دادرسی علنی در دستور کار دادگستری یزد قرار گرفت

مرداد 20, 1400
171 بازدید

 کل دادگستری استان یزد گفت: در اجرای سند تحول قوه قضاییه و با هدف شفافیت موضوعات و ارتقاء دادرسی، جلسات علنی پرونده هایی با موضوع حساسیت پایین تر در دستور کار دادگستری استان یزد قرار گرفت. «غلامعلی دهشیری» در نشست شورای تحول دستگاه قضایی استان یزد اجرای سند تحول در دستگاه قضا را یک تکلیف […]

دادرسی علنی در دستور کار دادگستری یزد قرار گرفت

 کل دادگستری استان یزد گفت: در اجرای سند تحول قوه قضاییه و با هدف شفافیت موضوعات و ارتقاء دادرسی، جلسات علنی پرونده هایی با موضوع حساسیت پایین تر در دستور کار دادگستری استان یزد قرار گرفت.

«غلامعلی دهشیری» در نشست شورای تحول دستگاه قضایی استان یزد اجرای سند تحول در دستگاه قضا را یک تکلیف مهم و راهبردی دانست و بیان کرد: اجرای سند تحول از سوی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بر رؤسای قوه قضائیه تاکید شده است که در این رابطه باید بر تمام چالش های احصا شده در مسیر دستگاه عدلیه با راهبردها و راهکارهای تعیین شده در سند فائق آمد.

وی از برگزاری دادرسی های علنی در ۱۰ روز آینده در استان یزد خبر داد و اظهار داشت: اجرای جلسات علنی دادگاه ها برای بعضی از موضوعات پرونده‌ها، ضمن رعایت کردن عدالت دادرسی می تواند اعتماد مردم نسبت به دستگاه قضا را جلب و شفافیت در رسیدگی ها را مضاعف کنند.

این مقام قضایی احصاء شاخص های ارزیابی نظرات کارشناسی را یکی دیگر از برنامه های اجرای سند تحول دانست و تصریح کرد: نظرات کارشناسی درست و دقیق، تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از اطاله دادرسی، ورود پرونده‌ها به محاکم تجدید نظر و همچنین اعمال ماده ۴۷۷ دارد و در این رابطه نیاز به نظام درجه بندی کارشناسان و تعیین آنان بر اساس درجه اهمیت موضوع پرونده است.

وی در رابطه با نقد آراء عنوان کرد: استان یزد در نقدهای عمومی و تخصصی آراء و ارائه نظرات سازنده و منصفانه پیشرو بوده است.

وی به طراحی سامانه اعلام جرم در رابطه با تضییع حقوق شهروندی اشاره کرد و گفت:  با طراحی این سامانه و اعلام جرایم توسط عموم مردم از این طریق می توان در کشف جرایم وضعیت بسیار خوبی را پیدا کرد.

دهشیری همچنین در زمینه برگزاری کلاس های تخصصی آموزش به قضات ابراز کرد: برگزاری دوره های آموزشی تخصصی در زمینه اخذ شهادت شهود، جرایم سیاسی و مطبوعاتی یکی دیگر از برنامه های در دستور کار سند اجرای تحول است.

وی بر راه اندازی سامانه نظارت عمومی بر ضابطان، بازرسی های سرزده از بازداشتگاه ها و سامانه گزارش دهی مردمی در دادسراها تاکید کرد.

رئیس کل دادگستری استان در رابطه با ترک فعل مدیران گفت: نظارت بر اجرای صحیح قوانین بر عهده سازمان بازرسی است و گزارش ها و موضوعات مرتبط با ترک فعل مدیران باید بررسی شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی دادگستری یزد، دهشیری بر تشکیل کمیته ها و کارگروه های اجرای برنامه های تحولی قوه قضاییه تأکید و بیان کرد: اجرای کامل تمام مفاد و بند های سند تحول و تعالی نیازمند برنامه ریزی مدون است.

منبع: ايسنا