اگر دشمنان حضور گسترده مردم در انتخابات را ببینند از ضربه‌پذیری نظام ناامید شده و دشمنی‌ها و توطئه‌های آن‌ها کم می‌شود؛ لذا مشارکت مردم در انتخابات بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه شرکت در انتخابات تکلیف شرعی و قانونی است، اضافه کرد: همه باید برای مشارکت حداکثری و انتخاب فرد اصلح تلاش کنند؛ اما ائمه جمعه در عین حال که باید برای حضور حداکثری مردم در انتخابات تلاش کرده و معیارهای انتخاب اصلح را بیان کنند، حق ورود به مصادیق و نظر دادن راجع به اشخاص را ندارند؛ زیر ا تریبون نماز جمعه عام بوده و متعلق به همه مردم است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری گفت: درواقع امام‌جمعه چه آشکارا و چه در خفا حق حمایت از فرد خاصی را ندارد؛ اما دعوت به مشارکت و بیان ویژگی‌های کاندیدای اصلح، حق و وظیفه ائمه جمعه بوده و باید این موارد را بیان کنند.

منبع: ایسنا