تشدید خشکسالی‌های اروپا از سال ۲۰۱۵

آذر 5, 1400
16 بازدید

بر پایه نتایج یک ارزیابی تازه، اروپا از سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون سخت‌ترین خشکسالی‌های تاریخ این قاره از بیش از ۲۰۰۰ سال پیش را تجربه می‌کند. به گزارش ایسنا، کارشناسان از مطالعه روی حلقه‌های درختان بلوط به این نتیجه رسیده‌اند. گروهی از کارشناسان و محققان به سرپرستی “اولف بونتگن” از دانشگاه کمبریج در مجله تخصصی “نیچر […]

تشدید خشکسالی‌های اروپا از سال ۲۰۱۵

بر پایه نتایج یک ارزیابی تازه، اروپا از سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون سخت‌ترین خشکسالی‌های تاریخ این قاره از بیش از ۲۰۰۰ سال پیش را تجربه می‌کند.

به گزارش ایسنا، کارشناسان از مطالعه روی حلقه‌های درختان بلوط به این نتیجه رسیده‌اند.

گروهی از کارشناسان و محققان به سرپرستی “اولف بونتگن” از دانشگاه کمبریج در مجله تخصصی “نیچر ژئوساینس” از بدترین خشکسالی‌های قاره اروپا در ۲۰۰۰ سال اخیر سخن گفته‌اند. آنها به گرایشی طولانی مدت به خشکی در این قاره پی برده‌اند که به گفته آنها از سال ۲۰۱۵ به بعد شتاب گرفته است.

محققان دانشگاه کمبریج در مطالعاتشان برای مقایسه از حلقه‌های کُنده بلوط‌هایی که قدمت آنها به ۲۱۱۰ سال و دوران رومیان باستان می‌رسد، بهره گرفته‌اند.

آنها می‌گویند، تغییرات اقلیمی به این معنا نیست که همه مناطق خشک می‌شوند. به گفته آنها در برخی مناطق حتی ممکن است اقلیم مرطوب‌تر و سردتر شده باشد اما خطر دوره‌های شدید خشکسالی یا گرما بیشتر می‌شود.

این تغییرات بنا بر این مطالعه می‌توانند در مجموع پیامدهای ویرانگری برای کشاورزی، اکوسیستم و انسان‌ها در پی داشته باشد.

بنا بر ارزیابی اخیر از سال ۲۰۱۵ تا کنون دوره‌های خشکسالی و گرمای شدید به ویژه در اروپای مرکزی مشاهده شده است.

مطالعه روی ۱۴۷ درخت بلوط

برای این مطالعه، کارشناسان ۱۴۷ درخت بلوط کهن را بررسی کردند. آنها در کنار این دسته از درختان بلوط زنده هم بهره گرفتند. بلوط‌های زنده از جمهوری چک و از ایالت بایرن آلمان آورده شدند. در آزمایش‌ها برای نتیجه‌گیری در مورد میزان آب و تأثیر گرما، ایزوتوپ‌های کربن و اکسیژن ۲۷ هزار و ۸۰ حلقه رشد درختان بلوط مورد بررسی قرار گرفت.

برای کارشناسان این گرایش مشخص شد که به طور کلی اقلیم در اروپا به تدریج به سوی خشک شدن می‌رود. در نقطه مقابل این گرایش تابستان‌های به ویژه مرطوب در سال‌های حدود ۲۰۰، ۷۲۰ و ۱۱۰۰ میلادی مشاهده شد. کارشناسان تابستان‌های به شدت خشک را به ویژه در سال‌های حدود ۴۰، ۵۹۰، ۹۵۰ و ۱۵۱۰ یافتند.

به گزارش دویچه وله، اما داده‌های مربوط به خشکسالی در سال‌های ۲۰۰۳، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ و شدت آنها بسیار فراتر از آنچه بود که برای کل دوره بررسی شده ۲۱۱۰ ساله صدق می‌کرد.

منبع:ایسنا