ثبت ۲۵ درصد موقوفات جدید کشور در خراسان رضوی

آذر 5, 1400
12 بازدید

ایسنا/خراسان رضوی مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با اشاره به ثبت ۱۸۱ عنوان وقف جدید در سال ۱۳۹۹، گفت: ۲۵ درصد موقوفات کشور در سال جاری در خراسان رضوی به ثبت رسیده است. حجت‌الاسلام و المسلمین محمد احمدزاده امروز ۲۷ اسفندماه، در نشست خبری طرح آرامش بهاری ۱۴۰۰، اظهار کرد: با توجه به بحران […]

ثبت ۲۵ درصد موقوفات جدید کشور در خراسان رضوی

ایسنا/خراسان رضوی مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با اشاره به ثبت ۱۸۱ عنوان وقف جدید در سال ۱۳۹۹، گفت: ۲۵ درصد موقوفات کشور در سال جاری در خراسان رضوی به ثبت رسیده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمد احمدزاده امروز ۲۷ اسفندماه، در نشست خبری طرح آرامش بهاری ۱۴۰۰، اظهار کرد: با توجه به بحران کرونا سال سختی را پشت سر گذاشتیم و متأسفانه شیوع این ویروس محرومیت‌هایی به‌ دنبال داشت و فشار زیادی به اقشار آسیب‌پذیر جامعه وارد شد، اما در این میان یکی از برکاتی که حاصل شد مواسات و همدلی در لبیک به ندای رهبری بود که قوت قلبی برای جامعه آسیب دیده بود و در این طرح اقدامات خوبی از سوی نهادها و دستگاه‌های مختلف مردمی و دولتی صورت گرفت.

وی ادامه داد: از ابتداء شیوع کرونا تاکنون ۱۳ هزار بسته بهداشتی به ارزش بیش از ۵۰۰ میلیون تومان و تهیه و توزیع ۱۰۶ هزار و ۳۷۵ بسته معیشتی به ارزش تقریبی ۲۳ میلیارد تومان از محل موقوفات منطبق و کمک‌های خیرین صورت گرفته است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با بیان این‌که «عمده زحمت این کار بر دوش خادمین بقاع متبرکه، خیرین، هیئات مذهبی و اصحاب وقف بوده است»، تصریح کرد: در همین راستا نیز ۳۰۰ هزار ماسک تهیه و توزیع شد. ضمن این‌که شاهد راه‌اندازی ۵۰ مرکز افق در بقاع متبرکه بودیم که این مرکز مأموریت‌های فرهنگی، اجتماعی و قرآنی دارد.

وی افزود: همچنین امسال ۱۸۱ وقف جدید با نیات متفاوت از جمله درمانی، آموزشی، علم و فناوری، ازدواج، اشتغال، ورزشی، امور خیریه و… به ثبت رسید که عمده نیات مرتبط با موضوعات فرهنگی و مذهبی مانند احداث مسجد، دارالقرآن و… بوده است. ترویج فرهنگ وقف بر اساس باور ایمانی مردم و اجرای امینانه نیات واقفان مهمترین عوامل تأثیرگذار برای تشویق خیرین به وقف است که خوشبختانه در سال ۱۳۹۹ حدود ۲۵ درصد وقف‌های جدید کشور در خراسان رضوی به ثبت رسیده است که یک چهارم موقوفات کشور را شامل می‌شود.

احمدزاده خاطرنشان کرد: در گذشته نیات وقف محدود بوده، اما در حال حاضر و بر اساس نیاز روز جامعه این نیات گسترش یافته است و در واقع واقفان در هر زمانی متناسب با نیازهای آن زمان وقف انجام می‌دادند که این نشان می‌دهد همیشه نیازهای روز جامعه مورد توجه واقفین بوده است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: ۱۶۱۹ روحانی در ایام و مناسبات مختلف جهت اقدامات تبلیغی به بقاع متبرکه اعزام شدند و با توجه به محدودیت‌ها در ایام کرونا تعداد ۱۱۰ کانال فضای مجازی با مأموریت‌های فرهنگی و قرآنی در بقاع متبرکه راه‌اندازی شد. همچنین  ۵۰۰ نفر در قالب ۳۰ گروه جهادی در راستای کمک‌رسانی با ما همراه بودند.

وی ادامه داد: راه‌اندازی کاروان‌های شادی و عزاداری در ایام ولادت و شهادت ائمه‌اطهار(ع)، برگزاری مسابقات فرهنگی مختلف با محوریت قرآن و عترت از دیگر اقدامات فرهنگی این اداره بوده است. علاوه بر این ۱۸ برنامه رسانه‌ای با تولید ۵۹۲ دقیقه برنامه در مناسبات مختلف تهیه و پخش شد و اجرای ۱۰ برنامه شاخص در ایام عاشورا و تاسوعا نیز از دیگر اقدامات بوده است.

جزئیات طرح آرامش بهاری

احمدزاده با اشاره به اجرای طرح «آرامش بهاری»، عنوان کرد: این طرح از جمله طرح‌هایی است که همه ساله در بقاع متبرکه برگزار می‌شد، اما در سال ۱۳۹۹ این برنامه با توجه به شیوع کرونا و تعطیلی بقاع متبرکه اجرا نشد. با این حال طرح آرامش بهاری سال ۱۴۰۰ -بر خلاف هر سال که در اکثر بقاع متبرکه برگزار می‌شد- امسال در ۳۰ بقعه شاخص استان اجرا می‌شود. این برنامه از ۲۸ اسفندماه آغاز و تا ۱۳ فروردین ادامه خواهد یافت که در این طرح بقاع متبرکه اجراکننده طرح میزبان زائران و مسافران خواهد بود.

وی اضافه کرد: برگزاری مراسم تحویل سال، اقامه نماز جماعت، برپایی خیمه‌های معرفت در فضای باز، برپایی غرفه‌های انتظار و معنویت، فضاسازی محیطی، برپایی ایستگاه‌های صلواتی، برگزاری مراسم غبارروبی بقاع متبرکه و مزار شهدای مدفون در آستان مقدس امامزادگان از دیگر برنامه‌هایی است که در ایام نوروز و در طرح آرامش بهاری اجرا خواهد شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین جمال ایزدی، معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: با توجه به شرایط بحرانی در سال ۱۳۹۹ عمده فعالیت بقاع متبرکه در حوزه فرهنگی و خدمت به زائر در قالب فضای مجازی و تهیه و توزیع بسته‌های معیشتی انجام شد.

وی با اشاره به ایجاد ۱۱۰ کانال در شبکه‌های اجتماعی، ادامه داد: طرح‌های فرهنگی و سایر محتواها در قالب تهیه کلیپ برای ۱۰۰ هزار مخاطب بارگذاری می‌شود و مورد استفاده آنان قرار می‌گیرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی اضافه کرد: اجرای طرح آرامش بهاری در ۳۰ بقعه مجری این طرح با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خواهد بود. ضمن این‌که در بقاع میقات‌الرضا(ع) با توجه به موقعیت مکانی برای مسافرین و زائرین نیز تمهیدات ویژه تدارک دیده شده است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا