حضور در طبیعت؛ پس از کرونا

مهر 8, 1400
34 بازدید

 مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: فرصت بهره‌مندی از مواهب طبیعت همیشه وجود دارد و در این روزهای حساس برای حفظ سلامتی خود و افراد جامعه و حمایت از کادر زحمتکش درمانی، حتی الامکان از حضور در طبیعت پرهیز و گردش در ۱۳ فروردین به بعد از ریشه‌کنی کرونا موکول شود. حسن اکبری در آستانه ۱۳ […]

حضور در طبیعت؛ پس از کرونا

 مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: فرصت بهره‌مندی از مواهب طبیعت همیشه وجود دارد و در این روزهای حساس برای حفظ سلامتی خود و افراد جامعه و حمایت از کادر زحمتکش درمانی، حتی الامکان از حضور در طبیعت پرهیز و گردش در ۱۳ فروردین به بعد از ریشه‌کنی کرونا موکول شود.

حسن اکبری در آستانه ۱۳ فروردین روز “انس با طبیعت” از عموم مردم و علاقه‌مندان به طبیعت خواست درخصوص حضور در طبیعت، تفرجگاه‌ها و مکان‌های تفریحی تابع دستورات ستاد مدیریت کرونا باشند و براساس رعایت توصیه‌های بهداشتی عمل کنند.

به گزارش ایسنا، وی افزود: آن دسته از طبیعت‌دوستان که علاقه‌مند و مُصر به حضور در طبیعت هستند ضمن رعایت تمامی توصیه‌های بهداشتی و بهره‌مندی از این موهبت‌های الهی و ارزش‌های خدادادی با رعایت اخلاق طبیعت‌گردی و به کاربستن توصیه‌های زیست محیطی، در حفظ و حراست طبیعت و محیط زیست کوشا باشند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اظهار داشت: علاقه‌مندان به طبیعت با توجه به فصل گلدهی گیاهان، محل اسکان خود را در اماکنی انتخاب کنند که از پوشش گیاهی و جنگلی کمتری برخوردار باشد و از لگدمال کردن گیاهان و شکستن سرشاخه‌های درختان خودداری شود.

وی گفت: در زمان حضور در طبیعت تا حد امکان غذاهای آماده که نیازمند پخت مجدد نیست به همراه داشته باشند و در صورت نیاز به آتش، در حد امکان از زغال آماده استفاده کنند و از شکستن هرگونه سرشاخه درختان جلوگیری به عمل آورند، خاکستر آتش را نیز با آب و خاک خاموش کنند و از روشن کردن آتش در کنار درختان خودداری کنند که در این شرایط بهترین کار همراه داشتن گاز پیک نیکی است.

اکبری افزود: حاضران در طبیعت، کیسه مخصوص جمع‌آوری زباله را همراه خود برده و در پایان روز زباله‌های خود را در جنگل، کنار چشمه‌های آب، دره‌ها و مناطق کوهستانی رها نکنند.

جلوگیری از شکار و صید حیات وحش و حمل هرگونه سلاح، تبر و اره از دیگر توصیه‌هایی است که وی بیان کرد و گفت: لازم است به جای شکار حیوانات و به جای چیدن گل‌ها و گیاهان، از آنها عکس بگیرند و سال‌ها از دیدن آن عکس لذت ببرند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی تصریح کرد: گردشگران طبیعت به منظور بهره‌مند شدن از محیط زیست زیبا، سالم و با نشاط، در پاسداشت طبیعت کوشا باشند و با رعایت توصیه‌های زیست محیطی و بهداشتی با مأموران و کارشناسان حفاظت محیط زیست همکاری کنند.

وی از طبیعت‌گردان سیزدهم نوروز خواست در صورت مواجهه با تخلف‌هایی همچون آلودگی هوا، ریختن زباله و پسماندها و شکار حیات وحش گزارشات تخلف خود را در سامانه doe.ir.۱۵۴۰ ثبت کنند تا بسرعت موضوع توسط کارشناسان حفاظت محیط زیست استان مورد پیگیری و بررسی قرار گیرد.

هفته اول سال ۱۴۰۰ ، بدون کشف تخلف زیست محیطی و شکار

وی با بیان اینکه هفته اول سال جدید بدون کشفیات تخلف زیست محیطی و شکار در استان ، سپری شد، گفت: همه ساله با توجه به فرا رسیدن بهار گشت‌های ویژه نوروزی توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان تشدید می‌شود و محیط بانان در یک برنامه ریزی منسجم و از پیش تعیین شده در مناطق تحت مدیریت و آزاد در حال گشت زنی هستند.

اکبری افزود: خوشبختانه در هفته اول سال جدید، با تشدید گشت و کنترل اجرای مقررات شکار و صید در مناطق استان هیچگونه تخلفی در خصوص شکار و تخریب محیط زیست کشف نشد.

وی با بیان اینکه در ایام نوروز ، یگان حفاظت این اداره کل متشکل از کارشناسان و ماموران یگان حفاظت در مناطق تحت مدیریت به طور شبانه‌روزی  گشت و کنترل دارند،  گفت:  سال گذشته در مجموع یکسال، ۲۷۹ مورد شکارچی غیر مجاز دستگیر و تحویل مقامات قضایی شدند.

درخواست عدم زنده گیری نوزادان حیوانات وحشی در فصل زاد و ولد

اکبری ادامه داد: هرساله با شروع فصل بهار زاد و ولد حیوانات وحشی آغاز می‌شود و زیر چتر حمایت و حفاظت محیط بانان حفاظت محیط زیست به زندگی خود ادامه می‌دهند.

وی افزود: زنده گیری نوزادان حیات وحش از جمله تخلفات زیست محیطی است که بعضی از افراد سهوا یا از روی عمد اقدام به آن می‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با اشاره به رواج زنده گیری نوزادان حیوانات وحشی در فصل زادو ولدو فصل بهار، اظهار کرد: در این فصل از سال برخی افراد سودجو و متخلف اقدام به زنده گیری نوزادان حیوانات وحشی می کنند که لطمات جبران ناپذیری به طبیعت وارد می کند چراکه علاوه بر حذف یک گونه جانوری از طبیعت که سال ها می‌تواند زادآوری داشته باشد، قطعا در ادامه نسل خلل ایجاد خواهد کرد.

اکبری تصریح کرد: نوزادان حیات وحش زنده گیری شده حتی در صورت کشف و بازپس گیری از متخلفان به دلیل تغذیه دستی، انس با انسان و عدم آموزش مهارت های لازم جهت زندگی در طبیعت، قابلیت بازگشت به عرصه‌های طبیعی را ندارند و به ناچار می بایست ادامه زندگی خود را در اسارت به سر ببرند که تحت این شرایط زندگی آنها دوام نخواهد داشت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی بیان کرد : بعضا مشاهده شده برخی از مردم و علاقمندان به حیات وحش با مشاهده نوزادان حیات وحش در مناطق، از سر دلسوزی و کمک به حیوانات اقدام به زنده گیری و تحویل آنها به محیط بانان و یا ادارات حفاظت محیط زیست می‌کنند که توصیه می‌شود در صورت مشاهده نوزادان حیوانات وحشی در طبیعت هیچگونه اقدامی جهت گرفتن آنها نکنند و مراتب را به ماموران یگان حفاظت محیط زیست مستقر در مناطق اطلاع دهند.

منبع:ایسنا