توصیه‌های هواشناسی کشاورزی کاشان

مرداد 18, 1400
47 بازدید

  رییس اداره هواشناسی کاشان گفت: تفسیر نقشه‌های هواشناسی بیانگر جوی پایدار طی روزهای آینده در مناطق مختلف دشت کاشان است. عباس ارغوانی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: دمای هوا در هفته جاری حداکثر ۴۲ و حداقل ۲۵ درجه بالای صفر خواهد بود و پدیده غالب جوی به صورت صاف همراه با وزش […]

توصیه‌های هواشناسی کشاورزی کاشان

  رییس اداره هواشناسی کاشان گفت: تفسیر نقشه‌های هواشناسی بیانگر جوی پایدار طی روزهای آینده در مناطق مختلف دشت کاشان است.

عباس ارغوانی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: دمای هوا در هفته جاری حداکثر ۴۲ و حداقل ۲۵ درجه بالای صفر خواهد بود و پدیده غالب جوی به صورت صاف همراه با وزش باد به ویژه در شمال دشت کاشان پیش بینی می شود.

وی افزود: با توجه به پیش بینی دما و افزایش جمعیت آفت مگس میوه مدیترانه ای به باغداران سفارش می شود که جهت مشاوره و تهیه تله های ردیابی و تجهیزات مبارزه با این آفت به جهاد کشاورزی مراجعه کنند.

رییس اداره هواشناسی کاشان تصریح کرد: پنبه کاران با توجه به گرما و رطوبت بالای هوا و احتمال طغیان کنه در صورت مشاهده علائم آفت، نسبت به مبارزه با آن اقدام کنند. همچنین ذرت‌کاران نیز در صورت مشاهده علائم حمله کرم ساقه خوار ذرت به کارشناسان جهاد کشاورزی مراجعه کنند.

ارغوانی تاکید کرد: انارهای آلوده به کرم گلوگاه انار، جمع آوری و نابود شود و با نصب سایبان و شید از آفتاب سوختگی میوه انار جلوگیری کرده و برای پیشگیری از ترکیدگی میوه نسبت به محلول پاشی کلسیم اقدام کنند.

وی گفت: کشاورزان با ادامه خشکسالی و گرمای هوا، فاصله زمان آبیاری را کاهش داده و هرگونه محلول پاشی و سم پاشی در نوبت صبح انجام شود. همچنین به منظور افزایش مقاومت گیاه در برابر شرایط خشکی، از کودهای پتاسه از جمله سولوپتاس استفاده کنند.

همچنین کارشناس آموزش اداره منابع طبیعی کاشان با اشاره به پیش بینی بادهای نسبتا شدید در روزهای آینده، گفت: حضور در لبه های پرتگاه برای مرتعداران و کوهنوردان خطرناک است.

علی خالوئی اظهار کرد: با توجه به کاهش شدید منابع آبی، آب رسانی گله و حیات وحش رعایت شود و چوپانان شرایط آب خوری حیات وحش را در آبگاه های پائین دست ارتفاعات تسهیل کنند.

وی تصریح کرد: مرتعداران از حضور با دام مازاد در مراتع ییلاق به علت خشکیدگی مراتع و فقدان گیاهان یک ساله خودداری کنند. همچنین با توجه به خشکسالی زمستان گذشته و بهار از هرگونه کشت و اصلاح مرتع پرهیز شود.

وی تاکید کرد: با تفسیر نقشه های هواشناسی، احتمال باد شدید در ارتفاعات کوهستانی قابل پیش بینی است، بنابراین افراد از روشن کردن آتش در این مکان‌ها خودداری کرده و با مشاهده هرگونه آتش سوزی، جهت جلوگیری از شیوع آن، با شماره ١۵٠۴ اطلاع رسانی شود.

منبع: ايسنا