درگذشت استاد “سفال و سرامیک” فارس

مرداد 17, 1400
36 بازدید

 “محمدباقر برکت” از اساتید بنام و پیشکسوت هنر سفال و سرامیک استان فارس و شهرستان استهبان، جان به جان آفرین تسلیم کرد. محمدباقر برکت، استاد هنر سفالگری و سرامیک و از اهالی شهرستان استهبان استان فارس، سال 1308 چشم به جهان گشود و از نوجوانی، حرفه و هنر اجداد خود را نزد پدر آموخت. اجداد […]

درگذشت استاد "سفال و سرامیک" فارس

 “محمدباقر برکت” از اساتید بنام و پیشکسوت هنر سفال و سرامیک استان فارس و شهرستان استهبان، جان به جان آفرین تسلیم کرد.

محمدباقر برکت، استاد هنر سفالگری و سرامیک و از اهالی شهرستان استهبان استان فارس، سال 1308 چشم به جهان گشود و از نوجوانی، حرفه و هنر اجداد خود را نزد پدر آموخت.
اجداد مرحوم برکت، که خود به نوعی از احیاگران رشته سرامیک به شمار می‌رفت، تا هفت نسل از
هنرمندان فعال در عرصه سفالگری و کاشی‌سازی بودند.
برکت که 83 سال از عمر خود را صرف فراگیری و فعالیت و آموزش هنر سفالگری و سرامیک، کرد، در سن 98 سالگی و در زادگاهش دیده از جهان فروبست.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس با تسلیت درگذشت این هنرمند حوزه صنایع دستی، گفت: سفال و سرامیک استهبان، از شاخص‌ترین هنرها در زمینه صنایع دستی استان فارس به شمار می‌رود.
جمشید معینی خاطرنشان کرد: استهبان به لحاظ نحوه تولید، تنوع تولید و مواد اولیه موجود در منطقه و کشور منحصربه‌فرد محسوب می‌شود و به همین دلیل سفال سرامیک آن شهرستان به‌عنوان بخشی از میراث معنوی فارس در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده است.
معینی بیان کرد: ویژگی‌های خاص این نوع صنایع‌دستی در مراحل تولید است، به‌طوری‌که مراحل تولید ظروف سفالی سرامیکی از تهیه ماده ساخت ظروف، نقاشی ظروف و مرحله پخت در یک کارگاه انجام می‌شود.
منبع:ایسنا