جمعیت روستایی بهره‌مند از آب شرب سیستان و بلوچستان به بیش از ۱ میلیون نفر رسید

مهر 24, 1400
36 بازدید

 مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: ۳۰۸۴ روستا با جمعیت ۱.۱۷۰.۱۸۸ نفر از نعمت آب آشامیدنی برخوردار هستند و شاخص بهره‌مندی از آب شرب در این بخش ۷۱.۵ درصد است.  علیرضا قاسمی به وضعیت بهره‌مندی جمعیت استان از نعمت آب شرب اشاره کرد و گفت: استان سیستان و بلوچستان دارای ۵۱ شهر با […]

جمعیت روستایی بهره‌مند از آب شرب سیستان و بلوچستان به بیش از ۱ میلیون نفر رسید

 مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: ۳۰۸۴ روستا با جمعیت ۱.۱۷۰.۱۸۸ نفر از نعمت آب آشامیدنی برخوردار هستند و شاخص بهره‌مندی از آب شرب در این بخش ۷۱.۵ درصد است.

 علیرضا قاسمی به وضعیت بهره‌مندی جمعیت استان از نعمت آب شرب اشاره کرد و گفت: استان سیستان و بلوچستان دارای ۵۱ شهر با جمعیت ۱,۶۰۷,۴۲۰ نفر می باشد که از این تعداد ۵۰ شهر با جمعیت یک میلیون و ۵۲۴ هزار و ۳۴۶ نفر تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب قرار دارد و  شاخص بهره‌مندی از آب شرب شهری ۹۷ درصد است.

وی افزود: این استان دارای ۵۵۹۴ روستای کددار با جمعیت یک میلیون و ۴۱۶ هزار و ۷۳۳ نفر است که تعداد ۳۰۸۴ روستا با جمعیت ۱.۱۷۰.۱۸۸ نفر از نعمت آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند و شاخص بهره‌مندی از آب  شرب در این بخش  ۷۱.۵ درصد است.

قاسمی با اشاره به اینکه ۲۵۱۰ روستای فاقد تأسیسات آب جمعیتی بالغ بر ۲۵۶ هزار نفر را در خود جا داده اند اضافه کرد: به دلیل پراکندگی جمعیت، اولویت آبرسانی با روستاهای با جمعیت بالاتر به منظور افزایش سطح بهره مندی مردم از نعمت آب شرب است.

مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: حداکثر ظرفیت منابع آب استان ۲۱۸ میلیون مترمکعب در سال است که در حال حاضر ۶۳ میلیون مترمکعب آن ازمنابع سطحی و ۸۵ میلیون مترمکعب درسال از منابع زیرزمینی از طریق ۱۷۶ حلقه چاه درمدار بهره برداری تامین میشود.

وی افزود: تعداد تصفیه خانه های در مدار بهره برداری ۳ واحد در شهرستان های زابل، زهک و زاهدان با ظرفیت ۲۹۰۰ لیتر در ثانیه و ۲ واحد در دست ساخت در شهرستان های چابهار و خاش به ظرفیت ۱۶۰۰ لیتر در ثانیه میباشد.

قاسمی گفت: به منظور تامین آب پایدار در شهرها و روستاهای استان سیستان و بلوچستان، در سنوات گذشته مطالعات مربوط به تامین آب شهرها و روستاهای استان صورت گرفته و بر این اساس، ۴ طرح بزرگ آبرسانی به شهرها شامل طرح آبرسانی به شهرهای سیستان، طرح آبرسانی به شهرهای چابهار و کنارک، طرح آبرسانی به شهر خاش و طرح آبرسانی به  نوک آباد در قانون بودجه سنواتی دارای ردیف اعتباری هستند که  تا پایان سال ۱۳۹۹ بیش از ۴۳۰۰ میلیارد ریال درطرحهای مذکور هزینه شده و برای تکمیل آنها به مبلغ ۱۰۰۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

وی با اشاره به وضعیت این طرح‌ها تصریح کرد: طرح آبرسانی به شهر سیستان با پیشرفت فیزیکی ۹۴ درصد در حال اتمام است و طرح آبرسانی به چابهار و کنارک با توجه به نگاه ویژه دولت به این طرح، امید می رود با تزریق اعتبارات مورد نیاز تا دو سال آینده به اتمام برسد.

وی ادامه داد: آبرسانی به شهر خاش که فاینانس ماده ۵۶ هست و در مرحله مناقصه و فرآیند انتخاب پیمانکار است و  همچنین آبرسانی به نوک آباد نیز تا پایان سال به بهره برداری می رسد.

قاسمی به اقدامات مورد نیاز برای تأمین آب شرب شهرهای استان در راستای رفع کمبودها اشاره کرد و گفت: با توجه به وجود ظرفیت مهم واستراتژیک آب های زیرزمینی دشت تهلاب و همچنین تخصیص مصوب شده به میزان ۲۰ میلیون متر مکعب در سال برای آب شرب شهر زاهدان و روستاهای مسیر این طرح می‌تواند به عنوان بهترین گزینه تأمین آب شهر زاهدان با توجه به خشکسالی‌های موجود و عدم آورد رودخانه هیرمند به دشت سیستان تلقی گردد

وی ادامه داد: همچنین آبرسانی از مک سوخته (روتک) که مطالعات آن توسط آب منطقه ای  انجام شده جز طرح هایی است که برای شهرستان سراوان  که یکی از شهرهای بزرگ استان است و با معضل کمبود آب مواجه است کلید خواهد خورد.

قاسمی افزود: علاوه بر این آبرسانی از سد ماشکید علیا و سفلی برای ۳ شهرِ سراوان، سوران و مهرستان و ۴۹ روستا انجام خواهد شد و آبرسانی از جلگه چاه هاشم نیز که مطالعات آن توسط شرکت برای روستاهای مسیر و شهر فنوج به اتمام رسیده است، و در انتظار تخصیص ردیف اعتباری است.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان با اشاره به وضعیت سامانه نمک‌زدایی موجود گفت: در سطح استان از طریق سامانه های نمک زدایی آب شرب مورد نیاز شهروندان در شهرهای زاهدان، چابهار و کنارک  و تعدادی از روستاهای شهرستان دشتیاری تأمین می‌شود و با پیگیری های انجام شده در سفر اخیر وزیر نیرو به استان یک مجوز دیگر به میزان ۵۰ هزار متر مکعب برای طرح آب شیرین کن جنوب استان اضافه خواهد شد

قاسمی با اشاره به طرح‌های مهم حوزه روستایی اظهار کرد: در حال حاضر ۱۵ مجتمع آبرسانی بزرگ و ۱۰ پروژه تک روستایی در برنامه اجرایی استان قرار دارد که با تکمیل این مجتمع ها شاخص بهره مندی از آب روستاهای استان به ۸۳ درصد می رسد. همچنین ۱۵ مجتمع آبرسانی روستایی نیز در حال مطالعه می باشد.

مدیرعامل آبفای استان در بخش دیگری از سخنان خود به جهش دو برابری اعتبارات  اشاره کرد و گفت: در سال جاری جهش خوبی را در اعتبارات شاهد بودیم،  در بخش شهری حدود ۶۲۷ میلیارد تومان اعتبار مصوب داریم  که ۶۰ درصد آن تخصیص یافته است، در بخش روستایی ۵۸۳ میلیارد اعتبار مصوب بوده که ۲۲ درصد تخصیص یافته و بخش فاضلاب  نیز ۲۹۷ میلیارد تومان است که ۱۲۸ میلیارد تخصیص داشته است.

وی با بیان اینکه در مجموع از ۱۵۰۷ میلیارد تومان اعتباری که مصوب شده ۷۵۰ میلیارد تومان تا کنون تخصیص یافته اضافه کرد:  اشکال بزرگ در بحث تخصیص این است که عمده این تخصیص‌ها از جنس اسناد خزانه هست و بر اساس قانون به ازای هر سال ۱۵ درصد سود به پیمانکاران تعلق می گیرد که در این شرایط ارزش این پول حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد افت می کند،  اما در کل به نسبت سال گذشته رشد دو برابری را شاهد هستیم و به این اعتبارات به زودی یک رقم بسیار خوب از محل محرومیت زدایی اضافه خواهد شد.

منبع: ايسنا