جشن‌های شعبان بدون تجمع برگزار می‌شود

مهر 8, 1400
42 بازدید

 استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: برپایی هرگونه تجمعی، بر خلاف مصوبات ستاد کرونا و تخلف است. حمید ملانوری، در نخستین جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا در سال جدید و ضمن تبریک ایام شعبانیه ، از تلاش های مستمر و بی وقفه اعضای ستاد کرونا، کادر بهداشت و درمان، دستگاه های اجرایی، فرمانداران، نیروهای امنیتی، نظامی […]

جشن‌های شعبان بدون تجمع برگزار می‌شود

 استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: برپایی هرگونه تجمعی، بر خلاف مصوبات ستاد کرونا و تخلف است.

حمید ملانوری، در نخستین جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا در سال جدید و ضمن تبریک ایام شعبانیه ، از تلاش های مستمر و بی وقفه اعضای ستاد کرونا، کادر بهداشت و درمان، دستگاه های اجرایی، فرمانداران، نیروهای امنیتی، نظامی و انتظامی، هلال احمر، ائمه جمعه و جماعات، رسانه ها، متنفذین و… در طول یک سال گذشته قدردانی کرد.

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: همراهی ها و هم افزایی های آحاد مردم و اقشار مختلف در کنار حوزه های اجرایی سبب شد، سال گذشته بیماری کرونا در استان به خوبی مدیریت شود، لذا امیدواریم این همراهی‌ها امسال هم ادامه پیدا کند تا شاهد کاهش هر چه بیشتر آمار ابتلاها و مرگ و میرها باشیم.

به گفته وی، موفقیت سال گذشته در کنترل بیماری در حالی رقم خورد که به جهت مرموز بودن ویروس، کمبود تجهیزات، نبود دانش لازم با مشکلات فراوانی مواجه بودیم.

استاندار خراسان‌جنوبی به موضوع کمک های مؤمنانه اشاره کرد و گفت: با همراهی مردم، نیروهای بسیج، بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی(ره) و …در قالب کمک های مؤمنانه، به اقشار آسیب دیده از بیماری کمک قابل توجهی شد.

ملانوری با اشاره به تلاش‌های حوزه اقتصادی استانداری و دستگاه‌های تابعه در پرداخت تسهیلات بانکی به واحدهای آسیب دیده از کرونا، تأمین اقلام مور نیاز از جمله ماسک و مواد ضدعفونی کننده، مدیریت بازار و … خاطرنشان کرد: علیرغم همه محدودیت ها پروژه های عمرانی به فعالیت های خود ادامه دادند و استان به کارگاهی عملیاتی تبدیل شد که قابل تقدیر است.

وی با تشکر از تولیدکنندگان استان در بخش‌های مختلف، تلاش‌های حوزه‌های امنیتی، اقتصادی، اشتغالزایی و … را در مسایل توسعه‌ای استان قابل تقدیر خواند.

به گفته وی؛ با وجود این که مدیریت کرونا در جهان با فراز و نشیب های زیادی روبرو بوده اما بر اساس گزارش ها، جمهوری اسلامی ایران در طول یک سال گذشته، بهترین مدیریت را داشته و توانسته است آمار ابتلاها و مرگ و میرها را به حداقل برساند.

استاندار خراسان‌جنوبی، دلیل این توفیق جمهوری اسلامی ایران در مدیریت بیماری را اعتقادات مردم و توسل به اهل بیت در اطاعت از رهبری خواند و گفت: همراهی مردم با مصوبات ستاد کرونا و مشارکت در اجرای طرح هایی همچون طرح شهید سلیمانی از عوامل مؤثر در مدیریت بیماری بود.

ملانوری با اشاره به اینکه امروز در شرایطی قرار داریم که ویروس با جهش های متفاوت گسترش می‌یابد، یادآور شد: مهمانی ها و مسافرت‌های ناشی از عادی انگاری ها، آمار رو به رشد بیماران را به همراه داشته است.

وی تصریح کرد: این که تصور کنیم کاهش آمار مرگ و میرها به واسطه ضعیف شدن ویروس است، برداشت اشتباهی می باشد که تداوم آن می تواند غافلگیری ایجاد کند و از ضربه مهلک آن، دچار خسران بزرگی شویم.

استاندار با تأکید بر اینکه برپایی هر تجمع، خطرآفرین است، خاطرنشان کرد: ویروس کرونا در دورهمی‌ها گسترش می‌یابد، لذا با برگزاری هر مراسمی در مناسبت‌های پیش رو، روز برات، نیمه شعبان، ۱۳ فروردین و… که منجر به تجمع می شود، مخالف هستیم.

وی تصریح کرد: هیچ گونه مراسمی که منجر به تجمع می‌شود، در این ایام برگزار نمی‌شود.

ملانوری یادآور شد: حضور در آرامستان‌ها و بر سر مزار اموات و درگذشتگان، به عنوان کاری آیینی بسیار پسندیده است اما در شرایط فعلی که حفظ جان و سلامت مردم در اولویت می باشد، تجمع در آرامستان‌ها خلاف مصوبات ستاد کروناست.

به گفته وی؛ فرمانداران به عنوان فرماندهان عملیاتی مدیریت بیماری در شهرستان ها مکلفند به گونه‌ای برنامه ریزی نمایند که از تجمع مردم در آرامستان‌ها جلوگیری شود.

استاندار درخصوص محدودیت ترددها هم گفت: محدودیت ترددهای بین شهری تابع رنگ بندی هاست و مسافرت از شهرهای نارنجی و قرمز به کلیه شهرهای کشور و ورود افراد غیر ساکن با خودروهای شخصی به شهرهای با وضعیت نارنجی و قرمز ممنوع می‌باشد.

ملانوری ادامه داد: در استان خراسان جنوبی غیر از دو شهرستان خوسف و سربیشه که آبی هستند، بقیه مناطق زرد اعلام شده‌اند.

به گفته وی؛ ممنوعیت ترددهای شبانه هم بر اساس دستورالعمل ستاد ملی کرونا از امشب از ساعت ۲۲ تا ۳ صبح تعیین شده است.

استاندار خراسان‌جنوبی از تلاش دولت برای تأمین واکسن کرونا گفت و اظهار کرد: همزمان با تأمین واکسن در قالب واردات، تلاش ها برای تولید واکسن ایرانی ادامه دارد .

ملانوری بر مراجعه سریع افراد با علایم مشکوک به مراکز بهداشتی و درمانی نیز تأکید کرد و یادآور شد: تا تزریق کامل واکسن به همه افراد جامعه و مهار کامل بیماری، تأکید بر رعایت ضوابط بهداشتی، استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و پرهیز از حضور در تجمعات و دورهمی‌هاست.

منبع:ایسنا