دلیجان و فراهان حتی یک تخت خالی هم ندارند

مرداد 23, 1400
3 بازدید

 رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: شهرستان دلیجان و فراهان حتی یک تخت خالی ندارد و باقی شهرستان ها کمتر از ۵ تخت خالی دارند. سید محمد جمالیان ۲۳ مردادماه در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان مرکزی، با اشاره به آمارها و روند رو به افزایش بیماری در استان، اظهار کرد: افزایش میزان […]

دلیجان و فراهان حتی یک تخت خالی هم ندارند

 رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: شهرستان دلیجان و فراهان حتی یک تخت خالی ندارد و باقی شهرستان ها کمتر از ۵ تخت خالی دارند.

سید محمد جمالیان ۲۳ مردادماه در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان مرکزی، با اشاره به آمارها و روند رو به افزایش بیماری در استان، اظهار کرد: افزایش میزان بیماران سرپایی نشان می دهد که طی ۱۰ روز آینده موارد بستری و مرگ و میر نیز سیر صعودی خواهند داشت.

وی با بیان اینکه در همین لحظه در دو شهرستان فراهان و دلیجان حتی یک تخت خالی هم وجود ندارد و در دیگر شهرستان ها کمتر از ۵ تخت باقی مانده و مدیریت آنها هر روز سخت تر می شود، افزود: حتی اگر قرار باشد همین امروز تمامی پروتکل ها دقیقا رعایت شود دو هفته درگیر بحران خواهیم بود و اگر رعایت پروتکل ها همچنان دنبال نشود عملا کاری نمی توان انجام داد.

جمالیان تصریح کرد: کادر درمان دیگر تابی ندارد و این امر قطعا روی کیفیت درمان تاثیرگذار است و اشتباهات پزشکی نیز افزایش خواهد یافت، پرستاری که ۱۷ ماه شبانه روز تحت فشار و استرس است دیگر تابی ندارد و باید به این موارد توجه ویژه داشت.

وی با تاکید بر اینکه قوانین کنترلی در نظر گرفته شده تاثیر چندانی نداشته اند، گفت: هفته پیش از رستوران و مراسم های شادی گلایه کردیم و تبعات آن را امروز می بینیم و امروز نیز از مراسم های عزاداری گلایه داریم، درست است که تبلیغات اسلامی بازرسی و نظارت دارد، اما صرف گزارش دادن تاثیری ندارد و لازم است که با افرادی که قوانین را زیرپا می گذارند برخورد شود.

جمالیان بیان کرد: ممنوعیت برگزاری مراسم در فضاهای مسقف و دسته روی ها رعایت نمی شود، حتی در مصلی بیت المقدس اراک که مسقف است مراسم عزاداری در حال برگزاری است و دانشگاه به صورت کلی با هرگونه تجمع مخالف است.

وی با اشاره به ممنوعیت تولید و توزیع غذا توسط هر غذاپزی، گفت: از ظرفیت مدارس و دانشگاه ها و محیط های باز برای مراسم ها استفاده شود و با واحدهای صنفی که اقدام به استقرار ایستگاه چای و شربت کردند برخورد شود. اداره کل ورزش و جوانان هیچ همتی برای برخورد با باشگاه های ورزشی ندارد و همچنان این فضاها فعالند، درها را می بندند و این امر و نداشتن تهویه باعث خطر بیشتر شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به نقاط مختلفی در شهرهای استان که ایستگاه های چای و شربت برپا شده است، گفت: این هفته قطعا با کمبود تخت مواجه خواهیم داشت و در اراک هم دیگر تخت خالی برای ارائه خدمات نخواهیم داشت. درمانگاه بیمارستان امام خمینی(ره)اراک و بیمارستان قدس به بستری موقت بیماران اختصاص یابد.

وی با بیان اینکه دیگر نیرو و پرسنلی برای توسعه خدمات در اختیار نداریم، افزود: اگر پروتکل ها رعایت شود، شاید در روزهای آینده با بحران کمتری مواجه شویم، این آمارهای فزاینده که هر روز خبر مرگ را می شویم از بین خود ما بودند، درگیری کودکان ۵ برابر افزایش یافته است و اگر مرگ و میر در کودکان رخ دهد ایا تاب و توان تحمل آن در بین والدین وجود دارد و یا خیر؟

جمالیان تصریح کرد: با توجه به گرمای هوا، مراکز واکسیناسسیون تهویه خوبی ندارند و باید کمک شود،  بیمارستان روانپزشکی آماده است و اگر منابع مالی تامین شود فضا برای بهره برداری مهیا خواهد بود.

به گزارش ایسنا، در این جلسه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: تعداد مبتلایان در استان مرکزی در هفته سوم مردادماه با ۸۰ درصد رشد نسبت به هفته اول به ۵۵۴۶ نفر و موارد بستری نیز با رشد ۸۲ درصدی در بازه زمانی مذکور از ۲۷۴۸ به ۴۹۹۸ نفر رسیده است.

دکتر علی علیمحمدی با اشاره به رشد ۶۹ درصد موارد بستری در استان، گفت: ۳۲۵ مورد بستری در هفته اول مردادماه در هفته سوم به ۵۴۸ نفر افزایش یافته و موارد فوتی نیز با ۲۲ نفر رشد از ۳۲ نفر به ۳۹ نفر رسیده است.

وی اضافه کرد: تاکنون ۱۵۹ هزار و ۴۹۵ تست رپید در استان انجام شده است که ۲۸ هزار و ۳۴۱ مورد معادل ۱۸ درصد موارد تست مثبت اعلام شده است.

منبع: ايسنا