توصیه های کرونایی در هنگام خرید

آذر 5, 1400
21 بازدید

ایسنا/خراسان شمالی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: با توجه شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور، رعایت نکات بهداشتی هنگام خرید می‌تواند نقش مهمی را در پیشگیری از انتقال و انتشار این ویروس داشته باشد. دکتر دلشاد در گفت و گو با ایسنا درخصوص رعایت نکات بهداشتی در خرید کردن گفت: هرگز استفاده از […]

توصیه های کرونایی در هنگام خرید

ایسنا/خراسان شمالی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: با توجه شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور، رعایت نکات بهداشتی هنگام خرید می‌تواند نقش مهمی را در پیشگیری از انتقال و انتشار این ویروس داشته باشد.

دکتر دلشاد در گفت و گو با ایسنا درخصوص رعایت نکات بهداشتی در خرید کردن گفت: هرگز استفاده از ماسک را برای رفتن به خرید فراموش نکنید و کیف یا لوازم غیر ضروری خود را همراه نداشته باشید و فقط از یک کارت عابر بانک برای خرید استفاده کنید.

وی بیان کرد: برای رفتن به خرید در دوران کرونا نیازی نیست که همه افراد خانواده حضور داشته باشد و حضور تنها یک نفر برای خرید در بیرون کافی است.

دکتر دلشاد با اشاره به این که در نزدیک منزل اکثر افراد، مغازه‌هایی برای تامین نیاز مشتریان وجود دارد، گفت: سعی کنید از مراکز نزدیک خانه خود خرید کنید تا مجبور به استفاده از وسایل نقلیه عمومی مثل تاکسی و اتوبوس نشوید همچنین از رفتن به مغازه‌های کوچک و شلوغ که تراکم جمعیت بیشتری دارد نیز خودداری کنید.

وی خاطرنشان کرد: برای رفتن به فروشگاه‌های بزرگ قبل از ورود نگاه کنید تا اگر جمعیت بالایی در فروشگاه بود وارد نشوید و همیشه یک اسپری ضد عفونی کننده دست و دستمال کاغذی به همراه داشته باشید که هنگام رفتن به خرید در دوران کرونا از آن استفاده کنید.

دکتر دلشاد ادامه داد: اگر قصد استفاده از چرخ‌ و سبدهای خرید را دارید، دسته آن‌ها را قبل از استفاده ضد عفونی کنید و در هنگام خرید حداقل ۱.۵ متر با دیگر افراد فاصله بگیرید و اگر فردی علائمی مثل عطسه و سرفه داشت فاصله خود را با او افزایش دهید.

وی با بیان اینکه فروشگاه‌های مختلف با نصب علامت‌هایی روی زمین فاصله افراد در صف‌های  مختلف مثل صندوق را مشخص کرده‌اند، افزود: سعی کنید نسبت به رعایت فاصله اجتماعی هنگام خرید، وظیفه شناس باشید تا از سلامت خانواده و سایر افراد جامعه حفاظت کنید.

دکتر دلشاد با اشاره به این که ویروس کرونا با تماس دست آلوده به بینی و چشم وارد بدن فرد می‌شود، تاکید کرد: در هنگام رفتن به خرید در دوران کرونا دست خود را تحت هیچ شرایطی به صورت خود نزنید و به هیچ‌وجه از دست‌فروشان و دوره‌گردان مواد غذایی خرید نکنید و از خرید اجناس فله‌ای و فاقد پوشش که غیر قابل گندزدایی هستند، خودداری کنید.

وی بیان کرد: بعد از خرید اقلام غذایی، پاکت و یا کارتن غیر ضروری آنها را جدا و درسطل زباله دردار بریزید، ظرف کنسرو مواد غذایی را قبل از بازکردن یا ذخیره کردن آنها ضد عفونی کنید سپس دست ها را با آب و صابون به مدت حداقل ۲۰ ثانیه بشویید یا بلافاصله بعد از تماس با سطوح یا ظروف آلوده آنها را با محلول یا ژل بر پایه الکل ضد عفونی کنید.

دکتر دلشاد یادآور شد: در صورت مشاهده هرگونه مشکل بهداشتی و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی با شماره ۱۹۰ تماس حاصل کنید.

منبع:ایسنا