تداوم برنامه‌های رونق تولید در جهت تحقق جهش تولید معدنی کشور

آذر 3, 1400
10 بازدید

به دنبال اجرای پروژه احیا و فعالسازی و توسعه معادن کوچک مقیاس، در سال جدید نیز برنامه‌های احیای معادن غیرفعال و کشف و شناسایی معادن جدید در جهت تحقق جهش تولید در دستور کار قرار گرفته است که به گفته مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، با توجه به اینکه معدن موتور محرک […]

تداوم برنامه‌های رونق تولید در جهت تحقق جهش تولید معدنی کشور

به دنبال اجرای پروژه احیا و فعالسازی و توسعه معادن کوچک مقیاس، در سال جدید نیز برنامه‌های احیای معادن غیرفعال و کشف و شناسایی معادن جدید در جهت تحقق جهش تولید در دستور کار قرار گرفته است که به گفته مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، با توجه به اینکه معدن موتور محرک بخش تولید و به عنوان یکی از پارامترهای اصلی در صنایع معدنی است، با تقویت این بخش می توان تولید پایدار ایجاد کرده و با قطع وابستگی به واردات در شرایط تحریم، شعار جهش تولید را محقق کرد.

به گزارش ایسنا، همانطور که پیش از این توسط سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اعلام شد، در راستای طرح فعال‌سازی معادن کوچک و متوسط در نقاط مختلف کشور، معادن بخش خصوصی که به دلیل شرایط داخلی یا بین‌المللی نیمه فعال و یا تعطیل شده بودند، ۱۴۶ مورد احیا شدند. در راستای اجرای پروژه احیا و فعالسازی و توسعه معادن کوچک مقیاس در سال۱۳۹۸ (سال رونق تولید)، ۱۴۶ معدن احیا و ۲۱۳۰  پتانسیل معدنی در قالب ۳۶۴ پروژه مورد شناسایی قرار گرفت.

طبق اعلام شبکه تولید و تجارت(شاتا)،   برنامه های احیا و فعالسازی و توسعه معادن کوچک مقیاس همچون روال سال گذشته، در سال ۱۳۹۹ نیز تداوم خواهد داشت تا جهش تولید محقق شود.

وزارت صنعت، معدن و تجارت برای سال ۱۳۹۸ هفت محور کاری مهم داشت که محور توسعه معادن و صنایع معدنی یکی از این هفت محور بود. در این حوزه پنج ردیف پروژه کاری تعریف شده بود که اجرای نقشه راه معدن و صنایع معدنی، توسعه فعالیت های اکتشافی، احیا و فعالسازی و توسعه معادن کوچک مقیاس، تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی(فولاد، مس و آلومینیوم) و تجهیز و نوسازی معادن کشور این پنج ردیف پروژه بودند. در زمینه توسعه فعالیت های اکتشافی تهیه ۲۵۰ ورقه نقشه و اجرای اکتشاف ۱۱۰ هزار کیلومتر مربع و ۳۰۰ هزار کیلومتر خطی هدف گذاری شده بود که ۴۵ ورقه نقشه آماده شد و ۹۵ هزار کیلومتر مربع و ۷۰ هزار کیلومتر خطی اکتشاف به انجام رسید.

شناسایی و پی جویی مواد معدنی در کشور بر اساس زون های ساختاری، پهنه‌ها و اولویت‌های اکتشافی و برداشت و تعبیر و تفسیر اطلاعات پایه ژئوفیزیک هوابرد با قدرت تفکیک بالا (برداشت: استان مرکزی و پردازش: استان خراسان شمالی) از دیگر اقدامات انجام شده بود.

همچنین در بخش اجرای پروژه احیا و فعالسازی و توسعه معادن کوچک مقیاس، احیای ۱۵۰ معدن در کشور و شناسایی ۶۰۰ پتانسیل معدنی هدف گذاری شد که در همین راستا ۱۴۶ معدن احیا و ۲ هزار و ۱۳۰ پتانسیل معدنی در قالب ۳۶۴ پروژه، مورد شناسایی قرار گرفت. درصد پیشرفت این برنامه ۱۰۰ درصد بوده است و شناسایی ۴ هزار و ۴۹۶ معدن غیرفعال و انجام اقدامات کلینیکی بر روی ۹۷۰ معدن از دیگر اقدامات انجام شده بود.

از سوی دیگر در اجرای پروژه تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی(فولاد، مس و آلومینیوم) در سال ۱۳۹۸، رسیدن به ظرفیت تولید ۵۰ میلیون تنی شمش فولاد، ۵۱۰ هزار تنی کاتد مس و ۷۷۵ هزار تنی شمش آلومینیوم تا سال ۱۴۰۰ هدف گذاری شده است.

در این راستا در سال ۱۳۹۸، تولید شمش فولاد ۳۶.۹ میلیون تن، تولید کاتد مس ۵۰۲ هزارتن و تولید شمش آلومینیوم ۴۴۶ هزارتن بوده است.

مجموعه این فعالیت ها در سال ۱۳۹۹ که به تدبیر مقام معظم رهبری به سال جهش تولید نامگذاری شده است، تداوم خواهد یافت و تکمیل و بهبود مجموعه اقدامات انجام شده در دستور کار ویژه برای تحقق جهش تولید است.

در این رابطه، سیدرضا عظیمی- مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس- در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس در سال ۱۳۹۹ با جهش تولید مواد معدنی در کشور و هدف گذاری طرح جهت احیای ۲۰۰ معدن کوچک مقیاس همراه خواهد بود. طرح احیاء، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس در سال  ۱۳۹۸ با عنوان “رونق تولید” موفق شد تا با شناسایی تعداد ۴۴۹۶ معدن کوچک مقیاس در کشور، تعداد ۲۱۳۰ معدن را در قالب ۳۶۴ پروژه بررسی و ضمن انجام اقدامات کلینیکی بر روی تعداد ۹۷۰ معدن کوچک، در نهایت در سال ۱۳۹۸ مطابق برنامه ریزی های صورت گرفته، ۱۴۶ معدن کوچک مقیاس را از ۱۵۰ معدن هدفگذاری شده در کشور احیا کند.

وی با اشاره به اهمیت معادن طلا در کشور، ادامه داد: در آینده نزدیک برنامه های ویژه ای برای مشارکت و سرمایه گذاری در معادن کوچک مقیاس طلا در نظر داریم. با توجه به نام گذاری سال ۱۳۹۹ با عنوان “جهش تولید”  که خود نشان دهنده اهمیت و ضرورت تولید و حمایت قاطع تولید کنندگان از نگاه مقام معظم رهبری است، لذا لزوم ایجاد و توسعه بسترهای مناسب حمایتی از تولید کنندگان و به خصوص تولید کنندگان بخش معدن که سربازان جنگ اقتصادی هستند، بیش از پیش بر همگان آشکار شده است.

عظیمی افزود: یکی از عوامل موفقیت طرح هم افزایی تشکل ها و انجمن هاست که در آغاز سال جدید لازم است تشکر از همکاری صمیمانه و همراستایی آنها با طرح را اعلام کنم. کمیته های مشترک با تشکل ها مخصوصاً صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی و طرح زیرساخت ایمیدرو در طرح ایجاد شده که تصمیم گیری های برنامه های مرتبط در این کمیته ها شکل خواهد گرفت. معدن موتور محرک بخش تولید و به عنوان یکی از پارامترهای اصلی در صنایع معدنی است که با تقویت این بخش قطعاً تولید پایدار، توسعه مناطق محروم و قطع وابستگی به واردات در شرایط تحریم های ظالمانه محقق خواهد شد.

مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس اعلام کرد: مطابق برنامه‌ریزی های انجام شده، با توجه به مهیا بودن زیرساخت‌های اجرایی و نرم افزاری، روند احیای معادن کوچک مقیاس در سال ۱۳۹۹ با شتاب بیشتری حرکت خواهد کرد که ضمن پایش وضعیت معادن احیا شده در سال ۱۳۹۸، نسبت به آمایش، بررسی‌های کلینیکی و انجام پروژه های زیرساخت سایر معادن نیز اقدام خواهد شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا