حمایت از ایده‌های خلاقانه در قالب رویداد “ایده شو”

آبان 20, 1400
7 بازدید

پوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی همزمان با برگزاری دوازدهمین مدرسه تابستانی بین‌المللی رویان، رویداد “ایده شو” را با هدف کمک به ارتقای ایده‌های خلاقانه و کاربردی در تولید و توسعه محصولات پیشرفته سلولی، افزایش مهارت‌های کاربردی دانشجویان، همچنین ترویج فرهنگ ایده‌پردازی، آموزش نحوه ارائه ایده و ایجاد یک فضای رقابتی صمیمی که افراد بتوانند در این […]

حمایت از ایده‌های خلاقانه در قالب رویداد "ایده شو"

پوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی همزمان با برگزاری دوازدهمین مدرسه تابستانی بین‌المللی رویان، رویداد “ایده شو” را با هدف کمک به ارتقای ایده‌های خلاقانه و کاربردی در تولید و توسعه محصولات پیشرفته سلولی، افزایش مهارت‌های کاربردی دانشجویان، همچنین ترویج فرهنگ ایده‌پردازی، آموزش نحوه ارائه ایده و ایجاد یک فضای رقابتی صمیمی که افراد بتوانند در این فضا، ایده‌های خود را مطرح کنند، برگزار می‌کند.

دکتر انسیه حاجی‌زاده، عضو هیأت علمی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب تصریح کرد: دوازدهمین مدرسه تابستانی بین‌المللی پژوهشگاه رویان از تاریخ دوم تا پنجم مردادماه ۱۴۰۰ به صورت مجازی برگزار می‌شود و همزمان با برگزاری این مدرسه، رویداد “ایده شو” (IDEA SHOW) نیز برگزار می‌شود. در این رویداد، ایده‌های مربوط به محصولات فناورانه و نوآورانه در زمینه سلول‌درمانی، ژن‌درمانی و مهندسی بافت، مورد داوری قرار می‌گیرند.

دکتر حاجی‌زاده افزود: این رویداد با هدف تشویق صاحبان ایده به خصوص دانشجویان، کمک به ارتقای ایده‌های خلاقانه و کاربردی در تولید و توسعه محصولات پیشرفته سلولی، افزایش مهارت‌های کاربردی دانشجویان (درحال تحصیل یا فارغ‌التحصیل)، همچنین ترویج فرهنگ ایده‌پردازی، آموزش نحوه ارائه ایده و ایجاد یک فضای رقابتی صمیمی که افراد بتوانند در این فضا، ایده‌های خود را مطرح کرده و نقاط ضعف و قوت آن را متوجه شوند، برگزار می‌شود؛ موضوعی که در فضای دانشگاهی کشور، کمتر به آن پرداخته می‌شود. 

دبیر علمی دوازدهمین مدرسه تابستانی بین‌المللی پژوهشگاه رویان تأکید کرد: نقد و بررسی ایده‌ها توسط داوران متخصص و اساتید این حوزه انجام می‌شود که علاوه بر کمک به افزایش اعتماد به نفس دانشجویان، آموزش‌های لازم را با هدف افزایش توانایی آنها برای قانع کردن سرمایه‌گذاران ارائه می‌کند و از این طریق، دانشجویان این نکته را فرامی‌گیرند که علاوه بر مباحث علمی، باید به مباحث کسب و کار و توسعه ایده خود نیز فکر کنند.

وی افزود: پس از اعلام فراخوان اولیه، دانشجویان و صاحبان ایده تا ۲۰ تیرماه ۱۴۰۰ فرصت دارند تا از طریق صفحه مخصوص رویداد “ایده شو” در سایت معاونت آموزشی پژوهشگاه رویان، ایده‌های خود را ثبت کنند. بعد از این تاریخ، فرایند داوری در دو مرحله، شامل داوری علمی- تخصصی و داوری کسب و کار انجام می‌شود ۱۰ گروه (تیم) برتر به مرحله دوم راه پیدا می‌کنند. در این مرحله، هدایت‌گری (منتورینگ Mentoring) و کارگاه‌های کسب و کار برای صاحبان ایده برگزار شده و به آنها کمک می‌کنیم از طریق آموزش‌هایی که فراگرفته‌اند، ایده‌های خود را از لحاظ علمی و اقتصادی ارتقا دهند.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی گفت: در نهایت، همزمان با آخرین روز برگزاری دوازدهمین مدرسه تابستانی بین‌المللی پژوهشگاه رویان (۵ مرداد ۱۴۰۰) به تیم‌های برتر این فرصت داده می‌شود تا در حضور سرمایه‌گذاران، ایده‌های خود را مطرح و سرمایه‌گذاران را تشویق و ترغیب کنند تا روی این ایده‌ها سرمایه‌گذاری کنند. مزیت این رویداد علاوه بر ارائه نکات آموزشی به صاحبان ایده، ارائه مشوق‌های مالی شامل جوایز مالی نفیس برای ۳ تیم منتخب، همچنین مزایای غیرنقدی از جمله کمک به تجاری کردن محصول، ارائه توصیه‌نامه برای معرفی به سرمایه‌گذاران و تسهیل فرایندهایی است که به تجاری‌سازی شدن محصول بیانجامد.

دکتر حاجی زاده تأکید کرد: در رویداد ایده شو، تعدادی شتاب‌دهنده و سرمایه‌گذار بخش خصوصی حضور دارند و در صورتی که ایده‌ها، توانایی تبدیل شدن به محصول را داشته باشند، زمینه برای همراهی و حمایت از آنها تا مراحل انتهایی از نظر اقتصادی فراهم است و این موضوع، فرصت مناسبی را برای صاحبان ایده در این حوزه محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: با توجه به ورود به موج پنجم شیوع کرونا، رویداد ایده شو به صورت مجازی برگزار شد و تنها مرحله نهایی این رویداد، با حضور تیم‌های منتخب، هیأت داوران و شتاب‌دهنده‌ها با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی و در یک فضای بزرگ، به صورت حضوری برگزار می شود.

دبیر علمی دوازدهمین مدرسه تابستانی بین‌المللی پژوهشگاه رویان افزود: بخش جذاب دیگری که در نظر گرفته‌ایم، برگزاری برنامه گفتگومحور به صورت e-talk است. از همکارانی که در زمینه عملی کردن ایده‌ها دارای تجربه هستند، دعوت کرده‌ایم تا در قالب یک گفتگوی مجازی(e-talk)، مراحل اجرایی کردن ایده‌ها و چالش‌هایی که در این مسیر با آن مواجه بودند را برای دانشجویان تشریح کنند.

منبع:ایسنا