جمعیت عشایری کشور رو به کاهش است

مهر 7, 1400
20 بازدید

 رئیس سازمان بسیج عشایر کشور با بیان اینکه روند جمعیت عشایری کشور در دهه‌های آتی رو به کاهش است و به جمعیت سالمندی در این قشر نزدیک می‌شویم، گفت: بسیاری فرزندان عشایر حاضر نیستند سبک زندگی عشایری را دنبال کنند. سردار احمد سعیدی چهارشنبه ٧ مهر در شورای عشایر استان فارس که با حضور رئیس […]

جمعیت عشایری کشور رو به کاهش است

 رئیس سازمان بسیج عشایر کشور با بیان اینکه روند جمعیت عشایری کشور در دهه‌های آتی رو به کاهش است و به جمعیت سالمندی در این قشر نزدیک می‌شویم، گفت: بسیاری فرزندان عشایر حاضر نیستند سبک زندگی عشایری را دنبال کنند.

سردار احمد سعیدی چهارشنبه ٧ مهر در شورای عشایر استان فارس که با حضور رئیس سازمان امور عشایر کشور برگزار شد، به تبیین نقش مهم و راهبردی عشایر در اقتصاد مقاومتی، امنیت غذایی پایدار، صنایع دستی و اشتغال و ظرفیت‌هایی که این گروه از جامعه برای کشور به ارمغان آورده، پرداخت.

او با بیان اینکه مهاجرت به روستا و تمایل به حاشیه نشینی در جامعه عشایری رو به افزایش است، کمبود منابع آبی، دسترسی راهها، کمبود و گرانی نهاده‌های دامی، آموزش، بهداشت و سوخت را از جمله عواملی عنوان کرد که ممکن است در آینده شاهد روند سکنی گزینی فعلی جامعه عشایر نباشیم.

رئیس سازمان بسیج عشایر کشور خواستار استمرار شورای عشایری در استان فارس شد و گفت: مجموعه نظام دغدغه جامعه عشایر را دارد و مقایسه ارائه خدمات در دوران پس از انقلاب تاکنون نسبت به قبل از انقلاب گویای این مدعاست اما در عین حال بین وضع موجود تا وضع مطلوب فاصله وجود دارد و این شکاف تنها با همت جمعی و هم افزایی پوشش داده می‌شود.

سردار سعیدی با تاکید بر اینکه مشکلات جامعه عشایری باید به تفکیک سازمان‌ها و مناطق عشایری شناسایی وبرای آن منطقه تصمیم مجزایی گرفته شود، از راه‌اندازی میز خدمت متشکل از مجموعه‌های سازمان بسیج سازندگی، بسیج ادارات، بسیج جامعه پزشکی و بسیج حقوقدانان در در بسیج عشایر کشور خبر داد و گفت: امید است این گفتمان هم در دولت و هم مناطق عشایری در دستور کار قرار گیرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه متولی جامعه عشایر تنها سازمان امور عشایر نیست و طبق قانون همه سازمان‌ها و دستگاههای اجرایی متولی جامعه در مباحث فرهنگی، مذهبی، آموزش، بهداشت و درمان، زیرساختی و …هستند، گفت: خلاء حضور دستگاه‌ها برای رفع مشکلات جامعه عشایری به وضوح احساس می‌شود.

رئیس سازمان بسیج عشایر کشور به امنیت زیست بوم مناطق عشایری هم اشاره و با بیان اینکه گاهی بحث ناامنی و سرقت احشام را می‌شنویم، گفت: ضرورت دارد این موضوع به کمک نیروهای انتظامی و رده‌های بسیج در دستور کار قرار گیرد تا شاهد رفع ناامنی در مناطق عشایری باشیم.

سعیدی از برگزاری کنگره ١٠ هزار شهید جامعه عشایری کشور در اسفندماه امسال با رویکرد فرهنگی، محرومیت زدایی و کمک مومنانه و تقویت وحدت اقوام و مذاهب هم خبر داد و گفت: علی‌رغم اینکه یکی از اقشاری که بیشترین حضور در روزهای سخت در نوک پیکان دفاع مقدس داشت، جامعه عشایر بود اما در خصوص تبیین نقش عشایر اتفاقی نیفتاده و ما اکنون در حال جمع آوری بانک اطلاعات و آثار شهدای عشایر هستیم.

منبع: ايسنا