حضور وزرای پیشنهادی دادگستری و بهداشت در کمیسیون اصل نود

مرداد 24, 1400
3 بازدید

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از بررسی صلاحیت و برنامه وزرای پیشنهادی دادگستری و بهداشت در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد. علی خضریان با اشاره به نشست نوبت اول عصر امروز (یکشنبه) این کمیسیون گفت: کمیسیون اصل ۹۰ میزبان امین حسین رحیمی وزیر پیشنهادی دادگستری بود، از آنجایی که وزارت دادگستری طبق […]

حضور وزرای پیشنهادی دادگستری و بهداشت در کمیسیون اصل نود

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از بررسی صلاحیت و برنامه وزرای پیشنهادی دادگستری و بهداشت در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.

علی خضریان با اشاره به نشست نوبت اول عصر امروز (یکشنبه) این کمیسیون گفت: کمیسیون اصل ۹۰ میزبان امین حسین رحیمی وزیر پیشنهادی دادگستری بود، از آنجایی که وزارت دادگستری طبق اصل ۱۶۰ قانون اساسی مسئولیت کلیه مسائل مربوط به روابط قوه قضاییه با قوه مجریه و مقننه را بر عهده دارد و رئیس جمهور از میان کسانی که رئیس قوه قضاییه پیشنهاد می‌دهد، وزیر را انتخاب می کند، همچنین از سویی کمیسیون اصل 90 وظیفه رسیدگی به شکایت‌ها و نظارت و تنظیم کار هر سه قوه را بر عهده دارد، ارتباط کمیسیون با وزیر دادگستری می‌تواند همکاری بین قوا را پیش ببرد.
وی افزود: از آنجایی که اجرای عدالت یکی از آرمان‌های انقلاب اسلامی و مورد انتظار مردم از دولت سیزدهم است، در نشست با وزیر پیشنهادی دادگستری بر ارتقاء کارآمدی دستگاه‌های اجرایی در تحقق اهداف عالیه تاکید شد، با توجه به اینکه طی سال‌های گذشته با تغییر قوانین و اتفاقاتی که رخ داده است دامنه اختیارات وزارت دادگستری کاهش یافته از این‌رو می‌توان قابلیت‌ها و توانمندی‌های این وزارتخانه را در حوزه‌های متعدد و متنوع احصا کرد تا زمینه کارآمدی وزارت دادگستری فراهم شود.
این نماینده مجلس یادآور شد: یکی از وظایف وزارت دادگستری تعیین اختیارات و وظایف سازمان تعزیرات حکومتی به عنوان یکی از ابزارهای حاکمیت برای نظارت بر بازار، مقابله با کم‌فروشی و گران‌فروشی است، از آنجایی که این موارد از جمله معضلات در بازار بوده، کارآمدسازی سازمان تعزیرات می‌تواند نقش موثری در ایجاد رضایت‌مندی مردم ایفا کند که لازم است وزیر پیشنهادی در این خصوص اقدامات موثری انجام داده و نسبت به آن تحرک و تمرکز بیشتری صورت گیرد.
وی همچنین یادآور شد: اعضای کمیسیون پیشنهاداتی برای کارآمدسازی سازمان تعزیرات حکومتی ارائه کردند، نمایندگان بیان کردند که لازمه کارآمدسازی مردمی‌سازی نظارت و استفاده از نهادهای مردمی است که مورد استقبال وزیر پیشنهادی نیز قرار گرفت.
خضریان در ادامه با اشاره به نشست کمیسیون اصل ۹۰ با بهرام عین‌اللهی وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفت: از آنجایی که یکی از مسائل اصلی جامعه سلامت و بهداشت است و با توجه به اهداف دولت سیزدهم مبنی بر ایجاد عدالت و تحول در نظام سلامت بوده، برای تحقق برنامه‌های راهبردی لازم است که کارشناسان و متخصصین دانشگاهی با نظارت مجلس و ایجاد ظرفیت در دولت نسبت به تحقق این هدف گام بردارند.
وی اضافه کرد: تامین واکسن برای واکسیناسیون با بهره‌مندی از خط تولید داخلی و تهیه واکسن از مراکز معتبر و تایید شده، مورد تاکید اعضای کمیسیون قرار گرفت که وزیر پیشنهادی از آن استقبال کرد همچنین تاکید شد از همه منابع کشور برای تهیه واکسن استفاده شود.
این نماینده مجلس اظهار داشت: برای اجرای عدالت نظام سلامت با توجه به برنامه پیشنهادی، لازم است نسبت به تهیه کارت درمان محرومین، ارائه خدمات سلامت رایگان برای قشر مستضعف، کمک به بیماران خاص و کمک به درمان بیماران اورژانسی اقدام شود، فعال کردن خانه‌های بهداشت برای کاهش هزینه درمان از مواردی بود که به آن تاکید شد.
وی همچنین گفت: یکی از موضوعاتی که مورد مطالبه کمیسیون در حوزه بهداشت اجرای عدالت آموزشی برای محرومیت‌زدایی توزیع خدمات آموزشی با توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی منطقه‌ای در کشور است. تقویت سرمایه اجتماعی و توانمندسازی نیروی انسان از چشم‌اندازهای وزارت بهداشت و درمان است که در حال حاضر در مناطق محروم در این حوزه‌ها ضعف داریم؛ در مجموع تاکید کمیسیون بر دسترسی عادلانه همه از خدمات بهداشتی درمانی است که وزیر پیشنهادی نیز بر آن تاکید داشت.
منبع: ايسنا