داغ توأمان گرما و سرما بر دل زردآلوکاران شاهرودی

آبان 19, 1400
10 بازدید

ایسنا/سمنان معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان شاهرود از آسیب‌های جدی خشکسالی و کم‌آبی به اقتصاد این شهرستان در بخش‌های مختلف و از جمله بخش کشاورزی خبر داد و گفت: 9000خانوار این شهرستان که از باغ‌های زردآلو امرارمعاش می‌کردند چند سالی است که اقتصادشان به علت گرمای شدید ، کم‌آبی و سرمازدگی دچار مشکل جدی شده […]

داغ توأمان گرما و سرما بر دل زردآلوکاران شاهرودی

ایسنا/سمنان معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان شاهرود از آسیب‌های جدی خشکسالی و کم‌آبی به اقتصاد این شهرستان در بخش‌های مختلف و از جمله بخش کشاورزی خبر داد و گفت: 9000خانوار این شهرستان که از باغ‌های زردآلو امرارمعاش می‌کردند چند سالی است که اقتصادشان به علت گرمای شدید ، کم‌آبی و سرمازدگی دچار مشکل جدی شده است.

جلالی 16 تیرماه از زردآلوی شاهرود به عنوان یکی از باکیفیت‌ترین زردآلوهای کشور نام برد و اظهار کرد: اقتصاد ۹ هزار خانواده شاهرودی از طریق ۶ هزار هکتار باغات زردآلو در شاهرود، تامین می‌شده که چندین سال است به واسطه سرما، بحث برداشت و اقتصاد این خانوارها با مشکل مواجه شده است.

وی با بیان اینکه گرما و کم آبی بر تولید گندم و جو کشاورزان این منطقه نیز تاثیر گذاشته خواستار توجه بیش از پیش به کشاورزان، باغداران و عشایر و دامداران این مناطق شد.

معاون استاندار سمنان اظهار کرد: همجواری با کویر و گرمای شدید در فصل تابستان، اقتصاد منطقه را تحت الشعاع خود قرار داده و نداشتن آب‌های سطحی، کاهش دبی و خشک شدن چشمه‌ها  و چاه‌هایی که سال به سال افزایش عمق پیدا می‌کنند، باعث شده تا در بحث آب شرب و کشاورزی مشکلات زیادی داشته باشیم.

وی به ظرفیت بالای شهرستان شاهرود اشاره و خاطرنشان کرد: شهرستان شاهرود ظرفیت‌ها ، مزیت‌ها و ویژگی‌های قابل اعتنایی دارد که می‌تواند اثرگذاری ویژه‌ای در ابعاد مختلف در کشور داشته باشد.

جلالی گفت: شاهرود جز هفت-هشت شهرستان پهناور کشور است و خیلی از شاخص هایی که باعث تامین امکانات در شهرستان‌های کشور می‌شود، در شهرستان شاهرود سبب کم توجهی و بی مهری شده است.

وی به مشکلات بخش بیارجمند در حوزه سلامت اشاره کرد و افزود: در حوزه درمان و بر اساس شاخص‌ها، برای هر ۴ هزار نفر یک مرکز درمانی دیده شده است که این مهم در منطقه بیارجمند با ۶ هزار جمعیت، لحاظ نشده است.

فرماندار شاهرود با بیان اینکه۱۲۰ روستا در شهرستان شاهرود وجود دارد که تعداد ۸۱ روستا دارای دهیاری هستند اضافه کرد: متاسفانه ما هنوز در شهرستان شاهرود با روستاهایی موجه‌ایم که فاقد برق هستند.

وی ادامه داد: در برخی از این روستاها، اینترنت مهیا نیست، راه‌ها و جاده‌ها با مشکل مواجه‌اند و لذا، نیاز است تا از منابع در اختیار معاونت امور دهیاری های سازمان دهیاری‌ها و شهرداری های کشور، برای این‌مهم اعتباری ویژه لحاظ شود.

این مدیر اجرایی گفت: کل اعتبار روستاهای دارای دهیاری و فاقد دهیاری شهرستان شاهرود در سال گذشته ۱۷ میلیارد تومان بوده که رقم بسیار کمی است.
به گزارش ایسنا- شهرستان شاهرود یکی از قطب های تولید زردآلو و انگور در کشور است که محصولات باغی آن از شهرت بالایی برخوردارند، بسیاری از خانوارهای این شهرستان از باغداری و خصوصا باغات زردآلو و انگور امرارمعاش می کنند. بخش بسطام یکی از اصلی ترین قطب های تولید زردآلو است و  10 درصد زردآلوی کشور در باغ های منطقه بسطام شهرستان شاهرود تولید می شود.

منبع:ایسنا