جهاددانشگاهی؛ تجلی پیاده سازی طرح‌های پژوهشی به دور از بروکراسی اداری

مرداد 16, 1400
50 بازدید

  رییس دانشگاه بیرجند گفت: جهاددانشگاهی به دلیل دوری از بروکراسی‌های اداری، در پیاده سازی طرح‌های پژوهشی می‌تواند نقش بسیار مهمی ایفا کند.  احمد خامسان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: جهاددانشگاهی یکی از نهادهایی است که پس از انقلاب شکل گرفته و پس از آن چهره دانشگاه‌ها تغییر پیدا کرد. وی با اشاره به […]

جهاددانشگاهی؛ تجلی پیاده سازی طرح‌های پژوهشی به دور از بروکراسی اداری

  رییس دانشگاه بیرجند گفت: جهاددانشگاهی به دلیل دوری از بروکراسی‌های اداری، در پیاده سازی طرح‌های پژوهشی می‌تواند نقش بسیار مهمی ایفا کند.

 احمد خامسان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: جهاددانشگاهی یکی از نهادهایی است که پس از انقلاب شکل گرفته و پس از آن چهره دانشگاه‌ها تغییر پیدا کرد.

وی با اشاره به تعامل این نهاد با دانشجویان، افزود: فعالیت‌های جهاددانشگاهی استان به خصوص در پنج سال اخیر چهره این نهاد را در بین مردم و مسئولین تغییر داده و توانسته فعالیت‌های ثمربخشی را به درجه عمل برساند.

رییس دانشگاه بیرجند با بیان اینکه در دانشگاه بیرجند، ارتباطات تنگاتنگی با جهاددانشگاهی داریم، تصریح کرد: در همین راستا، با افتخار مکانی در قسمت مرکزی دانشگاه برای حضور جهاددانشگاهی تعبیه کرده‌ایم تا پس از ساخت، زمینه‌ساز تعامل بیشتر این نهاد با دانشجویان باشیم و هم دانشگاه و هم جهاددانشگاهی به اهداف خود برسند.

خامسان با بیان اینکه نوع فعالیت جهاددانشگاهی نقش مهمی در علمی سازی جامعه دارد، تصریح کرد: در رابطه با بهره گیری از توان دانشجویان و دانشگاه، اگر جهاد داشنگاهی بتواند دفاتر ثابتی را در سطح دانشگاه‌ها ایجاد کند، زمینه فعالیت بیشتری فراهم خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در این صورت ارتباط جهاددانشگاهی با معاونت فرهنگی دانشگاه تقویت شده و در مجموع این نهاد می‌تواند بیشتر بین دانشجویان نفوذ پیدا کند، تصریح کرد: جهاد دانشگاهی اکنون بیشتر خدمات بیرونی به عموم مردم ارائه می‌دهد، اما با حضور ثابت در دانشگاه، این خدمات دهی تخصصی تر خواهد شد.

خامسان با بیان اینکه نگاه داخلی به دانشگاه می‌تواند جهاد دانشگاهی را تقویت کند، اظهار کرد: جهاددانشگاهی مانند دیگر نهادها و ادارات درگیر بروکراسی اداری نیست و این امر زمینه بیشتر فعالیت‌ها را آماده می‌کند.

وی با بیان اینکه همواره دیده‌ایم که در کارهایی که جهاددانشگاهی وارد عمل شده، فعالیت‌ها ثمربخش و با دوام بوده است کمه باید از این ظرفیت بیشترین بهره را برد، بیان کرد: اکنون جهاددانشگاهی استان با ایجاد پژوهشکده عناب و گیاهان دارویی و برگزاری دوره‌های مهارت‌آموزی و ضمن خدمت خوش درخشیده و نقش بسیار موثر و پیشرویی را ایفا می‌کند.

خامسان ادامه داد: اکنون متاسفانه در مسائل علمی و پژوهشی که عملا زیربنای تولید است، درگیر بروکراسی اداری هستیم که این امر ضربه بزرگی به پژوهش می‌زند؛ باید طرح‌های پژوهشی را از بوروکراسی‌های اداری جدا کنیم تا اساتید به راحتی بتوانند فعالیت کنند.

رییس دانشگاه بیرجند با بیان اینکه جهاددانشگاهی بسیار راحت تر از دانشگاه‌ها می‌تواند در شناسایی موانع تولید در بخش‌های مختلف کار کند، یادآور شد: دانشگاه‌ها در ارائه راهکار و کمک به سیاست گذاری اثرگذارند، اما جهاددانشگاهی نقش مهم تری در بهبود وضعیت اقتصادی دارد.

منبع: ايسنا