حضور ارزیاب یونسکو در 6 کاروانسرای کاندیدای ثبت جهانی استان سمنان

مهر 12, 1400
25 بازدید

  مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: 6 کاروانسرای تاریخی استان سمنان برای ثبت در فهرست جهانی کاروانسراهای ایران توسط ارزیاب یونسکو مورد بررسی قرار گرفتند. حمیدرضا دوست محمدی 12 مهر ماه 1400 با اعلام این خبر افزود: کاروانسراهای قصر بهرام، سنگی و آجری آهوان، میامی، میاندشت و عباس‌آباد طی 2 روز مورد […]

حضور ارزیاب یونسکو در 6 کاروانسرای کاندیدای ثبت جهانی استان سمنان

  مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: 6 کاروانسرای تاریخی استان سمنان برای ثبت در فهرست جهانی کاروانسراهای ایران توسط ارزیاب یونسکو مورد بررسی قرار گرفتند.

حمیدرضا دوست محمدی 12 مهر ماه 1400 با اعلام این خبر افزود: کاروانسراهای قصر بهرام، سنگی و آجری آهوان، میامی، میاندشت و عباس‌آباد طی 2 روز مورد بررسی ارزیاب یونسکو قرار گرفتند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان با بیان اینکه این اداره‌کل تمامی تلاش خود را برای رعایت الزامات مورد نظر سازمان یونسکو برای ثبت آثار در فهرست جهانی انجام داده است، ابراز امیدواری کرد: با ثبت این 6 کاروانسرا در فهرست جهانی، برای دومین بار آثاری از این استان در شمار آثار ثبت جهانی قرار گیرد.

دوست‌محمدی ادامه داد: کاروانسرای تاریخی میاندشت که بزرگ‌ترین مجموعه کاروانسرایی در ایران است و دربرگیرنده سه کاروانسرا است، کاروانسرای عباس‌آباد و کاروانسرای میامی سه کاروانسرای شهرستان میامی،  کاروانسرای سنگی و آجری آهوان سمنان و کاروانسرای قصر بهرام در جنوب گرمسار در این مرحله مورد بررسی ارزیاب یونسکو قرار گرفتند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به وجود بیش از 30 کاروانسرای تاریخی در استان سمنان، این استان به سرزمین کاروانسراها معروف است و امید است با ثبت جهانی این کاروانسراها، زمینه الحاق سایر کاروانسراهای استان به این فهرست نیز فراهم شود.

حضور ارزیاب های یونسکو در کاروانسراهای سمنان
منبع: ايسنا