تولید ۷۸ هزار تن گوشت مرغ صنعتی در لرستان

مهر 8, 1400
40 بازدید

  رئیس سازمان جهادکشاورزی لرستان گفت: سال گذشته در استان ۷۸ هزار تن گوشت مرغ صنعتی تولید شده است. دکتر اسفندیار حسنی مقدم امروز یکشنبه هشتم فروردین در خصوص میزان تولید مرغ اظهار کرد: لرستان ٢.١ درصد جمعیت کشور را داراست و با این وجود میزان تولید گوشت مرغ در این استان ۳ درصد مجموع گوشت […]

تولید ۷۸ هزار تن گوشت مرغ صنعتی در لرستان

  رئیس سازمان جهادکشاورزی لرستان گفت: سال گذشته در استان ۷۸ هزار تن گوشت مرغ صنعتی تولید شده است.

دکتر اسفندیار حسنی مقدم امروز یکشنبه هشتم فروردین در خصوص میزان تولید مرغ اظهار کرد: لرستان ٢.١ درصد جمعیت کشور را داراست و با این وجود میزان تولید گوشت مرغ در این استان ۳ درصد مجموع گوشت تولیدی کشور است.

وی با بیان اینکه بر اساس سرانه مصرف ۳۰ کیلوگرم به ازای هر فرد در سال، بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ تن حداکثر نیاز روزانه استان است، افزود: میزان کشتار مرغ در نیمه دوم اسفند ۲۴۰ تن در روز  بوده  و این میزان تولید در برخی روزهای پایانی سال تا ۳۹۰ تن افزایش یافت.

رئیس سازمان جهادکشاورزی لرستان با اشاره به برخی صف‌های طویل برای خرید مرغ در استان بیان کرد: به دلیل اختلاف قیمت محصول در لرستان با دیگر استان‌های همجوار، جذابیت اقتصادی صورت گرفت، به‌گونه‌ای که برخی افراد با مشاغل غیرمرتبط به خرید مرغ مبادرت و در خارج استان به فروش می‌رساندند.

حسنی مقدم با تاکید بر اینکه میزان تولید مرغ در استان به اندازه کافی است، افزود: شبکه توزیع مرغ دارای نواقصی است و از این‌رو جلسات هماهنگی بین تمام دستگاه‌های ذیربط ستاد تنظیم بازار و با محوریت سازمان صنعت، معدن و تجارت برگزار و در حال حل کردن این مشکل هستیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان ادامه داد: پیش‌بینی شده که برای ماه جاری به طور متوسط ۱۸۰ تن در روز مرغ تولید و وارد کشتارگاه‌ها شود.

حسنی‌مقدم بر هوشمند کردن نحوه خروج مرغ از لرستان تاکید کرد و گفت: با تحقق این مهم، ضمن تسهیل دسترسی مردم به گوشت مرغ، بخشی از بازار کشور بین ۲۰ تا ۳۰ درصد تولید مرغ مازاد بر نیاز استان به استان‌های مجاور به صورت هدفمند ارسال خواهد شد

وی ادامه داد: از طرفی نهاده مورد نیاز مرغداری‌ها با ارز ۴۲۰۰ تومان و به شکل کامل توسط سامانه بازارگاه در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی لرستان با بیان اینکه سالها به دنبال مرغ سایز بوده‌ایم، افزود: وزن مرغ‌های کشتاری در کشور و همچنین لرستان به سبب ذائقه بالاست، این در حالیست که وزن مرغ زنده استاندارد بین ۱.۸ تا ۲.۲ کیلوگرم و وزن کشتار شده بین ۱.۲ تا ۱.۴ کیلوگرم است.

وی اضافه کرد: مرغ‌هایی با وزن بیش از٢.٥ کیلوگرم درصد ضایعات و چربی‌های آن که دور ریخته می‌شوند بیشتر است و با افزایش دوره پرورش مرغ از ۴۵ روز به بالاتر مصرف دانه و هزینه‌های تولید نیز بالاتر بوده، لذا توصیه فرهنگ سازی مصرف مرغ سایز یکی از برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی لرستان است.

حسنی‌مقدم با بیان اینکه مرغ طی ۳۸ تا ۴۵ روز به وزن استاندارد می‌رسد، گفت: با تحقق این موضوع، ۲۰ درصد کاهش مصرف دان و افزایش بهره‌وری را برای مرغداران خواهیم داشت.

وی با اشاره به نظارت سازمان جهادکشاورزی بر نحوه پرورش و تولید مرغ، تصریح کرد: تخلف احتمالی تعداد کمی از مرغداران را انکار نمی‌کنم، ۷۶۰ مرغدار در استان داریم که طی سال اقدام به جوجه‌ریزی می‌کنند که در ۲ سامانه بازارگاه توسط مدیریت طیور و سامانه قرنطینه توسط اداره‌کل دامپزشکی استان بررسی و راستی‌آزمایی می‌شوند.

رئیس سازمان جهادکشارزی لرستان خاطرنشان کرد: با تامین نیاز استان، خروج هدفمند مرغ و نظارت عوامل انتظامی مشکلی برای عرضه این محصول در ماه مبارک رمضان نخواهیم داشت.

منبع:ایسنا