حذف دفترچه‌های بیمه سلامت از امروز/ ارائه خدمات بیمه ای با کد ملی

مرداد 16, 1400
121 بازدید

 رئیس اداره‌ بیمه سلامت بندرانزلی با اشاره به حذف دفترچه‌های کاغذی از امروز، گفت: ارائه خدمات پزشکی این بیمه از طریق کد ملی به افراد تحت پوشش ارائه می شود و سابقه خدمات در پنل شهروندی قابل مشاهده است. جمشید حسنی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن اشاره به حذف دفترچه‌های کاغذی بیمه سلامت همگانی از اردیبهشت […]

حذف دفترچه‌های بیمه سلامت از امروز/ ارائه خدمات بیمه ای با کد ملی

 رئیس اداره‌ بیمه سلامت بندرانزلی با اشاره به حذف دفترچه‌های کاغذی از امروز، گفت: ارائه خدمات پزشکی این بیمه از طریق کد ملی به افراد تحت پوشش ارائه می شود و سابقه خدمات در پنل شهروندی قابل مشاهده است.

جمشید حسنی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن اشاره به حذف دفترچه‌های کاغذی بیمه سلامت همگانی از اردیبهشت و بیمه روستاییان از خردادماه امسال، اظهار کرد: دفترچه های کاغذی سایر صندوق های بیمه ای شامل کارکنان دولت، سایر اقشار و ایرانیان از امروز اول تیرماه در سراسر کشور حذف می شود.

وی افزود: این طرح نیز در بندرانزلی از امروز به اجرا در می‌آید و همه افراد از طریق کد ملی خود می‌توانند از خدمات بیمه‌ای در مطب پزشکان و موسسات طرف قرارداد بیمه سلامت استفاده کنند.

حسنی پور تصریح کرد: کد ملی افراد تحت پوشش بیمه سلامت در سیستم ثبت شده است و بیمه شدگان در مراجعه به پزشکان کد ملی خود را ارائه می کنند و با تجویز دارو و خدمات در سیستم نسخه نویسی الکترونیک توسط پزشکان نهایتا یک کد رهگیری توسط سیستم صادر می شود لذا بیمه شده از طریق کد رهگیری و کد ملی در داروخانه و موسسات طرف قراداد می‌تواند از خدمات دارویی و… تحت پوشش بیمه استفاده کند.

رئیس اداره بیمه سلامت بندرانزلی ادامه داد: هرگاه فرد خدمات پزشکی و دارویی دریافت کرد، کد رهگیری به شماره همراه ثبت شده از سوی شخص ارسال می‌شود و فرد متوجه دریافت خدمات پزشکی و دارویی برای خود و اعضای خانواده می‌شود؛ همچنین در سامانه شهروندی سابقه خدمات پزشکی نیز مانند دفترچه قابل مشاهده است.

وی اضافه کرد: توجه به موضوع سلامت مردم از جمله مهمترین مصادیق حقوق شهروندی در جامعه امروز است که می‌تواند زمینه ارتقای شاخص‌های مختلف به ویژه ارتقای سلامت جامعه را فراهم کرده و رضایتمندی روزافزون شهروندان را افزایش دهد.

حسنی پور، با اشاره به قابلیت های سامانه ارائه خدمات شهروندی، گفت: سامانه ارائه خدمات شهروندی با قابلیت هایی اعم از احراز هویت بیمه شده براساس شماره ملی و شماره موبایل، امکان مشاهده اطلاعات هویتی و بیمه‌ای، امکان تغییر عکس و تمدید اعتبار بیمه، امکان مشاهده کلیه نسخ و ریزنسخه شامل تجویز و خدمات ارائه شده و مشاهده اعضای خانوار راه اندازی شده است.

رئیس اداره بیمه سلامت بندرانزلی اظهار کرد: برای دسترسی به سامانه سرویس های شهروندی بیمه سلامت کلیه شهروندان می‌توانند از طریق آدرس «https://eservices.gov.ir/esc» مراجعه کنند.

وی یادآور شد: با راه اندازی سامانه مکانیزه رسیدگی و پاسخگویی به شکایات ذی نفعان به آدرس «skekayat.ihio.gov.ir» بیمه شدگان می توانند با ثبت شکایت در این سامانه در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ خود را دریافت کنند.

حسنی پور، با بیان اینکه پنج صندوق بیمه‌ای در شهرستان با ۳۱ هزار و ۱۰۲ نفر بیمه شده داریم، گفت: ۷۵۳۵ نفر در صندوق کارکنان دولت، ۹۷۸۰ نفر در صندوق روستایی، ۱۹۲۹ نفر در صندوق ایرانیان، ۹۲۵۶ نفر در صندوق بیمه همگانی(به صورت رایگان)، ۲۶۰۲ نفر در صندوق سایر اقشار؛ همچنین ۱۱۲ بیمار خاص از جمله هموفیلی، تالاسمی، پیوند کلیه، دیالیزی و ام.اس در این شهرستان از خدمات بیمه سلامت در ۱۱۶ مطب، داروخانه و سایر موسسات طرف قرارداد استفاده می کنند.

منبع:ايسنا