توسعه حرم سامرا در عراق با کمک‌های مردمی ۵ استان ایران

آذر 3, 1400
19 بازدید

ستاد بازسازی عتبات عالیات از اجرای طرح جمع‌آوری کمک‌های مردمی و نذر خیران برای توسعه حرم مطهر امامین عسکریین (ع) در شهر سامرای عراق همزمان با سالروز میلاد ولی عصر (عج) خبر داد. به گزارش ایسنا، ستاد بازسازی عتبات عالیات پس از دو انفجار در حرم مطهر امامین عسکریین (ع) توسط عناصر تکفیری، پروژه بازسازی و توسعه […]

توسعه حرم سامرا در عراق با کمک‌های مردمی ۵ استان ایران

ستاد بازسازی عتبات عالیات از اجرای طرح جمع‌آوری کمک‌های مردمی و نذر خیران برای توسعه حرم مطهر امامین عسکریین (ع) در شهر سامرای عراق همزمان با سالروز میلاد ولی عصر (عج) خبر داد.

به گزارش ایسنا، ستاد بازسازی عتبات عالیات پس از دو انفجار در حرم مطهر امامین عسکریین (ع) توسط عناصر تکفیری، پروژه بازسازی و توسعه این حرم را در دستور کار قرار داد. کار ساخت گنبد حرم امامین عسکریین (ع) در سال ۸۹ آغاز شد. این گنبد که با مساحت یک هزار و ۲۰۰ متر مربع بزرگترین گنبد در اعتاب مقدسه به شمار می‎آید، در تابستان ۹۱ با بیش از ۲۳ هزار خشت طلا، طلاکاری شد. پس از آن، ضریح، صندوقچه‌های قبور و درهای حرم با همت هنرمندان ایرانی ساخته و در سامراء به بهره‌برداری رسید.

سامراء مدفن امام هادی (ع) و امام حسن عسکری (ع) است که به حرم امامین عسکریین (ع) مشهور است.  مدفن نرجس خاتون مادر امام زمان (ع) و حکیمه خاتون عمه امام عسکری (ع) نیز در این حرم قرار دارد.  سامراء مدفن ۲۲ تن از امامزادگان و اعضای خانواده آنها است،  قبور چند نفر از شاگردان میرزای شیرازی،  صاحب فتوای تحریم تنباکو در این مکان قرار دارد.

یوسف افضلی ـ معاون فرهنگی و مشارکت‌های مردمی ستاد بازسازی عتبات عالیات ـ درباره بازسازی حرم عسکرین (ع)، گفت: در راستای اجرای منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم توسعه حرم مطهر امامین عسکریین (ع)  و تحقق آرزوی سردار حرم ساز،  شهید سپهبد قاسم سلیمانی برای زدودن غبار غربت از حرم سامراء، طرح جمع‌آوری کمک‌های مردمی با مشارکت خیرین ۵ استان آغاز می‌شود.

افضلی افزود: براساس این طرح، خیرین و دوستداران اهل بیت در استان‌های اصفهان، گیلان، آذربایجان شرقی و غربی و زنجان به عنوان استان‌های معین طرح از فرصت معنوی ویژه‌ای برای مشارکت در فیض توسعه حرم مطهر امامین عسکریین علیهم السلام برخوردار می‌شوند.

وی با بیان اینکه حرم مطهر در سامراء، خانه پدری امام عصر (عج) است، گفت: طرح اولیه توسعه حرم به شعاع ۳۰۰ متری تدوین شده است که با همت خیرین از سراسر کشور و به‌ویژه استان‌های معین ذکر شده، کار جمع آوری نذورات آغاز خواهد شد.  ستادهای بازسازی عتبات در استان‌های معین بزودی شماره حساب‌های ویژه‌ای را به این منظور اعلام خواهند کرد.

افضلی همچنین به فعالیت جهادی ستادهای بازسازی عتبات و موکب‌های اربعینی در این روزها اشاره کرد و افزود: خیرین حرم‌ساز در سراسر کشور این روزها، کارگاه‌هایی برای تولید اقلام بهداشتی و توزیع آن برای مقابله با ویروس کرونا راه‌اندازی کرده‌اند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا