توصیه فرماندار سیاهکل برای ساماندهی رودخانه ها

آذر 22, 1400
14 بازدید

ایسنا/گیلان فرماندار سیاهکل گفت: لایروبی و ساماندهی آب بندان ها و رودخانه ها می توانند ضمن پیشگیری از بروز حوادث در مسیل ها و حاشیه رودخانه ها، به توسعه بخش کشاورزی و ایجاد اشتغال در سطح روستاها کمک کنند. به گزارش ایسنا، محمود صوفی در جلسه کارگروه ساماندهی آب بندان‌ها شهرستان سیاهکل، با اشاره به ابلاغ شیوه‌نامه […]

توصیه فرماندار سیاهکل برای ساماندهی رودخانه ها

ایسنا/گیلان فرماندار سیاهکل گفت: لایروبی و ساماندهی آب بندان ها و رودخانه ها می توانند ضمن پیشگیری از بروز حوادث در مسیل ها و حاشیه رودخانه ها، به توسعه بخش کشاورزی و ایجاد اشتغال در سطح روستاها کمک کنند.

به گزارش ایسنا، محمود صوفی در جلسه کارگروه ساماندهی آب بندان‌ها شهرستان سیاهکل، با اشاره به ابلاغ شیوه‌نامه ساماندهی آب بندان‌ها و رودخانه‌های استان، ضمن تاکید بر لزوم اجرای درست این شیوه نامه، عنوان کرد: شیوه نامه ابلاغی فرصت خوبی برای بهره مندی این روستاها خواهد بود.

فرماندار سیاهکل ادامه داد: دستگاه‌های متولی این امر با کمک مردم و لایروبی و ساماندهی آب بندان‌ها و رودخانه‌ها می‌توانند ضمن پیشگیری از بروز حوادث در مسیل‌ها و حاشیه رودخانه‌ها، به توسعه بخش کشاورزی و ایجاد اشتغال در سطح روستاها کمک کنند.

این مقام مسئول به موقعیت اقلیمی و جغرافیایی استان گیلان اشاره کرد و گفت: در چندین دهه گذشته به لحاظ با ارزش شدن باغات و زمین‌ها، توسط افرادی به مسیل ها و مسیرهای رودخانه‌ها و بستر آن تعرض شده است و اگر نگاه همراه با آسیب شناسی بابت سیل اخیر داشته باشیم متوجه این موضوع خواهیم شد که بیشتر این حوادث ماحصل تعرض انسان به طبیعت است.

وی اضافه کرد: دستگاه‌های متولی وظیفه دارند که با اجرای درست و کاربردی مصوبات و اجرای درست شیوه نامه ابلاغی از بروز سیل در آینده پیشگیری کنند.

فرماندار سیاهکل به اقدامات صورت گرفته در شهرستان در جریان بارش‌های اخیر پرداخت و عنوان کرد: با تصمیم گیری و تصمیم سازی در جلسات ستاد بحران شهرستان اقداماتی پیش‌بینی و مصوب شد و در نهایت تخریبی در بحث بارندگی‌های اخیر در شهرستان نداشتیم.

صوفی خاطرنشان کرد: در شیوه نامه ابلاغی مباحثی مطرح و اختیاراتی به امور آب منطقه‌ای ابلاغ شده، لذا لازم است که آب منطقه‌ای کاربردی‌تر عمل کند و پیگیری بیشتری در اجرای شیوه نامه ابلاغی داشته باشد.

وی یادآور شد: آب منطقه‌ای گزارش اقدامات خود را به فرمانداری ارائه نماید و انتظار است طرح لایروبی و ساماندهی آب بندان و رودخانه‌ها در گیلان برای سایر استان‌ها پایلوت گردد.

این مقام مسئول تصریح کرد: آب منطقه‌ای و سایر دستگاه‌های متولی دقت کنند همان طور که برداشت بی‌رویه در رودخانه‌ها موجب آسیب می‌شود، عدم برداشت اصولی هم می‌تواند به رودخانه‌ها آسیب برساند و موجب خسارات به حوزه‌های کشاورزی، مسکونی و راه و ابنیه شود.

انتهای پیام