توصیه‌های یک فوق تخصص روماتولوژی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا

آذر 2, 1400
12 بازدید

ایسنا/اردبیل یک متخصص بیماری‌های داخلی و فوق تخصص روماتولوژی توصیه‌هایی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا بیان کرد. دکتر سپیده فتحی بیطرف در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه کووید 19 یک بیماری ویروسی از خانواده کرونا ویروس‌ها است، گفت: این ویروس یک ویروس ناشناخته بوده و طی 11 ماه گذشته شناسایی شده است. وی با […]

توصیه‌های یک فوق تخصص روماتولوژی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا

ایسنا/اردبیل یک متخصص بیماری‌های داخلی و فوق تخصص روماتولوژی توصیه‌هایی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا بیان کرد.

دکتر سپیده فتحی بیطرف در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه کووید 19 یک بیماری ویروسی از خانواده کرونا ویروس‌ها است، گفت: این ویروس یک ویروس ناشناخته بوده و طی 11 ماه گذشته شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه این ویروس دارای ساختار دوقسمتی غشای پروتئینی و چربی است، افزود: همچنین از دو راه قطرات تنفسی و تماس با سطوح منتقل می‌شود.

فتحی بیطرف به ضرورت رعایت فاصله یک متری در جامعه و همچنین استفاده از ماسک توسط افراد آلوده، کادر درمانی و مراقبین بهداشتی تاکید کرد و گفت: به نظر می‌رسد افراد عادی نیز برای محافظت بهتر از ماسک استفاده نمایند.

این متخصص بیماری‌های داخلی با بیان اینکه این ویروس بطور متوسط چهار روز می‌تواند روی سطوح بماند، تصریح کرد: در صورت تماس با سطوح، دست‌ها باید با آب و صابون شسته و ضدعفونی کنیم. همچنین از تماس دست‌ها با چشم، بینی و دهان باید خودداری شود.

وی با بیان اینکه در صورت در دسترس نبودن آب و صابون باید از الکل 70 درصد برای ضدعفونی دست‌ها استفاده شود، گفت: همچنین از حضور در فضای بسته و اماکن شلوغ باید پرهیز شود.

این فوق تخصص روماتولوژی خاطرنشان کرد: وقتی ویروس وارد بدن انسان می‌شود یک دوره نهفتگی حداکثر 14 روزه را طی می‌کند و در اکثر افراد در هفته اول علائم(تب، سرفه خشک، ضعف و خستگی) خود را نشان می‌دهد ولی می‌تواند علائم دیگری نیز از جمله خارش گلو، آبریزش بینی و مسائل گوارشی داشته باشد.

فتحی بیطرف با بیان اینکه افراد با داشتن سرفه و تنگی نفس باید به مرکز بهداشتی و درمانی مراجعه کرده و مورد معاینات پزشکی قرار گیرند، گفت: افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای باید دارای دقت بیشتری در این خصوص باشند؛ چراکه بدن آنها مستعد تشدید بیماری است.

این متخصص بیماری‌های داخلی با بیان اینکه این بیماری در درصد کمی از افرادی که مشکل ایمنی بدن نیز ندارند ممکن است تشدید شود، گفت: توصیه می‎شود همه افراد جامعه بهداشت و فاصله اجتماعی را رعایت کنند تا دچار بیماری کرونا نشوند.

منبع:ایسنا