درمان سونوگرافی متمرکز با حداقل تهاجمی علائم را در بیماران مبتلا به بیماری پارکینسون بهبود می بخشد

درمان سونوگرافی متمرکز با حداقل تهاجمی علائم را در بیماران مبتلا به بیماری پارکینسون بهبود می بخشد
اسفند 4, 1401
53 بازدید

به گزارش خبر اول و به نقل از news-medical بر اساس مطالعه جدیدی که امروز در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، بیماران مبتلا به بیماری پارکینسون پس از انجام یک روش کم تهاجمی شامل اولتراسوند متمرکز، به بهبود قابل توجهی در لرزش، تحرک و سایر علائم فیزیکی خود دست یافتند. این کارآزمایی بالینی توسط محققان […]

به گزارش خبر اول و به نقل از news-medical بر اساس مطالعه جدیدی که امروز در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، بیماران مبتلا به بیماری پارکینسون پس از انجام یک روش کم تهاجمی شامل اولتراسوند متمرکز، به بهبود قابل توجهی در لرزش، تحرک و سایر علائم فیزیکی خود دست یافتند.

این کارآزمایی بالینی توسط محققان دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند (UMSOM) رهبری شد و شامل 94 بیمار مبتلا به بیماری پارکینسون بود که به طور تصادفی تحت سونوگرافی متمرکز قرار گرفتند تا ناحیه مورد نظر در یک سمت مغز را از بین ببرند یا یک روش ساختگی انجام دهند. تقریباً 70 درصد از بیماران در گروه درمان، پس از سه ماه پیگیری، پاسخ‌دهندگان موفق به درمان در نظر گرفته شدند، در مقایسه با 32 درصد در گروه کنترل که یک روش غیرفعال بدون سونوگرافی متمرکز داشتند.

دو سوم از افرادی که در ابتدا به درمان متمرکز اولتراسوند پاسخ دادند، یک سال بعد نیز پاسخ موفقیت آمیزی از درمان داشتند.

بیماران در مرکز پزشکی دانشگاه مریلند (UMMC)، بیمارستان برجسته دانشگاهی برای سیستم پزشکی دانشگاه مریلند، و 15 سایت دیگر در آمریکای شمالی، آسیا و اروپا تحت درمان قرار گرفتند.

حدود یک میلیون آمریکایی به بیماری پارکینسون مبتلا هستند، یک اختلال عصبی که سلول‌های مغز یا سلول‌های عصبی را در ناحیه خاصی از مغز که ماده شیمیایی دوپامین مغز را تولید می‌کنند، تحت تأثیر قرار می‌دهد. علائم شامل لرزش، سفتی و مشکل در تعادل و هماهنگی است. سایر درمان های پارکینسون شامل داروها و تحریک عمقی مغز (DBS) از الکترودهای کاشته شده با جراحی است. با افزایش دوز برای کنترل علائم، داروها می توانند حرکات غیرارادی و نامنظم به نام دیسکینزی را ایجاد کنند. معمولاً زمانی که داروها با شکست مواجه می شوند، DBS شامل جراحی مغز برای وارد کردن الکترودها از طریق دو سوراخ کوچک در جمجمه است. این روش خطر عوارض جانبی جدی از جمله خونریزی مغزی و عفونت را به همراه دارد.

Paul Fishman، MD، PhD، پروفسور نورولوژی در UMSOM و متخصص مغز و اعصاب در UMMC، یکی از نویسندگان این مطالعه، گفت: “مطالعه ما به پزشکان و بیماران کمک می کند تا هنگام در نظر گرفتن این روش درمانی جدید تصمیمی آگاهانه بگیرند تا به مدیریت بهتر علائم کمک کنند.” اما برای بیماران مهم است که بدانند هیچ یک از درمان های موجود در حال حاضر بیماری پارکینسون را درمان نمی کند.

سونوگرافی متمرکز یک روش بدون برش است که بدون نیاز به بیهوشی یا بستری شدن در بیمارستان انجام می شود. بیمارانی که کاملاً هوشیار هستند، در یک اسکنر تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) دراز می کشند و کلاه ایمنی مبدل به سر دارند. انرژی اولتراسونیک از طریق جمجمه به سمت گلوبوس پالیدوس، ساختاری در اعماق مغز که به کنترل حرکات ارادی منظم کمک می کند، هدف قرار می گیرد. تصاویر MRI به پزشکان یک نقشه دمایی در زمان واقعی از منطقه تحت درمان را ارائه می‌دهند تا هدف را دقیقا مشخص کنند و دمای کافی را برای حذف آن اعمال کنند. در طول عمل، بیمار بیدار است و بازخورد ارائه می‌کند، که به پزشک اجازه می‌دهد تا اثرات فوری ابلیشن بافت را تحت نظر داشته باشد و در صورت نیاز تنظیمات را انجام دهد.

این دستگاه که Exablate Neuro نام دارد، بیش از یک سال پیش توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای درمان بیماری پارکینسون پیشرفته در یک سمت مغز تأیید شد. تایید FDA بر اساس یافته های کارآزمایی بالینی UMSOM است که امروز منتشر شد. این روش اکنون به طور گسترده در مرکز پزشکی دانشگاه مریلند (UMMC) در دسترس است. با این حال، هنوز تحت پوشش بیمه، از جمله مدیکر نیست، بنابراین بیماران در حال حاضر باید هزینه این عمل را از جیب خود بپردازند.

ویبهور کریشنا، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: “سونوگرافی متمرکز تنها توسط FDA برای درمان یک سمت مغز در بیماران مبتلا به پارکینسون تایید شده است، بنابراین ممکن است در این زمان برای بیمارانی که علائم عمدتا در یک طرف دارند، مناسب تر باشد.” استاد جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه کارولینای شمالی، چپل هیل.

ملانی کارلسون، مادر 41 ساله یک کودک نوپا، با تشخیص بیماری پارکینسون در سال 2020، متوجه شد که داروهایی که برای مدیریت این بیماری مصرف می‌کرد باعث لرزش غیرقابل کنترل او شد. علائم او آنقدر شدید بود که به واکر وابسته بود و نمی توانست دخترش را به زمین بازی ببرد. ژوئن گذشته، او پس از اطلاع از تاییدیه FDA، سونوگرافی متمرکز را در UMMC انتخاب کرد.

کارلسون گفت: “سونوگرافی متمرکز واقعا متحول کننده بود. بسیاری از مهارت های حرکتی خوب من بازگشته اند. دوباره خط چشم می زنم و دوباره بدون افتادن دوش می گیرم.” صادقانه بگویم که این یکی از بهترین سال های زندگی من است. من خیلی خوش شانس هستم. امیدوارم افراد بیشتری بتوانند از این روش بهره ببرند.”

بیمارانی که در این کارآزمایی ثبت‌نام کردند – با پارکینسون متوسط که به داروها پاسخ نمی‌دادند – با یک جلسه سونوگرافی متمرکز در سمت مغزشان تحت درمان قرار گرفتند که قسمتی از بدنشان را که علائم شدیدتر بود کنترل می‌کرد. این مطالعه به عنوان یک کارآزمایی متقاطع طراحی شد، که در آن به 25 بیمار در گروه کنترل، سه ماه پس از روش ساختگی، درمان فعال ارائه شد. 20 نفر از 25 نفر درمان متمرکز سونوگرافی را انتخاب کردند و مزایای مشابهی را به عنوان گروه درمان اولیه تجربه کردند.

افرادی که در گروه درمان بودند، در یک ارزیابی استاندارد حداقل سه امتیاز بهبود فوری داشتند – اندازه‌گیری لرزش، توانایی راه رفتن، و سفتی در پاها و بازوها – در مقایسه با بهبود 0.3 امتیازی در گروه کنترل. آنها همچنین تسکین عوارض جانبی داروهای پارکینسون را تجربه کردند. آنها مجدداً در سه ماهگی و در 12 ماهگی مورد ارزیابی قرار گرفتند. برای ارزیابی مدت زمان درمان و پیشرفت بیماری، بیماران به مدت پنج سال پیگیری خواهند شد.

عوارض جانبی این روش شامل سردرد، سرگیجه و حالت تهوع بود که طی یک یا دو روز پس از درمان برطرف شد. برخی از بیماران عوارض جانبی خفیفی را از درمان متمرکز اولتراسوند تجربه کردند، از جمله اختلال در گفتار، مشکلات راه رفتن و از دست دادن چشایی. اینها معمولاً در چند هفته اول برطرف می شوند.

دکتر آیزنبرگ و همکارانش در حال حاضر در حال انجام یک کارآزمایی بالینی برای آزمایش دستگاه Exablate Neuro در دو طرف مغز هستند و درمان‌های متمرکز اولتراسوند را در دو جلسه به فاصله شش ماه ارائه می‌دهند. دکتر آیزنبرگ گفت: «تاکنون نتایج امیدوارکننده‌ای داشته‌ایم.

این مطالعه توسط Insightec، سازنده Exablate Neuro تامین مالی شد.

دکتر UMSOM، Mark T. Gladwin، دکتر گفت: “ما با سونوگرافی متمرکز در لبه مرز هستیم، زیرا تحقیقات در حال انجام این روش در نواحی مختلف مغز تحت تاثیر پارکینسون، مانند هسته ساب تالاموس، که تنظیم حرکت را کنترل می کند، ارزیابی می کند.” او همچنین معاون رئیس جمهور در امور پزشکی، دانشگاه مریلند، بالتیمور، و استاد برجسته جان زی و آکیکو کی بورز است. محققان همچنین در حال مطالعه این هستند که چگونه می توان از اولتراسوند متمرکز برای باز کردن موقت سد خونی مغز استفاده کرد تا به درمان های تجربی پارکینسون، مانند ایمونوتراپی، کمک کند تا راحت تر وارد مغز شوند.

ما به عنوان خانه یکی از برترین مراکز اختلال حرکتی در کشور و یکی از معدود مراکز پزشکی که سونوگرافی متمرکز را برای پارکینسون ارائه می‌دهند، تأثیر این فناوری را بر زندگی مردم می‌بینیم. به محققان و شرکت‌کنندگان در آزمایش تبریک می‌گوییم. برت دبلیو اومالی، MD، رئیس و مدیر عامل UMMC، گفت: «برای نمونه‌ای از نوآوری و کشفی که سونوگرافی متمرکز را در سال‌های آینده در دسترس افراد بیشتری قرار می‌دهد».