تشکیل ۱۲ پرونده قضایی برای مراکز تولید کننده پسماند عفونی همدان

دی 20, 1400
87 بازدید

ایسنا/همدان رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان همدان از تشکیل ۱۲ مرکز درمانی متخلف در زمینه عدم رعایت دفع اصولی پسماندهای عفونی و تهدید علیه بهداشت عمومی در مراجع قضایی خبر داد. مجید شعبانلو گفت: نظارت بر نحوه مدیریت پسماندهای عفونی مراکز درمانی از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست استان و دانشگاه علوم پزشکی همدان […]

تشکیل ۱۲ پرونده قضایی برای مراکز تولید کننده پسماند عفونی همدان

ایسنا/همدان رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان همدان از تشکیل ۱۲ مرکز درمانی متخلف در زمینه عدم رعایت دفع اصولی پسماندهای عفونی و تهدید علیه بهداشت عمومی در مراجع قضایی خبر داد.

مجید شعبانلو گفت: نظارت بر نحوه مدیریت پسماندهای عفونی مراکز درمانی از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست استان و دانشگاه علوم پزشکی همدان صورت می‌گیرد و مراکز درمانی در شهر همدان شامل ۹ بیمارستان، کلینیک های متعدد پزشکی، مطب ها، آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و مراکز درمانی و جراحی است.

وی اظهار کرد: در حال حاضر عمده مراکز تولید کننده پسماند عفونی دارای قرارداد با مراکز بی خطر ساز هستند ولی متاسفانه تخلفاتی که توسط برخی مراکز درمانی یا تشخیص در حال انجام است باعث دفع غیر اصولی پسماندهای آلوده و عفونی از قبیل سرنگ های آلوده ، پانسمان های آغشته به خون و… در معابر شهری به باکس های زباله شهری، اعتراضات مردمی و احیانا تهدید علیه بهداشت عمومی می شود.

شعبانلو در راستای مدیریت و ارائه راهکار اصولی برای دفع پسماندهای عفونی افزود: عقد قرارداد با مراکز امحاء کننده و بی خطرساز پسماندهای عفونی و تحویل اینگونه پسماندها به مراکز مجاز، خودداری از تخلیه پسماندهای عفونی در معابر شهری و باکس های زباله شهری که مخصوص پسماندهای عادی شهر هستند می تواند کمک شایانی به مدیریت دفع پسماندهای عفونی کند.

وی با تاکید بر اینکه یکی از مهم‌ترین مسائلی که می‌تواند آسیب‌های جدی و جبران ناپذیری به محیط زیست و سلامتی جامعه و همچنین محیط طبیعی وارد کند؛ دفع غیر بهداشتی زباله‌ها است، گفت: با مدیریت صحیح می‌توان این چالش محیط زیستی را برطرف کرد.

گفتنی است به استناد مواد ۱۶ مدیریت پسماندها و ۲۰ هوای پاک و ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی، تخلف در خصوص دفع اصولی پسماند عفونی به جزای نقدی تا ۱۰۰ میلیون ریال و در صورت تکرار تا ۲ سال حبس به همراه دارد.

انتهای پیام

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,