حل مشکلات مراقبین سلامت با راهکار حذف صورت مسئله!

دی 27, 1400
164 بازدید

ایسنا/فارس مراقبین سلامت، به عنوان جزئی از اجزای طرح پزشک خانواده، اکنون به نقطه‌ای رسیده اند که باید بیشتر نگران سلامت شغلی خود باشند تا سلامت جسمی شهروندان! در ایام هفته بزرگداشت مقام پرستار و روز ۲۲ آذر گزارشی با موضوع مطالبات مراقبین سلامت فارس با هدف بازگویی بخشی از مسائل و مشکلات شاغلان این بخش منتشر […]

حل مشکلات مراقبین سلامت با راهکار حذف صورت مسئله!

ایسنا/فارس مراقبین سلامت، به عنوان جزئی از اجزای طرح پزشک خانواده، اکنون به نقطه‌ای رسیده اند که باید بیشتر نگران سلامت شغلی خود باشند تا سلامت جسمی شهروندان!

در ایام هفته بزرگداشت مقام پرستار و روز ۲۲ آذر گزارشی با موضوع مطالبات مراقبین سلامت فارس با هدف بازگویی بخشی از مسائل و مشکلات شاغلان این بخش منتشر شد تا گره از کار باز شده و زمینه برای رفع گرفتاری‌ها فراهم شود.

مراقبان سلامت، شماری از فارغ‌التحصیلان رشته‌های پیراپزشکی (کارشناسان بهداشت و تنظیم خانواده) هستند که از ابتدای اجرایی شدن طرح پزشک خانواده شهری در استان فارس، وظیفه‌ای مشخص را در رابطه با پایش سلامت جمعیت هدف، عهده‌دار شدند.

این گروه به دنبال شیوع کرونا ویروس ، به انجام وظایف جدیدی مانند غربالگری، تست، پیگیری بیماران مبتلا به کرونا و واکسیناسیون موظف شدند و سهمی قابل توجه در حفاظت از سلامت جامعه شهری در فارس داشتند؛ سهمی که کمتر دیده شد، اما امروز و با توجه به افزایش آمار واکسیناسیون و کاهش آمارهای ابتلا و بستری و فوت، می‌توان رد اقدامات آنها را دید.

مراقبین سلامت اما از فقدان امنیت شغلی و نبود حقوق و مزایا براساس طبقه بندی مشاغل گلایه داشتند و تبدیل وضعیت از تحت پوشش پزشک خانواده به نیروی شرکتی را نیازمند پیگیری و رفع نواقص می دانستند. اما بعد از گذشت کمتر از یک ماه، شاهد تصمیم گیری نگران کننده تری از سوی مسئولان هستند و امنیت شغلی آنها کاملا به خطر افتاده است.

حسینی، یکی از مراقبین سلامت فارس در این خصوص به ایسنا گفت: ما از تبدیل وضعیت شغلی و شناخته شدن به عنوان نیروی شرکتی راضی بودیم و اعتقاد داشتیم که فقط باید نواقص آن رفع شود، اما بعد از سه ماه در جلسه ای که در تهران و بدون حضور نمایندگان مراقب سلامت برگزار کرده اند، تصمیم عجیبی گرفته شده است.

وی ادامه داد: در این جلسه تصمیم گرفته اند که مراقبین سلامت از وضعیت شرکتی خارج و مانند سابق تحت پوشش پزشک خانواده به فعالیت خود ادامه دهند. این در حالی است که پزشکان خانواده حاضر نیستند حقوق و مزایای مراقب را بپردازند و بارها به این موضوع اذعان داشته اند.

این مراقب سلامت گفت: قرارداد مراقبین سلامت فارس با پیمانکار فقط به پاییز خلاصه شده و با اینکه در نیمه دی ماه قرار داریم، هنوز قرارداد سه ماهه آخر سال بسته نشده است و زمزمه هایی در خصوص لغو آن به گوش می رسد.

وی که بلاتکلیفی شغلی را دلیل انزوا و مشکلات روحی همکاران دانست و افزود: مراقبین سلامت که در بهداشت و درمان سهم چشمگیری دارند، هنوز حقوق آذرماه را دریافت نکرده اند و حالا باید به خانه نشینی و شغل دیگری فکر کنند.

او از مراقبین سلامت به عنوان اعضای بی نام و نشان مدافعان سلامت یاد و اضافه کرد: اگر پزشک به هر دلیلی از برنامه پزشک خانواده خارج شود، مراقب نیز بیکار می شود. از اجرای طرح پزشک خانواده در فارس ۹ سال می گذرد و هنوز برای حل مشکلات مربوط به امنیت شغلی مراقبین سلامت ساز و کاری در نظر گرفته نشده است.

انتهای پیام

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , ,