تمهیدات ویژه برای سربازان متاهل در نظر گرفته شده است

آذر 22, 1400
14 بازدید

ایسنا/کرمان معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان کرمان از تمهیدات ویژه برای سربازان متاهل از جمله انجام خدمت وظیفه عمومی در شهرستان محل سکونت خبر داد. سرهنگ”محمد مقصودی” امروز در نشست خبری گفت: سربازان متاهل ضمن اینکه خدمت خود را در شهرستان محل سکونت می گذرانند، به ازای همسر دو ماه و به ازای هر فرزند […]

تمهیدات ویژه برای سربازان متاهل در نظر گرفته شده است

ایسنا/کرمان معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان کرمان از تمهیدات ویژه برای سربازان متاهل از جمله انجام خدمت وظیفه عمومی در شهرستان محل سکونت خبر داد.

سرهنگ”محمد مقصودی” امروز در نشست خبری گفت: سربازان متاهل ضمن اینکه خدمت خود را در شهرستان محل سکونت می گذرانند، به ازای همسر دو ماه و به ازای هر فرزند نیز سه ماه خدمت وظیفه عمومی آنان کاهش می یابد.

وی ادامه داد: دانش آموزان حداکثر تا سن 20 سال مجاز به تحصیل در مقطع متوسطه هستند و پس از آن باید یا نسبت به ادامه تحصیل در دانشگاه ها اقدام کنند و یا برای تعیین تکلیف خدمت وظیفه عمومی به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی پلیس +10 مراجعه کنند و گرنه مشمول غیبت می شوند.

مقصودی تصریح کرد: دانشجویان نیز چنانچه پس از گذراندن سنوات مجاز تحصیل موفق به فارغ التحصیلی نشوند باید وضعیت آنان حداکثر ظرف مدت سه ماه در کمیسیون سنوات ارفاقی دانشگاه مطرح و نتیجه به معاونت وظیفه عمومی ارسال شود تا نسبت به تمدید مدت ادامه تحصیل آنان برای یک سال دیگر اقدام شود.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان کرمان همچنین درمورد دانشجویانی که به هر دلیل اعم از فارغ التحصیلی، ترک تحصیل و اخراج، رابطه آنان با دانشگاه قطع می شود، گفت: این افراد یک سال فرصت دارند با مراجعه به دفاتر پلیس +10 نسبت به تعیین تکلیف خدمت وظیفه عمومی خود اقدام کنند و گرنه مشمول غیبت می شوند.

وی با اشاره به اینکه از آذرماه سال جاری مدت خدمت وظیفه عمومی 24 ماه تمام اعلام شده، بیان کرد: این مدت خدمت برای سربازان غیربومی سه ماه و برای سربازانی که در مناطق عملیاتی خدمت می کنند نیز سه ماه کاهش می یابد و اعمال توامان هر دو برای فرد واجد شرایط امکان پذیر است، مثلا اگر سرباز غیربومی محل خدمتش در یک استان عملیاتی باشد، مدت خدمت وی شش ماه کاهش پیدا می کند و به 18 ماه می رسد.

مقصوی همچنین درمورد مشمولان غایب گفت: اگر کسی پس از اخذ دفترچه اعزام به خدمت مراجعه نکند مشمول سه یا شش ماه غیبت می شود که اصطلاحا به آن غیبت دفترچه ای می گویند و چنانچه مدت غیبت وی به بیش از یک سال افزایش یابد، “مشمول غایب فراری” به وی اطلاق می شود که علاوه بر اعمال شش ماه غیبت در دفترچه وی، براساس ماده 58 مکرر قانون وظیفه عمومی، به مرجع قضایی نیز معرفی می شود. البته اگر مشمولان غایب فراری به صورت “خود معرف” اقدام به اعزام به خدمت کنند و در طول دوران خدمت، خدمت صادقانه و قابل قبول داشته باشند امکان بخشش تمام یا قسمتی از غیبت دفترچه ای آنان توسط فرمانده مستقیم وی وجود دارد.

وی با اشاره به فعالیت دفاتر پلیس + 10 در تمام شهرستان های استان کرمان، از مشمولان و خانواده های آنان خواست از مراجعه مستقیم به معاونت وظیفه عمومی خودداری و در مرحله اول صرفا به این دفاتر مراجعه کنند.

این مقام پلیس درمورد اعمال محدودیت های قانونی برای مشمولان غایب اظهار کرد: مشمولان غایب با محدودیت های قانونی مواجه می شوند و این محدودیت ها شامل عدم امکان ادامه تحصیل در دانشگاه ها، سلب برخی امتیازات از جمله عدم برخورداری از سوابق ایثارگری پدر برای استفاده از کسری خدمت و عدم دریافت معافیت کفالت می شود.

وی با اشاره به ممنوعیت به کارگیری مشمولان غایب در ادارات دولتی، شرکت های دولتی و خصوصی، صنوف و … بیان کرد: به کارگیری مشمولان غایب تحت هر عنوان و به هر شکل اعم از روزمزد و قراردادی  ممنوع است و شرکت ها، ادارات، سازمان ها و صنوفی که مشمولان غایب را به کار گیرند به مرجع قضائی معرفی می شوند که مجازات هایی از قبیل انفصال از خدمت برای مدیران دولتی، اعمال جریمه بیش از 16 میلیون تومان به ازای هر مشمول غایب برای شرکت ها و ابطال مجوز برای صنوف را در پی دارد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا