“حافظ و هنر” محور برنامه‌های علمی یادروز حافظ/اعطای ششمین نشان علمی حافظ‌شناسی

مهر 12, 1400
17 بازدید

 مدیر مرکز حافظ شناسی ضمن اعلام این مطلب که برنامه‌های علمی یادروز حافظ، امسال با محوریت “حافظ و هنر” دنبال خواهد شد، گفت: امسال ششمین نشان درجه یک علمی حافظ‌شناسی نیز اعطا می‌شود. کاووس حسنلی، دوشنبه ۱۲ مهر در جمع خبرنگاران با بیان اینکه هنوز گرفتار این همه‌گیری هستیم و برای رعایت سلامت عزیزانِ همراه، ناچار […]

"حافظ و هنر" محور برنامه‌های علمی یادروز حافظ/اعطای ششمین نشان علمی حافظ‌شناسی

 مدیر مرکز حافظ شناسی ضمن اعلام این مطلب که برنامه‌های علمی یادروز حافظ، امسال با محوریت “حافظ و هنر” دنبال خواهد شد، گفت: امسال ششمین نشان درجه یک علمی حافظ‌شناسی نیز اعطا می‌شود.

کاووس حسنلی، دوشنبه ۱۲ مهر در جمع خبرنگاران با بیان اینکه هنوز گرفتار این همه‌گیری هستیم و برای رعایت سلامت عزیزانِ همراه، ناچار به برگزاری برنامه‌های یادروز به‌صورت مجازی شده‌ایم، گفت: امسال هم بسیاری از برنامه‌های یادروز حافظ با تأثیرپذیری از شرایط ویژه‌ی کرونایی برگزار می‌شود.

دبیر علمی بیست‌وپنجمین یادروز حافظ، افزود: به‌مناسبت یادروز حافظ برنامه‌های گوناگون در سراسر کشور و در کشورهای مختلف دیگر برگزار می‌شود. در شیراز، شهر حافظ، هم خوشبختانه نهادها، انجمن‌ها و ادارات مختلف برنامه‌های متنوعی را پیش‌بینی کرده‌اند که بنده وظیفه‌ی خودم می‌دانم از همه‌ی این عزیزان سپاسگزار باشم.

او اظهار داشت: مرکز حافظ‌شناسی که درواقع مجموعه‌ای از عاشقان فرهنگ و ادب و دوستداران حافظ بزرگ را از سراسر جهان با هم پیوند می‎‌دهد، سال‌هاست تلاش کرده تا چراغ حافظ و حافظ‌شناسی را در همه‌ی روزها و در سرتاسر سال روشن نگه بدارد.

حافظ و هنر موضوع علمی یادورز حافظ ۱۴۰۰

وی یادآور شد: مرکز حافظ‌شناسی هرسال موضوعی را برای برنامه‌های علمی یادروز حافظ اعلام می‌کند و از حافظ‌پژوهان و دوست‌داران حافظ می‌خواهد که در پیوند با آن موضوع به پژوهش بپردازند و حاصل بخشی از این پژوهش‌ها در مراسم علمی یادروز حافظ ارائه می‌شود.

حسن‌لی با یادآوری اینکه از ۶ ماه قبل موضوع علمی برنامه یادروز حافظ اعلام شد، به تشریح مفهوم هنر پرداخت و گفت: می‌دانیم که مفهوم هنر در متون گذشته‌ی فارسی با آن‌چه امروزه هنر (در معنای Art) نامیده می‌شود، متفاوت است. هنر در کاربرد گذشته‌ی خود طیفی از معناهای گوناگون را در بر می‌گرفت و بازمی‌نمود. مفاهیمی مانندِ فضیلت، دانایی، استعداد، معنویت و مانند آن.

این استاد دانشگاه شیراز گفت: در فراخوان اولیه اعلام شده بود که پژوهش‌های امسال برای سخنرانی می‌تواند در یکی از این زیرشاخه‌های سه‌گانه انجام شود، یکی بررسی مفهوم‌شناسانه‌ی هنر در اندیشه‌ی حافظ، دیگری شیوه‌های بیان هنری حافظ و سوم بهره‌ی هنرهای گوناگون از شعر و اندیشه‌ی حافظ. خوشبختانه این موضوع با استقبال هنرمندان پژوهشگر مواجه شده و امسال سخنران‌ها عموما از اهالی هنرند.

سخنرانی‌های علمی‌هنری یادروز حافظ

حسنلی با اشاره به اینکه برنامه‌های علمی یادروز حافظ از هشتم مهر و همزمان با روز بزرگداشت مولانا و با سخنرانی دکتر محمدیوسف نیری، آغاز شد تا بر پیوند این دو شخصیت بلندپایه در ادبیات متعالی جهان تأکید شود، ادامه داد: سخنرانی‌های علمی بیست‌وپنجمین یادروز حافظ با دو سخنرانی دکتر سعید حسام‌پور و دکتر اصغر دادبه، ساعت ۲۰ روز ۱۸ مهر و در مراسم اختتامیه‌ی جشنواره‌ی داستانی حافظ، ادامه خواهد یافت.

مدیر مرکز حافظ‌شناسی اضافه کرد که دیگر سخنرانی‌های علمی‌هنری یادروز حافظ، در روزهای ۲۱تا ۲۳مهر، هرشب ساعت ۲۰تا۲۲ به‌صورت مجازی ارائه می‌شود و بیش‌تر، هنرمندانِ پژوهشگر در این برنامه‌ها درباره‌ی وجوه مختلف شعر حافظ سخنرانی می‌کنند.

به گفته حسنلی، در برنامه‌های علمی‌-هنری امسال، غلامحسین امیرخانی، استاد برجسته‌ی خوشنویسی ایران با گفت‌وگویی صمیمی، با عنوان «حسنت به اتفاق ملاحت جهان گرفت»؛ بهروز غریب‌پور (نویسنده، طراح و کارگردان) با موضوع «پنج دشواری در راه نوشتن اپرایی براساس زندگی دراماتیک حافظ»، علی‌اصغر تجویدی، استاد نگارگری با موضوع «رابطه‌ی شعر حافظ و نگارگری در دوره‌های مختلف»، دکتر امیر اثنی‌عشری، خواننده و مدرس آواز با موضوع «نگاهی آماری به تاریخچه‌ی استفاده از غزل سعدی و حافظ در موسیقی آوازی»؛ دکتر محمدرضا امینی، دانشیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز: با موضوع «از نقاشی تا سینما: نگاهی به گستره‌ی ایماژ در شعر حافظ»؛ دکتر محمدرضا خالصی، عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی با موضوع «بهره‌گیری هنری حافظ از واژگان قرآنی»؛ آقای مهدی عظیم‌پور، استاد خوشنویسی با موضوع «هم‌سویی فرم خط با معنی شعر در اشعار حافظ باتوجه به رسم‌الخط زمانه‌ی او»؛ آقای علی قصرالدشتی، استاد مجسمه‌ساز، با موضوع «دشواری‌های ساخت مجسمه‌ای از حافظ»؛ دکتر علی‌اصغر میرزایی‌مهر، عضو پهیأت‌علمی دانشکده‌ی هنر و معماری دانشگاه علم و فرهنگ با موضوع «از فرود تا فراز تصویرگری اشعار حافظ» و آقای فرهاد نصیری شیرازی، استاد خوشنویسی با موضوع «بهره‌ی هنرمندان خوشنویس از شعر حافظ» سخنرانی خواهند داشت.

آغاز انتشار طرح حافظ و هنرمندان در ویژه‌برنامه‌های یادروز حافظ

حسن‌لی همچنین گفت: در کنار سخنرانی‌های علمی یادروز حافظ، در طرحِ «حافظ و هنرمندان»، هنرمندانی از رشته‌های مختلف، خاطرات خود یا احساس شخصیشان را از حافظ و شعر او در قالب ویدئوهای کوتاه برای ما بیان کرده‌اند که آن‌ها نیز آرام آرام منتشر خواهد شد.

وی ادامه داد: در یادروز امسال، از طرح «حافظ و هنرمندان» نیز در خدمت استادان نام‌داری همچون: فرهاد فخرالدینی و کیوان ساکت (در حوزه‌ی موسیقی)، آقایان علی شیرازی و یدالله کابلی (در حوزه‌ی خوشنویسی) و  محمدعلی سجادی و دکتر قطب‌الدین صادقی (در حوزه‌ی سینما و نمایش) هستیم. بعد از یادروز هم، فیلم‌های هنرمندان دیگر، به‌تدریج از صفحه‌ی رسمی مرکز حافظ‌شناسی منتشر خواهد شد.

آیین پایانی جشنواره داستانی حافظ و اعلام برندگان

مدیر کرسی پژوهشی حافظ در ادامه‌ی بیان ویژه‌برنامه‌های یادروز حافظ امسال، به اختتامیه جشنواره داستانی حافظ اشاره و اضافه کرد: یکی از اقدامات مرکز حافظ‌شناسی در بیست‌وپنج سالگیِ فعالیت‌هاش، برگزاری جشنواره‌ی داستانی حافظ در سال۱۴۰۰ بود. کرسی پژوهشی حافظ در مرکز حافظ‌شناسی، برای هم‌سخنی نسل امروز با شعر حافظ، برنامه‌های متنوعی دارد که جشنواره‌ی داستان‌نویسی با موضوع حافظ یکی از همین برنامه‌هاست.

دبیر علمی جشنواره داستانی حافظ توضیح داد: مقدمات این جشنواره از یک سال پیش آغاز شد و با انتشار متن فراخوان ادامه یافت. در بازه‌ی زمانی تعیین شده، یعنی تا ۱۵مردادماه که مهلت ارسال آثار به پایان رسید، مجموعا ۳۲۰نفر با ارسال داستان‌های خود به دبیرخانه، در این جشنواره شرکت کردند و آثارِ رسیده برای داوری به گروه داوران سپرده شد و داوران در طول دوماه با خواندن آثار و تشکیل جلسات نتیجه‌ی نهایی را اعلام کرده‌اند که در مراسم اختتامیه‌ی جشنواره به اطلاع همگان خواهد رسید.

اعطای نشان درجه یک علمی ازسوی مرکز حافظ‌شناسی

مدیر مرکز حافظ‌شناسی یادآور شد: یکی دیگر از فعالیت‌های مرکز حافظ‌شناسی رصدِ فعالیت‌های حافظ‌پژوهان در سراسر جهان، و ارزیابی این فعالیت‌هاست تا در حدِ مقدورات خود، فعالیت حافظ‌پژوهان برجسته را قدر بداند و ارج بنهد.

به‌گفته‌ی او، یکی از جوایزی که درواقع بالاترین سطح جوایز مرکز حافظ‌شناسی است، جایزه‌ی نشان درجه‌یک علمی‌ست که تا کنون به پروفسور فوشه‌کور از فرانسه، پروفسور جیووانی درمه از ایتالیا، بهاءالدین خرمشاهی، دکتر سلیم نیساری و دکتر سعید حمیدیان اعطاء شده است.

حسن‌لی خاطرنشان کرد: امسال نیز با بررسی‌هایی که انجام گرفت و با استعلام از صاحب‌نظران متخصص، تصمیم گرفته شد، مرکز حافظ‌شناسی ششمین نشان درجه‌ی یک علمی حافظ‌شناسی را به یکی از استادانِ فعال و مترجمان غیرایرانی دیوان حافظ اهدا کند که در مراسم اهدای نشان، ایشان را معرفی خواهیم کرد. مراسم اهدای نشان روز بیستم مهرماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۳۰برگزار خواهد شد.

منبع: ايسنا