تقویم میراث ناملموس همدان تهیه شد

شهریور 18, 1400
46 بازدید

  معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری همدان گفت: آیین نامه پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس شهرها و روستاها در اردیبهشت ماه سال جاری توسط هیات وزیران مصوب و ابلاغ شده است. به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی فرمانداری همدان، رضا زمانی پنج‌شنبه ۱۸ شهریورماه در اولین جلسه پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس […]

تقویم میراث ناملموس همدان تهیه شد

  معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری همدان گفت: آیین نامه پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس شهرها و روستاها در اردیبهشت ماه سال جاری توسط هیات وزیران مصوب و ابلاغ شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی فرمانداری همدان، رضا زمانی پنج‌شنبه ۱۸ شهریورماه در اولین جلسه پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس شهرها و روستاهای شهرستان همدان، بیان کرد: تاکنون در بحث ثبت و حفاظت از میراث فرهنگی عمدتا میراث ملموس مانند ساختمان ها و اماکن ثبت شده میراث فرهنگی تداعی می گردید در حالی که در این کارگروه پاسداری از میراث ناملموس در دستور کار قرار دارد.

وی اضافه کرد: از جمله میراث ناملموس می توان مراسم تعزیه خوانی، سقائی، پیرغلامان، روز سوم ، عزاداری عاشورایی محله جولان، پخت غذاهای محلی و سوغات همدان مثل حلوازرده، انگشت پیچ، شیرمال، کماج، نان گرده و صنایع دستی مثل حلبی سازی ، چاقوسازی، سراجی، چلنگری، سنگتراشی، قالی بافی و… را نام بردکه همه این موارد به ثبت ملی نیز رسیده است.

زمانی با اشاره به ضرورت توجه به آموزه‌های دینی و اسلامی در احیاء سنت و فرهنگی های ناملموس تصریح کرد: از اشاعه آیین‌های خرافی و فرهنگ‌های مبتنی بر مواردیکه با شعائر اسلامی سنخیت ندارد باید خودداری شود.

معاون عمرانی فرماندار همدان بیان کرد: باید تقویم مناسبت‌ها و برنامه‌های میراث ناملموس ثبت شده توسط میراث فرهنگی برای اجرا در طول سال با زمانبندی مشخص تهیه و تدوین شود.

زمانی افزود: از ظرفیت صداوسیمای همدان نیز به منظور تهیه برنامه‌ها برای آگاهی بخشیدن و احیای میراث ناملموس همدان باید استفاده شود.

معاون امور عمرانی فرمانداری با بیان اینکه همدان از گذشته در علوم پزشکی و طب سنتی شهره بوده است خاطر نشان کرد: ظرفیت غنی طب سنتی همدان را می‌توان با آوازه بوعلی سینا بین المللی کرد.

وی افزود: شورای شهر همدان نیز می‌تواند با برنامه‌ریزی و پیش‌بینی بودجه‌های فرهنگی نسبت به معرفی میراث گرانبهای بومی و شعائر مذهبی همدان اقدام کند.

زمانی در پایان گفت: شهرهای شهرستان و دهیاران بخش های مرکزی و شرا ضمن پایشی از میراث انحصاری و سنتی خود برای ثبت ملی آن اقدام کنند.
منبع: ايسنا