تعطیلی ۲ روزه برنامه‌های جشن نوروز/ افزایش ۳۲ درصدی بازدیدکنندگان از جاذبه‌های گردشگری استان

آذر 4, 1400
12 بازدید

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به تعطیلی دو روزه برنامه‌های جشن نوروز در آذربایجان شرقی به علت سیل اخیر، گفت: برنامه‌های نوروزی امسال استان برای همدردی با سیل زدگان استان فارس و گلستان دور روز تعطیل شدند. به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، محمدرضا پور محمدی در جلسه ستاد سفرهای نوروزی استان، با اشاره به […]

تعطیلی ۲ روزه برنامه‌های جشن نوروز/ افزایش ۳۲ درصدی بازدیدکنندگان از جاذبه‌های گردشگری استان
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به تعطیلی دو روزه برنامه‌های جشن نوروز در آذربایجان شرقی به علت سیل اخیر، گفت: برنامه‌های نوروزی امسال استان برای همدردی با سیل زدگان استان فارس و گلستان دور روز تعطیل شدند.
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، محمدرضا پور محمدی در جلسه ستاد سفرهای نوروزی استان، با اشاره به استقبال چشمگیر مسافران و گردشگران از استان، گفت: این میزان استقبال نسبت به سابقه تاریخی استان کم بوده ولی گزارشات ارائه شده نشان دهنده تلاش و هماهنگی تمامی مدیران است.
وی با بیان این‌که نتوانسته‌ایم تمدن و ظرفیت‌های خود را به نحوه احسن معرفی کنیم،  عنوان کرد: نباید به گردشگری تنها به عنوان یک صنعت درآمد زا نگاه کنیم، بلکه باید در راستای معرفی آثار تاریخی و ظرفیت‌های شهر تمام تلاش خود را به کار گیریم.
استاندار آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: سیل از غفلت به طبیعت و محیط زیست اتفاق افتاده است و باید قبل از هرگونه خسارت، پیشبینی و پیشگیری انجام گیرد.
وی ضمن اظهارهمدردی با سیل زدگان استان‌های فارس و گلستان افزود: تا امروز مشکل خاصی در استان نداشتیم و تمامی دستگاه‌های  اجرایی آماده باش بوده و این مشکل حل و فصل شده است.
افزایش ۳۲ درصدی بازدید کنندگان از جاذبه های گردشگری استان
 دبیر ستاد اجرائی خدمات سفر استان نیز در این جلسه اظهار کرد: طبق آمار اخذ شده از 25 اسفند الی 5 فروردین، مراکز موزه‌ای، تاریخی و فرهنگی استان با استقبال گردشگران نوروزی مواجه شده است بطوری‌که تا پنجم فروردین 98، در مجموع یک میلیون و 43 هزار و 44 مورد بازدید از جاذبه‌های گردشگری استان انجام شده  که نسبت به سال گذشته 32 درصد افزایش یافته است.
مرتضی آبدار به آمار های مربوط به خدمات سفر استان طی روزهای 25 الی 5 فروردین، که توسط کمیته آمار و اطلاعات بدست آمده بود، اشاره کرد و گفت: آذربایجان شرقی طی روزهای مذکور، پذیرای 192 هزار و 902 نفر در مراکز اقامتی خود بوده است که نسبت به سال گذشته 3/8 درصد افزایش یافته است.
وی به ضرورت نظارت آگاهانه و مستمر بر عملکرد مراکز خدماتی تاکید کرد و گفت: تیم های نظارتی ستاد اجرایی همچون سنوات گذشته اقدامات نظارتی لازم جهت ارتقا کیفیت خدمات سفر نوروزی استان به صورت جدی دنبال کرده اند؛ به‌طوریکه طی روز های اعلام شده، از مراکز اقامتی، پذیرایی بین راهی، دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و سایر مراکز، یک هزار و ۲۸۴ فقره بازدید به عمل آورده اند که میزان نظارت ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش 21درصد همراه بوده است.
وی با اشاره به فعالیت اپلیکیشن های شهرگردی و بوم گردی و نقش بسزای آن ها در ایجاد تحول اساسی در ساختار گردشگری استان، اظهار کرد: اداره کل میراث فرهنگی استان حمایت از فعالیت اپلیکیشن های شهرگردی و بوم گردی را در اولویت های خود قرار داده است، که علاوه بر توزیع متناسب سفر در استان، تسهیل دسترسی گردشگران به جاذبه های کمتر شناخته شده و ایجاد اشتغال پایدار  را به همراه خواهد داشت.
 
کاهش پنج درصدی تلفات جاده‌ای استان در سال جاری
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان شرقی نیز در این جلسه  با بیان این‌که ۸۲ دستگاه تردد شمار محورهای مواصلاتی استان را پوشش می‌دهد، اظهار کرد: از ۲۵ اسفندماه تا سوم فروردین،  هفت میلیون ۷۹۹ هزار و ۱۸۵ سفر از طریق وسایل نقلیه انجام شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد کاهش داشته است.
علیزاده افزود: میزان سفر از طریق حمل و نقل عمومی استان ۱۳ درصد کاهش یافته است.
با بیان این‌که ۲۵ هزار و ۷۵۳ مسافر از پایانه‌مرزی جلفا تردد کرده‌اند، گفت: یک هزار و ۸۵۹ نفر مسافر داخلی و بیش از ۲۳ هزار ۸۹۳ نفر هزار  مسافر خارجی از مرز جلفا تردد کرده‌اند.
وی با اشاره به تردد ۱۸ هزار و ۴۲۴ مسافر از مرز نوردوز،بیان کرد: ۱۰ هزار و ۹۶۰ مسافر ایرانی و هفت هزار و ۴۶۴ مسافر خارجی از این مرز جابه‌جا شده است.
علیزاده خاطرنشان کرد: همچنین از ۲۵ اسفند تا پنجم فروردین ماه  تلفات جاده‌ای در آذربایجان شرقی پنج درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است.
 
انجام ۱۱۰ مورد ماموریت امداد و نجات طی ۱۰ روز گذشته
همچنین مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان نیز در این جلسه  عنوان کرد: امسال علاوه بر  ۲۷ پایگاه امداد جاده ای ثابت و دو پایگاه امداد کوهستان ثابت، ۱۴ پست موقت نیز در محورهای مواصلاتی حادثه خیز مستقر هستند.
سعید کنعانی ادامه داد: در قالب طرح ملی امداد و نجات نوروزی، ۴۵ دستگاه آمبولانس، سه دستگاه خودروی نجات و یک فروند بالگرد به ارائه خدمات می‌پردازند.
وی گفت: از ۲۵ اسفند تا پنجم فروردین،  ۱۱۰ مورد ماموریت انجام گرفته است که در این راستا برای چهار هزار و ۱۵۹ نفر امدادرسانی شده است.
وی خاطرنشان کرد: امدادگران هلال احمر ۶۳ مصدوم را به مراکز درمانی انتقال داده و برای ۷۴۴ نفر اسکان موقت داده است.
کنعانی اضافه کرد: همچنین دو هزار و ۵۴۵ نفر گرفتار  در کولاک توسط امدادگران هلال احمر  نجات یافته‌اند.