تماشای تحول صنعت ۱۰۰۰ ساله ابریشم در موزه ابریشم سوژو

مرداد 18, 1400
43 بازدید

 تماشای آثار هنری و تاریخی به جا مانده از جوامع گذشته برای هر فردی هیجان‌انگیز است. دیدن این آثار موجب آشنایی افراد با تفکر جامعه قبل از خود می‌شود و سفری در زمان برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد. موزه‌ها از اماکنی هستند که این تجربه هیجان‌انگیز و سفر در زمان را برای بازدیدکنندگان خود به […]

تماشای تحول صنعت ۱۰۰۰ ساله ابریشم در موزه ابریشم سوژو

 تماشای آثار هنری و تاریخی به جا مانده از جوامع گذشته برای هر فردی هیجان‌انگیز است. دیدن این آثار موجب آشنایی افراد با تفکر جامعه قبل از خود می‌شود و سفری در زمان برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد. موزه‌ها از اماکنی هستند که این تجربه هیجان‌انگیز و سفر در زمان را برای بازدیدکنندگان خود به همراه دارند.

چین کشوری وسیع با تنوع جاذبه‌های گردشگری است، این کشور دارای آداب و رسوم و فرهنگی رنگارنگ و جذاب است به همین دلیل موزه‌ها و اماکن گردشگری فراوان و گوناگونی در این کشور وجود دارد که بازدید از هر یک از آن‌ها تجربه‌ای جذاب به همراه داشته و گردشگران را با تاریخ و فرهنگ این کشور آشنا می‌سازد.

صنعت ابریشم از جمله صنایعی است که مورد توجه مناطق گوناگون جهان قرار گرفته است‌. این صنعت در کشور چین رونق فراوانی داشته و از این رو به عنوان یکی از کشورهای مهم در این زمینه فعالیت داشته است. از زمان گسترش جاده ابریشم تا اواسط قرن ۱۵ میلادی، صنعت ابریشم چین مورد استقبال کشورهای گوناگون قرار گرفت و تاکنون نیز به عنوان بزرگ‌ترین کشور صادر کننده ابریشم جهان به شمار می‌رود. کارخانه ابریشم سوژو در چین، به عنوان یکی از مراکز مهم صنعت ابریشم، سالانه گردشگران زیادی از سراسر جهان را جذب می‌کند و سبب رونق صنعت گردشگری این کشور در سال‌های اخیر شده است.

شهر سوژو چین دارای باغ‌های سرسبز و کانال‌های آبی است و قرن‌ها به عنوان مرکز تجارت ابریشم شناخته شده و «کارخانه ابریشم سوژو» از کهن‌ترین کارخانه‌های ابریشم چین محسوب می‌شود.

روش‌های گوناگونی از چگونگی استفاده از پیله کرم ابریشم و استفاده از آن به عنوان نخ، بیان شده است. در یکی از این روایات بیان می‌شود زمانی که سی لینگ شی، همسر امپراطور زرد در حال نوشیدن چای خود بود و ناگهان پیله کرم ابریشم به داخل فنجان چایی او می‌افتد. در این هنگام رشته‌های سفید موجود در پیله آزاد می‌شوند و بر این اساس سی لینگ شی متوجه می‌شود که این رشته‌ها می‌توانند به عنوان نخ مورد استفاده قرار گیرند و به این ترتیب جرقه‌ای مبنی بر آغاز صنعت ابریشم در ذهن وی ایجاد می‌شود.

ابریشم همواره جزء کالا مورد استفاده و انتخاب‌ ثروتمندان جامعه بوده است، لذا به دلیل ائتلاف تاریخی ثروتمندان و خانواده‌های سلطنتی با صنایع ابریشمی، نقش مهم و اثرگذاری در توسعه و رونق تجارت ابریشم داشته‌اند، به گونه‌ای که تولید و تجارت ابریشم چین به دیگر مناطق جهان قدمتی ۵۰۰۰ ساله دارد.

در ابتدا ابریشم برای استفاده شخصی خانواده‌های امپراطوری و یا پیشکش به مهمانان مورد علاقه پادشاهان مورد استفاده قرار می‌گرفته است، اما به مرور زمان علم و مهارت تولید ابریشم و دسترسی به مزرعه‌های ابریشم در چین و پس از آن در بسیاری از مناطق جغرافیایی آسیا گسترش یافت. ابریشم به سبب نوع بافت منحصربه‌فرد و ویژگی درخشندگی‌ به سرعت به محصولی تجملی در اوراسیا تبدیل شد و بر این اساس به توسعه مسیر تجاری به نام جاده ابریشم کمک کرد.

در ابتدا کشف ابریشم سبب شده بود تقاضای این محصول افزایش چشمگیری پیدا کند. امپراطوری‌ها نیز سعی می‌کردند تا راز تولید آن را برای حفظ انحصار و جلوگیری از تولید انبوه نزد خود نگه داشته و به دیگران آموزش ندهند. با این وجود در سال ۱۳۰ پیش از میلاد این راز به کره رسید و پس از آن نیز در مناطق مختلف گسترش یافته و مورد استفاده قرار گرفت. این در صورتی بود که کشور چین قرن‌ها، اعتبار خود را به عنوان کشور پیشگام در تولید محصولات ابریشمی حفظ کرد.

استان جیانگ سو، به عنوان پایتخت ابریشم چین نام‌گذاری شده است و در دوره سلسله‌های امپراطوری تانگ و سونگ به عنوان مرکز تولید ابریشم شناخته می‌شد. سپس این عنوان به سلسله امپراطوری مینگ و چینگ نیز انتقال پیدا کرد. به شکلی که محصولات ابریشمی در این دوره تنها برای خانواده‌های سلطنتی تولید می‌شدند.

در موزه کارخانه ابریشم سوژو می‌توان استحکام پارچه‌های ابریشمی را بررسی کرد. این موزه توسط کارخانه ابریشم سوژو ایجاد شده و دارای چند بخش گوناگون است. بازدید از این موزه، اطلاعات ارزشمندی از دوران کشف ابریشم، تحولات این صنعت و موارد استفاده آن از گذشته تا امروز به نمایش می‌گذارد.

در تالار شماره یک این موزه، داستان چگونگی شروع تولید ابریشم در چین بیان می‌شود، به شکلی که حکاکی‌های دیوار این تالار تصاویری از نحوه تجارت و گسترش این صنعت با کشورهای مناطق مختلف را به نمایش می‌گذارد. در تالار شماره دو نمونه‌هایی از آثار با ارزش ابریشم و تصاویر مراحل ابتدایی این صنعت در اواخر دوره نوسنگی تا دوره امپراطوری مینگ و دوره امپراطوری چینگ نشان داده می‌شود.

علاوه بر این‌ها در داخل موزه کارگاه آموزشی تولید ابریشم برای بازدیدکنندگان برگزار می‌شود و تعداد زیادی دستگاه بافندگی ابریشم قدیمی که مربوط به روش‌های سنتی ابریشم است، در موزه ابریشم سوژو به نمایش گذاشته شده است. همچنین راهنمایان موزه با لباس‌های باستانی خود روش‌های ابتدایی بافت ابریشم تا تخصصی‌ترین و پیشرفته‌ترین شیوه‌های تولید نخ ابریشم امروزی را به بازدیدکنندگان و گردشگران نمایش می‌دهند.

کارخانه ابریشم سوژو در سال ۱۹۲۶ به عنوان یک کارخانه دولتی تاسیس شد. در این کارخانه، روش‌های مدرن با شیوه‌های سنتی برداشت، بافت و تولید ابریشم با یک‌دیگر ادغام شد، به گونه‌ای که در این کارخانه، جداسازی پیله‌ها همچنان با دست و توسط کارگران انجام می‌شود، از این رو ظرافت صنعت ابریشم را با خود به همراه دارد.

منابع:

www.chinadiscovery.com

www.travelchinaguide.com

منبع: ايسنا