خشک شدن چاه‌های آب در گلپایگان یکی پس از دیگری

شهریور 29, 1400
106 بازدید

 رئیس آبفار شهرستان گلپایگان از آبرسانی با تانکر به روستای تاریخی وانشان خبر داد این در حالی است که از وانشان به عنوان روستای هدف گردشگری نام می‌برند. ناصر دهقانی، امروز(دوشنبه-۲۹ شهریور) در نشست خبری، اظهار کرد: شرایط ما در گلپایگان بهتر از اصفهان و شهر های دیگر است، اما یک تصور اشتباهی وجود دارد […]

خشک شدن چاه‌های آب در گلپایگان یکی پس از دیگری

 رئیس آبفار شهرستان گلپایگان از آبرسانی با تانکر به روستای تاریخی وانشان خبر داد این در حالی است که از وانشان به عنوان روستای هدف گردشگری نام می‌برند.

ناصر دهقانی، امروز(دوشنبه-۲۹ شهریور) در نشست خبری، اظهار کرد: شرایط ما در گلپایگان بهتر از اصفهان و شهر های دیگر است، اما یک تصور اشتباهی وجود دارد که گلپایگان آب دارد که واقعا این‌طور نیست. آبرسانی به ۲۰ روستا از طریق تصفیه خانه انجام شده است  و ۱۹ روستای شهرستان در قالب دو طرح قرار است به تصفیه خانه آب گلپایگان متصل شوند اما به دلیل عدم تخصیص اعتبار کافی تا کنون این اتفاق نیفتاده است ولی از اعتبارات جاری لوله و اتصالات را تهیه کردیم و امیدواریم بتوانیم تا پایان سال این پروژه را به اتمام برسانیم.

وی با بیان اینکه میزان بارش‌ها در سال جاری نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد کاهش داشته است، ادامه داد: روستاهای مَرغ، حاجیله، هرستانه، غرقن و وانشان با کاهش ۸۰ درصدی منابع محلی مواجه شده اند که این اتفاق در روستای وانشان بی سابقه است.

به گزارش ایسنا، رئیس آبفار شهرستان گلپایگان، گفت: بنابراین در سال جاری مجبور بودیم به این ۴ روستا آبرسانی با تانکر داشته باشیم و اگر شاهد بارندگی نباشیم به احتمال قوی تعداد این روستاها افزایش می یابد. همچنین در سال جاری حدود ۹ کیلومتر در روستاها اصلاح شبکه داشته‌ایم.

دهقانی تصریح کرد: آب ورودی به تونل کمتر از یک متر مکعب در ثانیه است، اما ۵ متر مکعب آب در ثانیه از سد کوچری خارج می شود و به پایین دست می رود. همچنین سهم شهرستان گلپایگان از این میزان آب ۳۳۰ لیتر در ثانیه است، اما آب تحویلی به شهرستان ۲۷۰ لیتر در ثانیه است و ۶۰ لیتر در ثانیه آب کمتر از حق گلپایگان، به ما می دهند و مجبور شدیم چاه ها را وارد مدار کنیم.

وی با بیان اینکه دو حلقه چاه در شهر گلشهر در حال خشک شدن است و این روند در گلپایگان تداوم دارد، خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه مردم سال‌هاست از آب تصفیه خانه استفاده می کنند اکنون که ناچار شدیم از آب چاه‌ها استفاده کنیم مردم متوجه تغییر آن شده اند، اما این اطمینان را می‌دهیم که آب سالم است.

رئیس آبفار شهرستان گلپایگان ادامه داد: با توجه به کاهش بارندگی ها باید به سمت ساخت و راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب برویم که نیازمند بودجه ای حدود ۵۰۰ میلیارد تومان است و با شرایط اقتصادی دولت اجرای این پروژه لاک پشتی خواهد بود که با این شرایط از حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی در این راستا استقبال می کنیم.

منبع: ايسنا