ترس صلحبانان اتیوپیایی از بازگشت به کشورشان

آذر 22, 1400
9 بازدید

۱۵ تن از نیروهای حافظ صلح در سودان جنوبی با بازگشت به اتیوپی مخالفت کردند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ۱۵ تن از نیروهای حافظ صلح در سودان جنوبی که اهل اقلیم تیگرای هستند با بازگشت به اتیوپی مخالفت کردند. سازمان ملل به حق آنها برای درخواست پناهندگی در صورت ترس از […]

ترس صلحبانان اتیوپیایی از بازگشت به کشورشان

۱۵ تن از نیروهای حافظ صلح در سودان جنوبی با بازگشت به اتیوپی مخالفت کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ۱۵ تن از نیروهای حافظ صلح در سودان جنوبی که اهل اقلیم تیگرای هستند با بازگشت به اتیوپی مخالفت کردند.

سازمان ملل به حق آنها برای درخواست پناهندگی در صورت ترس از جانشان اشاره کرد.

منطقه تیگرای از اوایل نوامبر ۲۰۲۰ هنگامی که آبی احمد، نخست وزیر اتیوپی از انجام عملیات نظامی علیه جبهه آزادی‌بخش مردم تیگرای خبر داد، شاهد جنگ و درگیری‌ است.

تداوم درگیری‌ها در این منطقه مانع تلاش‌ها برای تحویل کمک‌های بشردوستانه فوری شده است.

در همین راستا، استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل خاطرنشان کرد: روز دوشنبه ۱۶۹ تن از اعضای گردان اتیوپی در چارچوب مبادله روتین قرار بود جوبا را ترک کنند.

وی در ادامه افزود: ما به دنبال دستیابی به جزئیات هستیم اما می‌دانیم که ۱۵ تن از این گردان آماده بازگشت به کشور خود نیستند و می‌خواهند بمانند و هر شخصی که به حمایت و حفاظت بین‌المللی احتیاج دارد، حق درخواست پناهندگی دارد.

وی همچنین تاکید کرد، آنها مورد کمک و حمایت وزارت امور پناهندگان در سودان جنوبی قرار گرفته‌اند و کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و آوارگان از این وضعیت مطلع و آگاه است و با مقامات سودان جنوبی در ارتباط است.

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان از این اصل که “پناهندگان در صورتی که احساس کنند زندگی یا آزادی‌هایشان در معرض خطر است، اجازه بازگشت به کشور اصلی خود را ندارند”، دفاع می‌کند.

منبع:ایسنا