تبانی در پشت پرده برای نابودی فوتبال ایران!

آبان 25, 1400
11 بازدید

شائبه تبانی و توافق برای رقم خوردن نتایج غیر واقعی و رد و بدل شدن پول میان رقیبان در هفته‌های پایانی لیگ‌های برتر، دسته یک و دو قوت گرفته و حالا نمونه‌هایی از این دست بروز کرده و صدای مربیان را هم در آورده است. به گزارش ایسنا، با وجود تاکیدهای فراوان مسوولان قضایی فدراسیون […]

تبانی در پشت پرده برای نابودی فوتبال ایران!

شائبه تبانی و توافق برای رقم خوردن نتایج غیر واقعی و رد و بدل شدن پول میان رقیبان در هفته‌های پایانی لیگ‌های برتر، دسته یک و دو قوت گرفته و حالا نمونه‌هایی از این دست بروز کرده و صدای مربیان را هم در آورده است.

به گزارش ایسنا، با وجود تاکیدهای فراوان مسوولان قضایی فدراسیون فوتبال و اعلام حضور ناظران ویژه در هفته‌های پایانی رقابت‌های لیگ برتر، لیگ دسته یک و دو، نتایج غیرمنتظره بازی‌ها و تصاویر منتشر شده از بازی ها حاکی از نوعی تبانی و دخل و تصرف در رقم خوردن نتایج به نفع تیم‌های مدعی قهرمانی و صعود است.

تصاویری که اخیرا از بازی تیم های شهید قندی یزد و سردار بوکان در شبکه‌های اجتماعی و تلویزیونی به نمایش درآمده، تنها یک مورد از اتفاقات پشت پرده برای رقم خوردن نتایج غیرواقعی است که به دست مردم و مسوولان رسیده است. البته بخشی از این ماجرا هم به رد و بدل شدن ۱۰ گل در این مسابقه مربوط می‌شود و اگر دو طرف بر سر یک یا دو گل توافق می‌کردند، هیچ گاه گند اقدام شرم‌آور این دو تیم در نمی‌آمد!

همان طور که گفته شد این دیدار فقط یکی از ده‌ها دیداری است که نتایج و سرنوشت آن در پشت پرده رقم می‌خورد و برخی از اهالی فوتبال بر سر این که سایر بازی‌های این مسابقات که عمدتا فاقد پخش زنده تلویزیونی هستند به همین شکل تعیین تکلیف می‌شوند، توافق دارند.

در ماجرای اخیر در بازی شهید قندی و سردار بوکان نیز این مسوولان، تماشاگران و رسانه‌ها بودند که با توجه به‌موقع خود جلوی رقم خوردن این یک قلم تبانی را گرفتند ولی چه زمانی قرار است برای شفاف‌سازی و بهبود کیفیت فوتبال ایران بودجه و توان نظارتی نهادهای قضایی از جمله کمیته انضباطی و کمیته اخلاق افزایش یابد و بتواند مو را از ماست بیرون بکشد؟

* اتفاقات شائبه برانگیز در هفته پایانی لیگ یک

امسال در لیگ دسته یک و لیگ برتر هم گزارش‌هایی مبنی بر کم کاری برخی از تیم‌های سقوط کرده و دخل و تصرف در شکست‌های تشریفاتی و خودخواسته وجود داشت اما به علت وجود نداشتن تشکیلات نه چندان سازمان یافته و پرنفوذ برای بررسی صحت و سقم نتایج، کم‌تر پیش آمده که وجود تبانی در دیداری تایید شود.

در هفته‌های پایانی لیگ دسته یک هم این قبیل مسائل از گوشه و کنار به گوش می‌رسید که می‌توان به دیدار هم‌زمان سه تیم مدعی صعود به لیگ برتر اشاره کرد که زمزمه‌هایی از این دست وجود داشت و حتی اتفاقات شائبه برانگیزی درباری تیم‌های ملوان و بادران (تیم تحت مالکیت و مدیریت نایب رییس سوم فدراسیون فوتبال) رخ داد و یک پنالتی عجیب و کاملا اشتباه برای بادران گرفته شد اما با توجه به این که دو تیم دیگر یعنی فجرسپاسی و هوادار به پیروزی رسیده بودند، حق به حقدار رسید و بادران که به اشتباه پیروز شده بود از صعود بازماند.

البته شائبه دیگر این هفته از مسابقات مربوط به قطع برق ورزشگاه در بازی تیم‌های هوادار و شهرداری آستارا است که با توجه به اهمیت هم‌زمانی با دو دیدار حساس این شب، هر سه بازی به حالت تعلیق درآمد تا برق ورزشگاه الغدیر وصل شود و بازی‌های هر سه تیم به طور همزمان جلو برود. با این حال اکنون کمیته انضباطی مسوولان هوادار را برای ارائه توضیحات درباره این موضوع فراخوانده‌اند و باید دید تخلف عمدی در این زمینه وجود داشته است یا خیر؟

در هفته‌های ما قبل پایانی هم نتایج پرگلی رده و بدل شده که یک پای این موضوع تیم‌های صدرنشین و هم‌چنین تیم‌های سقوط کرده بودند که در افزایش تفاضل گل تیم‌ها برای روز پایانی مسابقات تاثیرگذار بوده ولی مشخص نیست این موضوع تا چه حد واقعی یا تبانی بوده است؟

*لیگ برتر هم در امان نماند!

این اتفاقات عجیب در فوتبال ایران در شرایطی رخ می‌دهد که هیچ اطلاعی از نتایج در لیگ‌های پایین‌تر وجود ندارد و حتی گاهی شائبه‌هایی هم درباره بازی‌های لیگ برتر وجود دارد؛ به طوری که سرمربی سایپا بازیکن تیمش را به اقدامات عجیب متهم می‌کند یا محمود فکری، سرمربی نفت مسجد سلیمان سه بازیکن تیمش را به علت کم کاری کنار می‌گذارد!

در سه هفته پایانی لیگ برتر که تیم ها برای کسب قهرمانی، سهمیه و بقا در لیگ در حال تلاش هستند، می‌توان با کمی دقت و افزایش نظارت‌ها ردپای هر گونه شائبه و شایعه‌ای را گرفت و دنبال کرد تا جلوی رقم خوردن تبانی یا کم کاری از سوی تیمی خاص را گرفت و به سلامت فوتبال ایران اعتبار بخشید.

با این حال با روی کار آمدن تیم جدید مدیریتی و تازه نفس در فدراسیون فوتبال انتظار می‌رود ابتدا زیرساخت‌های فوتبال سالم در ایران مستحکم شود و اجازه ظهور و دخالت هر دلال و واسطه‌ای برای زیر سوال بردن اعتبار فوتبال مملو از استعداد را ندهند؛ فوتبالی که در قاره آسیا بزرگی می‌کند اما اتفاقات پشت پرده در سطوح مختلف لیگ‌های داخلی می‌تواند اعتبار و سلامتش را خدشه‌دار کند.

منبع:ایسنا