دستگیری ۵۶ نفر از باند فیوج‌ها در البرز

مرداد 21, 1400
46 بازدید

  فرمانده انتظامی البرز با اشاره به خفت‌گیری که اخیراً در اتوبان تهران-کرج رخ داد و فیلم آن نیز منتشر شد، اعلام کرد: یکی از این دو متهم شش سابقه کیفری داشت و برداران وی نیز همگی سابقه کیفری داشتند. وی فردی با تجربه بود که پس از اطلاع از انتشار فیلم به مخفیگاه رفته […]

دستگیری ۵۶ نفر از باند فیوج‌ها در البرز

  فرمانده انتظامی البرز با اشاره به خفت‌گیری که اخیراً در اتوبان تهران-کرج رخ داد و فیلم آن نیز منتشر شد، اعلام کرد: یکی از این دو متهم شش سابقه کیفری داشت و برداران وی نیز همگی سابقه کیفری داشتند. وی فردی با تجربه بود که پس از اطلاع از انتشار فیلم به مخفیگاه رفته و کل ارتباطات خود را قطع کرده بود به همین دلیل ما برای دستگیری وی قدری به زحمت افتادیم و در نهایت به جای ۲۴ یا ۳۶ یا ۴۸ ساعت ظرف ۱۰ روز آنها را دستگیر کردیم.

سردار عباسعلی محمدیان روز پنجشنبه ۲۱ مرداد در نشست با اصحاب رسانه استان البرز که به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد، ضمن گرامیداشت روز خبرنگار و تسلیت ایام محرم، به افزایش مأموریت‌های نیروی انتظامی از زمان شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: در این مدت ما چهار نفر از همکاران خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست دادیم و ۸۶۰ نفر از همکاران نیز به این بیماری مبتلا شدند.

به گزارش ایسنا، محمدیان افزود: این عدد بالا به دلیل این است که نه تنها از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ماموریت‌های نیروی انتظامی کاهش نداشته بلکه افزایش هم داشته است. اگرچه بخش ستادی ما در روزهای سخت کرونا گاهی با ۵۰ درصد ظرفیت به فعالیت ادامه داد اما در بخش عملیاتی حتی یک روز هم تعطیلی وجود نداشته است.

وی با تأکید بر لزوم اتخاذ تصمیمات جدید برای محدودیت‌های کرونایی، گفت: شرایط به گونه‌ای شده که باید تصمیمات جدیدی برای محدودیت‌ها گرفته شود چون از سوی بسیاری رعایت نمی‌شود مثلاً در تعطیلات سه روزه‌ای که اخیراً اعمال شد شاهد ترافیک ۸.۵ کیلومتری ظرف نیم ساعت در اتوبان کرج-قزوین بودیم یا ترافیک در آزادراه شمال تا اتوبان همت پس زده شد و اختلال ایجاد کرد به همین دلیل ما ناچار شدیم اجازه تردد بدهیم و فقط اعمال قانون کنیم.

وی افزود: یا در خصوص منع تردد شبانه هم ابتدای اجرای طرح تا حد زیادی رعایت می‌شد اما اکنون دیگر به آن شکل رعایت نمی‌شود.

محمدیان خاطرنشان کرد: به طور کلی اگرچه طبق آمار پلیس راه کشور در طول این مدت بین ۲۵ تا ۳۰ درصد شاهد کاهش تردد بوده‌ایم اما لزوم اتخاذ تصمیمات جدید و تأثیرگذار مسلم است.

وی در ادامه ضمن تشکر از رسانه‌ها برای امانتداری در انتشار اخبار گفت:  هدف از حضور پلیس در رسانه تنویر افکار عمومی است چرا که ممکن است گاهی جرائم خشن رخ بدهد و فیلم یا تصویری از آن در جامعه منتشر و باعث احساس ناامنی شود به همین دلیل پلیس در رسانه‌ها حضور  دارد تا مردم بدانند وقتی کسی جرمی مرتکب می‌شود دستگیر خواهد شد و همچنین برای مجرمین نیز رعب و وحشت ایجاد شود.

وی با اشاره به خفت‌گیری که اخیراً در اتوبان تهران-کرج رخ داد و فیلم آن نیز منتشر شد، اعلام کرد: یکی از این دو متهم شش سابقه کیفری داشت و برداران وی نیز همگی سابقه کیفری داشتند. وی فردی با تجربه بود که پس از اطلاع از انتشار فیلم به مخفیگاه رفته و کل ارتباطات خود را قطع کرده بود به همین دلیل ما برای دستگیری وی قدری به زحمت افتادیم و در نهایت به جای ۲۴ یا ۳۶ یا ۴۸ ساعت ظرف ۱۰ روز آنها را دستگیر کردیم.

فرمانده انتظامی البرز، گفت: ۱۶ نفر دیگر نیز در مسیر رسیدن به این دو نفر شناسایی و دستگیر شدند و رئیس قوه قضاییه هم چون این فیلم را دیده بودند دستور خوبی دادند و به زودی کیفرخواست آنها به دادگاه ارسال می‌شود که قطعا می‌تواند بازدارنده باشد.

محمدیان در ادامه به موضوع سگ‌گردانی هم اشاره به اعلام کرد: در آخرین جلسه ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان که ۲۵ دستگاه مختلف در آن عضویت دارند این موضوع مطرح شد. ابزاری که نیروی انتظامی برای این موضوع در اختیار دارد اعمال قانون توسط راهنمایی و رانندگی برای حمل سگ در داخل خودرو است که براساس آن روزانه ۲۰۰ نفر جریمه می‌شوند.

وی ادامه داد: در خصوص سطح شهر هم طبق دستور دادستان برای افرادی که اقدام به آوردن سگ‌های بزرگ و نگهبان در سطح شهر می‌کنند که هم خطر دارند و هم می‌توانند باعث ایجاد وحشت شوند پرونده‌سازی می‌شود ولی برای سگ‌های تزئینی با هماهنگی شهرداری در ورودی پارک‌ها تابلوهای ممنوعیت ورود سگ نصب شد. این موضوعات در روزهایی که کرونا شیوع پیدا کرده کمتر شده بود اما مجدداً قرار است فعال شود.

فرمانده انتظامی البرز در خصوص شلوغی مراکز تعویض پلاک استان هم با بیان اینکه سرانه مالکیت خودرو در البرز بالاست و به ازای هر دو نفر یک خودرو وجود دارد و تعداد خودروهای ثبت شده در استان مجموعاً به یک میلیون و ۶۵۰ هزار دستگاه می‌رسد، گفت: به همین دلیل وجود یک مرکز برای خدمات نمی‌تواند پاسخگو باشد و بر همین اساس پیشنهاد ایجاد یک مرکز دوم در شرق شهر را داده‌ایم ولی ساختمان آن که باید از سوی شهرداری آماده می‌شد هنوز آماده نشده است.

وی ادامه داد: البته برای خدمات‌دهی بهتر نوبت دهی اینترنتی فعال شده بود اما متأسفانه همچنان شاهد شلوغی باجه‌ها هستیم. علاوه بر این شرایطی فراهم شده تا مراکز تعویض پلاک استان تهران هم پذیرای شهروندان البرزی باشند.

فرمانده انتظامی البرز گفت: قرار است شهرک راهنمایی و رانندگی هم در کنار خط چهار حصار ایجاد شود که در این شهرک هم پیش‌بینی فعالیت یک مرکز جدید صورت گرفته است.

فرمانده انتظامی البرز به حضور باند فیوج‌ها هم اشاره کرد و گفت: این افراد که در گذشته به آنها غربتی گفته می‌شد و عمدتاً در حاشیه شهرها و روستاها ساکن می‌شدند هویت ندارند و دامنه حضور آنها از بنگال هند تا مصر است. گاهی دیده شده این افراد قوانین کشورهای مختلف را بررسی می‌کنند و اگر شرایط فراهم باشد برای اهداف خود به آن کشورها سفر می‌کنند مثلاً برخی از اینها برای کف‌زنی به ژاپن می‌رفتند چون در ژاپن کف‌زنی به عنوان تردستی شناخته می‌شد و جرم نبود و اگر گرفتار می‌شدند در نهایت پول را از آنها پس می‌گرفتند و زندانی نمی‌شدند. برخی از اینها در حد رفع نیاز به زبان‌های مختلف هم مسلط هستند. ما اخیراً در البرز یک عملیات سراسری داشتیم و ۵۶ نفر از آنها را به طور همزمان دستگیر کردیم.

محمدیان در پایان در خصوص گشت‌های ۱۱۰ هم گفت: اگر شهروندان به هر دلیل از جمله تأخیر یا عدم حضور نسبت به گشت‌های ۱۱۰ شکایتی داشتند می‌توانند موضوع را با شماره ۱۹۷ در میان بگذارند تا مورد رسیدگی قرار بگیرد.

منبع: ايسنا