خام فروشی فرآورده‌های معدنی از مشکلات مهم صنعت مس است

مهر 7, 1400
23 بازدید

  معاون علمی و فناوری سپاه عاشورا، خام فروشی فراورده‌های معدنی را از مشکلات مهم صنعت مس عنوان کرد. نادر ارسلانی در نشست مشترک با مدیرعامل مس انجرد، فروش فرآورده های خام معدنی را از مشکلات عدیده ای معادن برشمرد و گفت: در کنار اکتشافات و استخراج مواد اولیه و کنساتره مواد معدنی لازم است صنایع […]

خام فروشی فرآورده‌های معدنی از مشکلات مهم صنعت مس است

  معاون علمی و فناوری سپاه عاشورا، خام فروشی فراورده‌های معدنی را از مشکلات مهم صنعت مس عنوان کرد.

نادر ارسلانی در نشست مشترک با مدیرعامل مس انجرد، فروش فرآورده های خام معدنی را از مشکلات عدیده ای معادن برشمرد و گفت: در کنار اکتشافات و استخراج مواد اولیه و کنساتره مواد معدنی لازم است صنایع جانبی نیز درکنار این ذخایر معدنی ایجاد شود تا شاهد خروج فرآورده های کنسانتره به استان و حتی کشور نباشیم.

وی ایجاد اشتغال پایدار و کاهش نرخ بیکاری را در گرو ایجاد صنایع جنبی و تبدیلی در کنار معادن ذکرکرد و افزود: ضرورت دارد دستگاه های دولتی و بخش خصوصی مرتبط در ایجاد صنایع جنبی و تبدیل مواد اولیه به محصول نهایی اقدامات عملی انجام دهند.

معاون علمی و فناوری سپاه عاشورا ضمن تاکید بر حمایت از طرح های اشتغالزا در منطقه گفت: شهرستان اهر و منطقه ارسباران یکی از مناطق مهم معدنی کشور می باشد که می توان با سرمایه گذاری و حمایت از طرح ها اشتغالزا در این حوزه گامی مهم در ایجاد اشتغال پایدارو سزمایه در این شهرستان و منطقه برداشت شود.

وی افزود: متاسفانه با وجود اینکه گردش مالی مس سونگون بیش از ۱۰ میلیارد تومان است ولی برای آذربایجان شرقی تنها یک هزار میلیارد تومان به استان تعلق گرفته و ما بقی خارج از استان تعلق می گیرد.

ارسلانی، معادن را از نعمتی بزرگ ذکر کرد و وجود معادن مس و طلا خصوصا معدن مس انجرد در شهرستان اهر را نعمتی عظیم برای ایجاد اشتغال و رفع بیگاری در منطقه عنوان کرد.

وی در ادامه از آمادگی معاونت علمی سپاه عاشورا برای تامین نیازمندی های معدن مس انجرد و ارائه ایده های مرتبط توسط نخبگان بسیجی فعال در حوزه معدن خبرداد و گفت: از فعالیت‌های بسیج علمی، پژوهشی و فناوری آذربایجان شرقی، تبدیل شرکت های نوپا به شرکت های دانش بنیان، کمک به تسهیل چرخه ایده تا ثروت، اشتغال پایدار، افزایش ارزش افزوده محصولات و اقتصاد دانش بنیان است.

مدیرعامل مس انجرد نیز در این مراسم از اشتغالزایی بیش از۷۰۰ نفر از جوانان بومی منطقه در این مجتمع عظیم معدنی خبرداد.

به گزارش ایسنا، مهدی محمدی فاضل گفت: در کنار توسعه اکتشافات معدن مجتمع مس انجرد، کارخانه کنسانتره مس نیز با ظرفیت اسمی ۳۰ هزار تن به صورت شبانه روزی در حالت فعالیت است.

منبع: ايسنا