جوجه ریزی و پرورش ۹۰ هزار قطعه مرغ مادر و اجداد آرین در آذربایجان غربی

آذر 29, 1400
21 بازدید

ایسنا/آذربایجان غربی معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از جوجه ریزی و پرورش ۷۰ هزار قطعه در ۳ واحد مرغداری مرغ مادر و یک واحد مرغ اجداد ۲۰ هزار قطعه ای نژاد کاملا ایرانی آرین برای اولین بار در سطح استان خبر داد. رضا یوسفی رضایی در گفت و گو با ایسنا با […]

جوجه ریزی و پرورش ۹۰ هزار قطعه مرغ مادر و اجداد آرین در آذربایجان غربی

ایسنا/آذربایجان غربی معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از جوجه ریزی و پرورش ۷۰ هزار قطعه در ۳ واحد مرغداری مرغ مادر و یک واحد مرغ اجداد ۲۰ هزار قطعه ای نژاد کاملا ایرانی آرین برای اولین بار در سطح استان خبر داد.

رضا یوسفی رضایی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه  احیای  مرغ نژاد آرین پس از فرامین رهبرمعظم انقلاب اسلامی و ابلاغیه وزیر جهاد کشاورزی در دستورکار سازمان جهاد کشاورزی استان قرار گرفت و در این زمینه استان آذربایجان غربی جزو استانهای پیشرو در کشور است، گفت : در این استان ظرفیت‌های وسیعی برای تولید مرغ آرین وجود دارد چرا که تعداد ۶ زنجیره یکپارچه تولید گوشت مرغ در این استان فعالیت می کنند.

وی ادامه داد:  تمامی حلقه‌های صنعت گوشت مرغ شامل مزارع مرغ اجداد ، مرغ مادر گوشتی ، مرغ گوشتی ،کشتارگاه های تمام اتوماتیک ،کارخانجات جوجه کشی ،خوراک طیور و فروشگاههای عرضه گوشت مرغ در استان شکل یافته و این موضوع بستری مطلوب برای تولید مرغی با اصالت کاملا  ایرانی آرین است.

وی ادامه داد: در یک واحد مرغ اجداد نژاد آرین به ظرفیت ۲۰ هزار قطعه در شهرستان ارومیه و یک واحد مرغ اجداد دیگر از نژاد آرین به ظرفیت ۲۰ هزار قطعه نیز در شهرستان بوکان تا پایان سالجاری جوجه ریزی خواهد شد و تا کنون ۳ واحد مرغ مادر نژاد آرین به ظرفیت ۷۰ هزارقطعه و چندین واحد مرغ گوشتی در استان جوجه ریزی و مشغول فعالیت هستند.

یوسفی رضایی خاطر نشان کرد : پیش بینی می شود در سال آینده بیش از۱۰ میلیون جوجه یکروزه گوشتی و بیش از دو میلیون قطعه جوجه مرغ مادر از این نژاد در استان تولید و تحویل مرغداری های  داخل و خارج استان شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه توسعه صنعت طیور و احیای نژاد کاملا ایرانی آرین جزو دستاوردهای مهم نظام اسلامی است، افزود: تولید نژاد آرین در کشور به عنوان جایگزین  سایر نژادهای خارجی می باشد که در زمان تحریم های ناجوانمردانه استکبار جهانی توانست با یک مهندسی خلاقانه معادله‌های دشمنان را به هم بریزد و مصداق واقعی اقتصاد مقاومتی است.

وی با اشاره به اینکه این استان جزو ۱۰ استان برتر کشور در تولید گوشت مرغ است، اضافه کرد: سالانه حدود ۱۰۱ هزار تن گوشت مرغ در استان تولید می شود که بیانگر فعالیت شبانه روزی تولیدکنندگان این صنعت است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب‌ها:, , , ,