تعامل با منطقه ویژه اقتصادی بم در حوزه سرمایه گذاری

دی 1, 1400
164 بازدید

ایسنا/کرمان مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان از تعامل با منطقه ویژه اقتصادی بم در حوزه سرمایه گذاری و استفاده از ظرفیت های شرق استان کرمان برای افزایش سرمایه گذاری در منطقه ویژه رفسنجان خبر داد. به گزارش ایسنا، روح الله بهرامشاهی، امروز ۲۸ آذر در دیدار با مدیر اجرایی منطقه ویژه اقتصادی بم اظهار کرد: فصل […]

 تعامل با منطقه ویژه اقتصادی بم در حوزه سرمایه گذاری

ایسنا/کرمان مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان از تعامل با منطقه ویژه اقتصادی بم در حوزه سرمایه گذاری و استفاده از ظرفیت های شرق استان کرمان برای افزایش سرمایه گذاری در منطقه ویژه رفسنجان خبر داد.

به گزارش ایسنا، روح الله بهرامشاهی، امروز ۲۸ آذر در دیدار با مدیر اجرایی منطقه ویژه اقتصادی بم اظهار کرد: فصل مشترکی بین مناطق ویژه اقتصادی رفسنجان و بم ایجاد می کنیم و امیدواریم بتوانیم با تعامل با یکدیگر ضمن افزایش سرمایه گذاری، به رونق دو شهرستان و افزایش اشتغال زایی کمک کنیم.

وی بیان کرد: سازمان مسؤول منطقه رفسنجان، شرکت زرینه مس است و در دوره مدیریت جدید قصد داریم بخش بازرگانی منطقه را فعال کنیم که در این زمینه دو طرح صادرات مس و لجن آندی که حاشیه سود بسیاری دارد را مدنظر قرار دادیم.

وی با تأکید بر معرفی منطقه به شهرستان، سرمایه گذاران، شرکت مس و صندوق بازنشستگی مس که در دوره قبل به خوبی انجام نشده بود، ابراز امیدواری کرد و افزود: با رویکرد جدیدی که اتفاق افتاده شاهد سرمایه گذاری های بیشتری در منطقه رفسنجان باشیم.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان با اشاره به اینکه ماینرها مصرف بالایی در حوزه برق دارند، تصریح کرد: شورای عالی مناطق مجددا نامه نگاری کرده که سه ماه دیگر فعالیت ماینرها متوقف باشد.

مدیر اجرایی منطقه ویژه اقتصادی بم نیز با اشاره به تأسیس ارگ جدید، مهمترین بحث مناطق ویژه را مشکل درآمدزایی آنها عنوان کرد و گفت: ما بیشتر زمین های خود را ۲۰ سال قبل با قیمت های ناچیز فروختیم.

شهرام فهمی افزود: در ارگ جدید محوریت روی درآمدزایی بوده و درآمدزایی با محوریت سرمایه گذاری خاص که تمرکز ما روی خودروسازی است، توانسته مجموعه را سرپا نگه دارد.

وی با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان با محوریت مس می تواند حرکت کند و موفق باشد، ادامه داد: منطقه بم با دریافت عوارض منطقه ای از هر خودرو یا محصول درآمدزایی می کند و هر چه تولید بالا می رود درآمد ما به همان نسبت خوب می شود.

وی عنوان کرد: سال ۹۶ به میزان ۱۲۰ هزار دستگاه خودرو تولید کردیم، سال ۹۷، ۸۰ هزار دستگاه، سال  ۹۸، ۴۰ هزار، سال ۹۹، ۳۰ هزار امسال تاکنون ۳۳ هزار دستگاه تولید شده که امیدواریم امسال حرکت بیشتری صورت گیرد.

مدیر اجرایی منطقه ویژه اقتصادی بم با ذکر این مطلب که دومین فعالیت متمرکز ما روی خرماست، ادامه داد: قوانین ناقص مناطق مشکل زاست. خیلی اختیارات به مناطق داده شده اما عملا از لحاظ اجرا برای کسی شناخته شده نیست.

وی عنوان کرد: یکی از مسائل، پروانه های بهره برداری بود که سالیان سال صادر می کردیم اما بانک ها و دستگاه ها آن را نمی شناختند. بعد از پیگیری های مکرر پروانه ها رسمیت پیدا کردند و مناطق، خودشان پروانه های معتبر صادر می کنند. در بقیه مسائل ازجمله قانون کار اداره کار، بحث مسائل سخت و زیان آور هنوز استان روی آن نظر می دهد، در حالی که خودمان در منطقه کمیته داریم، ضمن اینکه مسائلی از جمله ثبت شرکت ها مشکل دیگری بود.

فهمی بیان کرد: در حوزه زیرساخت ها خودمان خودکفا هستیم. ما متقاضی مزرعه ماینر داریم اما سیستم برق مختص این نوع فعالیت نداریم و به همین منظور زیر بار نرفتیم.

وی فروش زمین برای درآمدزایی در مناطق را خطرناک ترین نوع فعالیت برای مناطق ویژه دانست و تأکید کرد: مناطق ویژه اگر محور درآمدی برای خودشان تعریف نکنند محکوم به توقف و شکست هستند، لذا می طلبد که منطقه رفسنجان از مس، درآمد در گردش تعریف شده داشته باشد.

مدیر اجرایی منطقه ویژه اقتصادی بم با اشاره به اینکه ۱۰ هزار فرصت اشتغال در منطقه داریم و الان ظرفیت ۶ کارخانه و تولید ۳۵۰ هزار دستگاه و ۳۰ هزار فرصت اشتغال داریم که تحریم ها مانع  از تحقق این موضوع شده است، گفت: در خصوص ارتباط با منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان اعلام آمادگی می کنیم.

وی همچنین اضافه کرد: سرمایه گذاران بومی منطقه ویژه رفسنجان را با منطقه بم در رابطه با قطعه سازی ها هماهنگ کنید و روی این محور می توانیم با هم در این حوزه همکاری کنیم چون خودروسازان در روی قطعه خودرو یا شیشه و لاستیک بومی سازی کنند به نفعشان است، به شرط آنکه قطعه استاندارد تولید شود.

حجت الاسلام دانشی، امام جمعه بم نیز در دیدار با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان گفت: مجموعه صنعتی بخش خصوصی کشور در بم مستقر است و ظرفیت خیلی بالایی دارد، اما متأسفانه عمدتا صنعت مونتاژ است، که اگر بخواهیم شاهد ارتقاء هرچه بیشتر صنعت به ویژه خودرو باشیم، باید تولید داخل را بیشتر تقویت کنیم؛ ضمن اینکه از دانش و فناوری خارج از کشور هم استفاده کنیم.

امام جمعه بم خاطرنشان کرد: حضور شما می تواند گام اول باشد چون فرصت های سرمایه گذاری در مجموعه شرق استان کرمان وجود دارد. مجموعه شرق استان قابلیت های زیادی دارد به ویژه در بحث محصول خرما، که در سایه این تعاملات می توانیم به تقویت صنایع تبدیلی خرما کمک کنیم.

روح الله بهرامشاهی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان نیز از ارتباط با مدیران اقتصادی شهرستان بم یاد و تصریح کرد: طرحی برای منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان در دستور کار داریم که انبارهای مجهزی برای محصولات کشاورزی  ایجاد کنیم که با توجه به زیرساخت فرودگاه در حوزه صادرات بتوانیم کمک کنیم.

منبع: ايسنا

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , ,