خطرناک بودن سرطان پستان در زنان جوان/ سرطان پستان محدوده سنی ندارد

مهر 20, 1400
18 بازدید

 کارشناس ثبت سرطان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: متاسفانه سرطان پستان، محدودیت سنی ندارد و این بیماری در زنان جوان نیز مشاهده شده که به مراتب خطرناک تر از ابتلا به این بیماری در سنین بالاتر است. دکتر فلوریا انفرادی اظهار کرد: طبق آمار اداره سرطان وزارت بهداشت، سرطان پستان شایعترین سرطان در کل جمعیت […]

خطرناک بودن سرطان پستان در زنان جوان/ سرطان پستان محدوده سنی ندارد

 کارشناس ثبت سرطان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: متاسفانه سرطان پستان، محدودیت سنی ندارد و این بیماری در زنان جوان نیز مشاهده شده که به مراتب خطرناک تر از ابتلا به این بیماری در سنین بالاتر است.

دکتر فلوریا انفرادی اظهار کرد: طبق آمار اداره سرطان وزارت بهداشت، سرطان پستان شایعترین سرطان در کل جمعیت کشور بوده و در استان خراسان شمالی هم وضع به همین منوال است.

وی با بیان این که در سال بیش از ۱۱هزار نفر در کشور به این بیماری مبتلا می شوند افزود: این بیماری اگر در مراحل اولیه بیماری تشخیص داده شود میزان بهبودی و بقا فرد  بیشتر و هزینه های درمان به مراتب کمتر خواهد بود.

انفرادی اضافه کرد: سرطان پستان یکی از بیماری ‌هایی است که متاسفانه زنان زیادی در سراسر دنیا و ایران با آن دست‌ و پنجه نرم می‌کنند و هنگامی رخ می‌دهد که برخی از سلول‌ های پستان شروع به رشد غیر طبیعی می‌کنند.

وی ادامه داد: این سلول‌ ها با سرعت بیشتری نسبت به سلول‌های سالم تقسیم و انباشت می‌شوند و یک توده را تشکیل می‌دهند و این سلول‌ها ممکن است از طریق جریان خون به گره‌های لنفاوی زیر بغل یا سایر قسمت‌های بدن گسترش پیدا کند.

انفرادی با اشاره به علائم این سرطان گفت: مشاهده هر گونه توده، زخم و ضایعات خال مانند، ترشحات غیر طبیعی، عدم قرینه گی در دو طرف می تواند نگران کننده بوده و نباید به حال خود رها شود.

وی ادامه داد: همچنین بانوان با استفاده از سطح داخلی انگشتان دست خود معاینه ماهیانه را انجام داده و در صورت احساس وجود توده های جدید و یا تغییر رنگ غیرطبیعی پوست و یا ترشح غیرمعمول، سریعاً به پزشک یا ماما مراجعه کنند تا قبل از پیشرفت بیماری، درمان مناسب انجام شود، چرا که نتیجه درمان وعمر بیمار به مرحله تشخیص بیماری ارتباط دارد.

به نقل از روابط عمومی این دانشگاه، دکتر انفرادی تاکید کرد: به زنان بالای ۴۰ سال که سابقه سرطان پستان و تخمدان در اقوام خود ندارند توصیه می شود تا به صورت دوره ای و سالانه  اقدام به انجام ماموگرافی و سونوگرافی کنند ولی افرادی که سابقه بیماری در خانواده دارند باید در سنین پایین به پزشک مراجعه کرده و به صورت منظم معاینه شوند.

منبع: ايسنا