خلاء قانونی برای مقابله با بی‌اخلاقی‌های انتخاباتی برطرف شود

مرداد 17, 1400
43 بازدید

نماینده ولی‌فقیه در استان ایلام گفت: باید خلاء قانونی برای بی‌اخلاقی های انتخاباتی برطرف شود، گفت: با توجه به پتاسیل موجود در رسانه‌های استان، رصد نقاط ضعف و قوت استان باید در اولویت قرار گیرد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین «اله‌نور کریمی‌تبار» در دیدار  با اصحاب رسانه و مطبوعات استان ایلام، با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم «حاج سامی […]

خلاء قانونی برای مقابله با  بی‌اخلاقی‌های انتخاباتی برطرف شود

نماینده ولی‌فقیه در استان ایلام گفت: باید خلاء قانونی برای بی‌اخلاقی های انتخاباتی برطرف شود، گفت: با توجه به پتاسیل موجود در رسانه‌های استان، رصد نقاط ضعف و قوت استان باید در اولویت قرار گیرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین «اله‌نور کریمی‌تبار» در دیدار  با اصحاب رسانه و مطبوعات استان ایلام، با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم «حاج سامی شهبازی» خبرنگار پیشکسوت و رئیس خانه مطبوعات و رسانه‌های استان،  اظهار کرد: برای نعمت های بی کرانی که خداوند متعال از جمله انقلاب اسلامی و ولایت فقیه و مردم عزیز و نجیب که به ما ارزانی داشته است باید قدردان باشیم. چون دنیا مانند کاروانی در حال گذر است که همه ما انسان ها جزئی از این کاروان هستیم،همانطور که ما می‌نویسیم و قلم می‌زنیم همه فرشتگان نیز اعمال ما را ثبت می‌کنند، خوش به حال آنانی که برای قیامت خودشان قلم می‌زنند.

وی تصریح کرد: از همه اصحاب رسانه و مطبوعات که نقش مهمی در حضور حداکثری مردم در انتخابات داشتند، تقدیر می‌کنم و قدردان اصحاب رسانه هستیم و نقش رسانه در انتخابات نقش بی بدیلی است که  بخش های مختلفی از جمله روحانیون، بزرگان و معتمدان، مسئولان  برای انتخابات حداکثری و انتخاب اصلح تلاش کردند و اصحاب رسانه نیز به اندازه خود در این زمینه نقش ایفا کردند تا این فضای سرد زمستانی اسفندماه را در خرداد ماه ۱۴۰۰ گرم کنند.

امام جمعه ایلام  با اشاره به اینکه این تلاش ها، برای ما سرمایه‌ ای عظیم است، ادامه داد: تلاش همه اصحاب رسانه، پشتوانه ای برای مدیران ما درعرصه چانه زنی برای توسعه همه جانبه استان و رفع موانع و لبیک گویی به ندای مقام معظم رهبری و تایید نظام اسلامی بود، اصحاب رسانه در سطح جامعه بسیار تاثیر گذار هستند و باید اصحاب رسانه در مهندسی افکار عمومی نقش خود را به خوبی ایفا کنند.

کریمی‌تبار  با بیان اینکه انسان نیرویی است که برای تعیین سرنوشت خود تاثیرگذار است، تصریح کرد: در انتخابات ۲۸ خرداد ۶۳ درصد مردم استان ایلام پای صندوق های رای حاضر شدند و این برای استان ایلام یک افتخار است، وحدت، همدلی و تلاش اصحاب رسانه برای آمدن مردم در پای صندوق های رای بسیار تاثیرگذار بوده است.

وی ادامه داد: اگر تلاشی که در استان ایلام در استای حضور حداکثری مردم در پای صندوق های رای انجام شد در سایر استان ها نیز صورت می گرفت به طور قطع میزان مشارکت در سطح کشور بیش از این میزان بود، البته برخی جاها کوتاهی هایی شد، دشمن نیز کار کرد و ما کار نکردیم، البته این میزان مشارکت به معنای قهر مردم با نظام و انقلاب اسلامی نیست بلکه به معنای اعتراض به وضع موجود بوده است.

امام جمعه ایلام با اشاره به اینکه برنده انتخابات کسانی بودند که پای صندوق های رای آمدند و سرنوشت خود را تعیین کردند، گفت: مردم ایران اسلامی همواره نشان داده اند که پای نظام و انقلاب اسلامی ایستاده اند، مردم ایران اسلامی در بحران ها نشان داده اند که می توانند  آنچنان عرصه را بر دشمن تنگ  کنند که دشمن حتی جرات فکر به رویارویی با نظام اسلامی را در ذهن خود نکند.

کریمی‌تبار با بیان اینکه  با توجه به پتاسیل موجود در رسانه‌های استان، رصد نقاط ضعف و قوت استان باید در اولویت قرار گیرد، گفت: باید رسانه‌ها در معرفی ظرفیت ها و پتانسیل های استان در حوزه های مختلف ورود پیدا کنند تا زمینه های لازم برای حضور سرمایه گذاران در استان فراهم شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برخی از آسیب های انتخابات شوراهای اسلامی شهر ایلام اشاره کرد و گفت: گزارش‌های متعدد در مورد خرید و فروش آرا رسیده و بدون تردید در این انتخابات تخلفات متعددی وجود داشته است، اصحاب رسانه با تمام توان با پدیده کثیف خرید و فروش آرا باید مبارزه کنند و من هم پشتیبان شما هستم، نباید اجازه داد برخی افراد با پول های کثیف مناصبی را بدست آورند و بیت المال نیز به تاراج  دهند.

امام جمعه ایلام با تاکید بر اینکه  اصحاب رسانه و نخبگان فرهنگی باید به بحث خرید آرا به گونه ای بپردازند که نگاه مردم به افرادی که دست به چنین اقدامی می زنند، تحقیر آمیز باشد و این افراد که با خرید رای به منصبی دست می یابند احساس شرم کنند که با آرا خریداری شده به این مقام رسیده است

وی تصریح کرد: بسیار دردناک است کسی بیاید رای خود را بفروشد و کسی که انسانیت خود را زیر پا می‌گذارد رای بخرد تا به پست و مقامی دست یابد، ما نباید اجازه بدهیم که کسی که با خرید آرا پستی را اشغال می کند، در پستی که قرار می گیرد احساس راحتی کند،باید عرصه به گونه ای بر این افراد تنگ شود که در آینده کسی جرات نکند وارد مقوله خرید رای شود.

کریمی‌تبار تصریح کرد: متاسفانه چندین دوره است که این بی اخلاقی انتخاباتی و توهین آشکار به مردم در انتخابات مشاهده می شود و با وجود اذعان بسیاری از مسئولین به وجود این آسیب بزرگ، اما خلاءهای قانونی و نبودن مستندات کافی عملا رسیدگی به آن را از مجاری قانونی را با مشکل روبرو ساخته است که می طلبد مسئولین، فعالین سیاسی و اجتماعی و فرهنگی استان و رسانه ها با همفکری همدیگر چاره ای اساسی برای این معضل بزرگ انتخاباتی در استان بیاندیشند.

امام جمعه ایلام گفت: کسی که با خرید آرا برنده انتخابات می‌ شود،  آن شخص به طور قطع نمی‌تواند سعادت خدمت به مردم را داشته باشد، در این راستا اصحاب رسانه وظیفه دارند بدون واهمه و شجاعانه وارد شوند و افرادیکه آرا مردم را خریداری کردند، باید در جامعه منزوی شوند.

در این مراسم یاد و خاطره مرحوم« سامی شهبازی» رئیس فقید خانه مطبوعات استان ایلام با حضور اصحاب رسانه و مطبوعات استان گرامی داشته شد و در ادامه نیز تعدادی از اصحاب رسانه استان دیدگاه ها، نظرات و دغدغه های خود را با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام در میان گذاشتند.

منبع:ايسنا