تمدید صید پره در مازندران/ بیش از ۸۰ درصد ماهیان خاویاری بازار غیرمجاز است

مهر 11, 1400
36 بازدید

 مدیرکل شیلات مازندران از تمدید صید پره در این استان خبر داد و گفت: بیش از ۸۰ درصد ماهیان خاویاری موجود در بازارهای ماهی به صورت غیرمجاز به فروش می‌رسد. حسن اسحاقی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه کمیته صید کشور انتهای فصل صید را در سه استان شمالی ۱۵ فروردین اعلام کرده بود، […]

تمدید صید پره در مازندران/ بیش از ۸۰ درصد ماهیان خاویاری بازار غیرمجاز است

 مدیرکل شیلات مازندران از تمدید صید پره در این استان خبر داد و گفت: بیش از ۸۰ درصد ماهیان خاویاری موجود در بازارهای ماهی به صورت غیرمجاز به فروش می‌رسد.

حسن اسحاقی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه کمیته صید کشور انتهای فصل صید را در سه استان شمالی ۱۵ فروردین اعلام کرده بود، اظهار کرد: اتحادیه پره مازندران هم مانند دیگر استان های شمالی گیلان و گلستان درخواستش را مبنی بر تمدید فصل صید به سازمان شیلات کشور فرستاده و این درخواست تا بیستم فروردین ماه برای دو استان مازندران و گیلان و ۲۵ فروردین برای گلستان تحقق پیدا کرد.

وی تصریح کرد: بر اساس آماری که تا ۱۰ فروردین ۱۴۰۰ به دست آمده، ۲۴۵۶ تن ماهیان استخوانی به ارزش ریالی ۱۴۲ میلیارد تومان در مازندران صید شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۲۷ درصد کاهش صید و ۳ درصد کاهش ارزش ریالی داشته است.

مدیرکل شیلات مازندران خاطرنشان کرد: اهم گونه های صید شده شامل ۶۹ درصد ماهی سفید، ۱۶ درصد ماهی کفال و ۱۵ درصد ماهی کپور بود و چشم انداز مدنظر سازمان شیلات و به تبع آن اداره کل شیلات مازندران با توجه به کاهش صید و دلایل مختلف، تامین نشده است.

اسحاقی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه چقدر صید غیرمجاز موجب ایجاد مشکل برای تورهای رسمی و مجاز شد و از لحاظ آماری چقدر و چگونه با آنها برخورد صورت گرفت، گفت: بالغ بر ۵۰ درصد تناژ صید شده توسط شرکت های پنجاه و چهارگانه پره خطه ساحلی استان مازندران، امکان دارد صید ماهی از سوی صیادان غیرمجاز نیز صورت گرفته باشد که برخورد با آن ها توسط یگان حفاظت منابع آبزیان این استان و پایگاه های هشتگانه خواهد بود.

وی افزود: متاسفانه با بازنشست شدن تعداد زیادی از کارکنان یگان حفاظت منابع آبزیان و وارد نشدن نیروی جدید، مستهلک بودن تجهیزات و نبود منابع مالی به منظور بروزرسانی آن ها و دست و پنجه نرم کردن با مباحث مالی نتوانستیم به صورت ۱۰۰ درصدی با صیادان غیرمجاز برخورد کنیم.

مدیرکل شیلات مازندران در ادامه در پاسخ به این سوال که بر اساس اعلام برخی منابع، جمعیت ماهیان خاویاری در دریای خزر رو به کاهش هست و برای جلوگیری از این امر چه تدابیری در نظر دارید، گفت: بیش از ۸۰ درصد ماهیان خاویاری موجود در بازارهای ماهی به صورت غیرمجاز به فروش می‌رسد.

اسحاقی بیان کرد: پس از سال ۲۰۱۰ صید تجاری ماهیان خاویاری گونه اوزون برون، قرقرون، تاس ماهی و فیل ماهی ممنوع شد و فقط صید ضمنی توسط تعاونی های پره با این عنوان که ماهیان مولد فقط صید و به مراکز بازسازی انتقال پیدا می کند مجوز گرفت.

وی ادامه داد: اگر ماهی از اوزان بالا برخوردار باشد و یا متاسفانه دچار خسارت بدنی شده و یا در تنش استرس و بی حالی قرار گرفته باشد، آن را به شرکت مادر تخصصی و امور ماهیان خاویاری تحویل می دهند.

اسحاقی در ادامه افزود: درصورت داشتن نیروی انسانی کارآمد، امکانات و تجهیزات به روز و به اندازه و مباحث مالی می توان جلوی صید غیرمجاز و اتفاقات دیگر را گرفت.

مدیرکل شیلات مازندران با اشاره به اینکه حال صید و صیادی در شمال کشور اصلا خوب نیست، یادآورشد: از یک سو با توجه به گونه های استراتژیک خزر که رودکوچ بوده و برای تولید مثل و تکثیر باید به رودخانه ها عزیمت کنند و از سوی دیگر با شرایط فعلی رودخانه ها و ۲۰ رودخانه شاخص شیلات در سطح مازندران که از نظر فاضلاب صنعتی و خانگی، رسوبات از بالادست معادن، بکر نبودن ساحل، بودن تورهای غیرمجاز در دهانه رودخانه ها، فعالیت صیادان غیرمجاز در رودخانه ها و دهانه ها نمی توان گفت شرایط برای تکثیر ایده ال است، بنابراین اگر همین روال ادامه پیدا کند هرگز به نقطه مورد نظز نخواهیم رسید و دائما کاهش صید رخ خواهد داد.

منبع:ایسنا