تولید سالیانه ۱۰ گرم زهر در تنها مزرعه پرورش “عقرب” غرب کشور

مهر 7, 1400
16 بازدید

 مدیر محیط زیست شهرستان فامنین از تولید سالیانه ۱۰ گرم زهر عقرب در مزرعه پرورش “عقرب” این شهرستان خبر داد. فاطمه موسوی  اظهار کرد: مزرعه پرورش عقرب فامنین تنها مزرعه پروش عقرب در غرب کشور بوده که در سال گذشته با ظرفیت اسمی  ۱۸۰ قطعه عقرب و با اعتباری افزون‌بر ۳.۵ میلیارد تومان توسط بخش […]

تولید سالیانه ۱۰ گرم زهر در تنها مزرعه پرورش "عقرب" غرب کشور

 مدیر محیط زیست شهرستان فامنین از تولید سالیانه ۱۰ گرم زهر عقرب در مزرعه پرورش “عقرب” این شهرستان خبر داد.

فاطمه موسوی  اظهار کرد: مزرعه پرورش عقرب فامنین تنها مزرعه پروش عقرب در غرب کشور بوده که در سال گذشته با ظرفیت اسمی  ۱۸۰ قطعه عقرب و با اعتباری افزون‌بر ۳.۵ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی راه‌اندازی و به بهره‌برداری رسید.

وی با بیان اینکه این واحد به‌صورت میانگین سالیانه دارای ۱۰ گرم تولید زهر عقرب است، تصریح کرد: محصول این مجموعه ضمن تأمین ماده اولیه کارخانه‌های داروسازی، به کشورهای اتحادیه اروپا صادر می‌شود.

موسوی با اشاره به اینکه این  واحد کشت،پرورش، نگهداری  و تولید سم عقرب در اراضی روستای تاوه با اشتغال سه نفر در زمینی به مساحت ۶۵۰۰ متر مربع با حدود ۷۰۰ متر مربع زیربنا واقع  شده، تصریح کرد: سرمایه‌گذار بخش خصوصی بر طرح توسعه این واحد را در برنامه خود دارد.

وی همچنین  افزود: در رابطه با چنین طرح‌های نو و جدید یک مورد متقاضی نیز  برای تکثیر پرندگان شکاری به محیط زیست شهرستان مراجعه کرد که به‌دلیل عدم پیگیری به صورت ابتر باقی ماند.

موسوی در ادامه با بیان اینکه متأسفانه برای محل دفن زباله شهر فامنین محل مناسبی در نظر گرفته نشده است، خاطرنشان کرد: این امر یکی از معضلات زیست محیطی شهر فامنین بوده که برای مرتفع شدن مشکل به دنبال آن هستیم محل پسماند شمال شرقی شهر را به اجرا در آوریم .

وی اضافه کرد: برای این کار باید مطالعات مکان‌یابی و جانمایی طرح انجام شود در غیر این‌صورت انتقال زباله‌های شهر فامنین به سایت زباله استان همدان ضرورت خواهد داشت.

در بحث داروسازی از پروتئین‌های زهر عقرب برای درمان بیماری‌هایی از جمله سرطان، دیابت نوع یک و دو، ایدز، رماتیسم مفصلی، ام‌اس، التهاب روده، بیماری اسکلروز و … استفاده می‌شود.